شرق مشهد نقطه تلاقی ترانزیتی قوی خواهد داشت
شرق مشهد نقطه تلاقی ترانزیتی قوی خواهد داشت

به گزارش خبرنگار مهر، یعقوبعلی نظری ظهر یکشنبه در جمع فعالان اقتصادی مشهد اظهار کرد: شرق مشهد نقطه تلاقی ترانزیتی قوی خواهد داشت و زیر ساختها نیز در آن منطقه رو به توسعه است، لذا دیگر دلیلی برای توسعه به سمت غرب و استقرار صنایع در این منطقه وجود ندارد. استاندار خراسان رضوی بیان کرد: […]

به گزارش خبرنگار مهر، یعقوبعلی نظری ظهر یکشنبه در جمع فعالان اقتصادی مشهد اظهار کرد: شرق مشهد نقطه تلاقی ترانزیتی قوی خواهد داشت و زیر ساختها نیز در آن منطقه رو به توسعه است، لذا دیگر دلیلی برای توسعه به سمت غرب و استقرار صنایع در این منطقه وجود ندارد.
استاندار خراسان رضوی بیان کرد: با توجه به کمبودهای موجود در زیرساختهای استان نمی‌توان صنایع را تعطیل کرد، لازم است صاحبان صنایع روی تأمین آب و برق خود راهکارهای جدیدی اتخاذ کنند.
وی گفت: از این پس حرکت توسعه مشهد به سمت شرق خواهد بود و دلیلی برای فشرده شدن زیرساختها و صنایع در غرب مشهد وجود ندارد.
نظری بیان کرد: ایجاد و توسعه صنعتی در قالب شهرک شماره پنج مشهد و همچنین رویکرد کلان اقتصادی استان خراسان رضوی به سمت شرق آن است.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به جدی بودن کمبود آب و برق در کشور اظهار کرد: مشهد برای تیرماه سال آینده با پنج هزار لیتر در ثانیه کمبود آب مواجه است، لذا تلاش اولیه ما تأمین آب آشامیدنی برای آن مقطع زمانی است که زائران زیادی در این شهر حضور می‌یابند، در این راستا شاید چند چاه کشاورزی را هم اجاره کردیم.
وی بیان مشکلات از سوی فعالان اقتصادی در خصوص بانک، بیمه و مالیات و زیرساختها را مسائلی پر تکرار دانست و گفت: همواره در نشست با فعالان اقتصادی این مسائل مطرح می‌شود که پاسخ برای آنها نیز وجود دارد اما این طور نیست که بگوییم دولت در این خصوص کم کاری کرده است.
نظری افزود: ما همه در یک سنگر قرار داریم و یک هدف آن هم رونق اقتصادی را دنبال می‌کنیم، مسائلی مانند بیمه تأمین اجتماعی و مالیات جزو قوانین کلی در کشور است و راهکار آن در دست مرکز بوده لذا باید نشستهای اقتصادی در استان کاربردی تر و پیرامون مسائل خود استان باشد.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: مشکلات همیشه وجود دارند، اگر خیلی معطل مشکلات جزئی شویم، از افق‌های بلند توسعه باز می‌مانیم، رفتار و مواجهه صحیح با مشکلات بسیار اهمیت دارد لذا باید مسائل را فهرست بندی و اولویت بندی کنیم.
وی گفت: از فعالان اقتصادی انتظار می‌رود که ابتدا مسائل و مشکلات عمده در حوزه صنعت و اقتصاد استان را بیان کنند و در نهایت پیشنهادهای رو به جلو و پیشرفت را ارائه دهند.
نظری با اشاره به استقبال سرمایه گذاران داخلی و خارجی از حضور و سرمایه گذاری در مشهد و این استان گفت: هم اینک سرمایه گذارانی از استان‌های دیگر در شهرستان سرخس سرمایه گذاری و اشتغالزایی کرده‌اند.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: خراسان رضوی ظرفیت‌های ویژه ای دارد و بسیاری از افراد عاشق سرمایه گذاری در مشهد هستند، سرمایه گذاری در این شهر قابل مقایسه با هیچ نقطه دیگری نیست و این یک مزیت برای خراسان رضوی به شمار می‌رود.
وی گفت: دولت و حاکمیت باید زمینه ساز و بسترساز و حمایت کننده فعالان بخش اقتصادی باشد، با این حال فعالان اقتصادی نباید مشکلات جزئی را به کل استان تعمیم دهند و فعالیت‌ها را نادیده بگیرند.
نظری افزود: هم‌اکنون ذخیره‌سازی گاز در مخازن طبیعی، اکتشافات و حفر چاه‌های جدید گازی اولویت این استان قرار دارد.
استاندار خراسان رضوی بیان کرد: همچنین انتقال گاز ترش (گاز خام اولیه) از ترکمنستان به خراسان رضوی در دستور کار قرار دارد.
وی اظهار کرد: هم اکنون کشور با ۱۵ هزار مگاوات کمبود تولید برق مواجه است و زمان زیادی لازم است تا بتوان این کمبود را جبران کرد، زمانی که فشار گاز هم کم می‌شود، کمبودها در ابتدا از شمال شرق کشور بروز و ظهور پیدا می‌کند.