• امروز : سه شنبه - ۵ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 25 June - 2024

شاخص هوای ۷ شهر اصفهان بر مدار زرد

  • ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۵
شاخص هوای ۷ شهر اصفهان بر مدار زرد

به گزارش خبرنگار مهر شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹ صبح جمعه چهارم خرداد با میانگین ۸۲ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.
بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با عدد ۷۲ خیابان احمدآباد ۹۶ میدان انقلاب ۸۷ پارک زمزم ۶۹ بزرگراه خرازی ۹۹ دانشگاه صنعتی ۷۵ رهنان ۸۵ خیابان زینبیه ۷۴ سپاهان‌شهر ۷۹ خیابان فرشادی ۶۰ خیابان فیض ۶۷ بولوار کاوه ۶۳ کردآباد ۸۸ و میرزا طاهر ۸۰ AQI در وضعیت قابل قبول است.
شاخص هوای اصفهان همچنین در منطقه ولدان (ایستگاه ورزشگاه میثاق) با عدد ۱۳۶ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.
امروز شاخص هوا در کاشان خمینی‌شهر و سجزی با میانگین ۹۹ شاهین‌شهر ۵۹ مبارکه ۹۵ و نجف‌آباد ۹۳ AQI قابل قبول و در قهجاورستان با میانگین ۱۱۵ AQI ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی زرین‌شهر و هوای منطقه صنعتی دولت آباد قطع است.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) اُزن (O۳) دی اکسید نیتروژن (NO۲) دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا ثبت می‌شود.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن دی اکسید گوگرد ترکیبات نیتروژن دار اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=209895

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.