شناسایی گونه ای جدید از کرونا در گربه
شناسایی گونه ای جدید از کرونا در گربه

در یک مطالعه جدید، دانشمندان هشدار داده اند که دامپزشکی در تایلند نوع جدیدی از ویروس کرونا را شناسایی کرده است که سال گذشته از طریق «عطسه کردن» یک گربه خانگی آلوده، به او منتقل شده که اولین مورد مستند از انتقال از گربه به انسان است. طبق گمانه زنی دانشمندان دانشگاه سونگخلا در تایلند، […]

در یک مطالعه جدید، دانشمندان هشدار داده اند که دامپزشکی در تایلند نوع جدیدی از ویروس کرونا را شناسایی کرده است که سال گذشته از طریق «عطسه کردن» یک گربه خانگی آلوده، به او منتقل شده که اولین مورد مستند از انتقال از گربه به انسان است.

طبق گمانه زنی دانشمندان دانشگاه سونگخلا در تایلند، صاحب گربه به ویروس کرونا مبتلا شده بود و او این ویروس را به گربه منتقل کرد و سپس در صورت دامپزشک عطسه کرد.

توالی ژنومی تایید کرده است که گربه و هر سه نفر به یک نسخه مشابه از ویروس، آلوده شده بودند که در آن زمان در جمعیت محلی پخش نمی‌شد.

دانشمندان می‌گویند گربه‌ها بسیار بیشتر از انسان‌ها به ویروس مبتلا می‌شوند.

دکتر اسکات وایس، دامپزشک بیماری‌های عفونی، تاکید کرده است که این مورد یادآوری می‌کند افراد آلوده به ویروس باید در اطراف حیوانات خانگی خود اقدامات احتیاطی را انجام دهند و دامپزشکان و کارگران پناهگاهی که ممکن است حیوانات آلوده را کنترل کنند، باید همین کار را انجام دهند.

تحقیقات قبلی نشان داده اند که صاحبان حیوانات خانگی می‌توانند گربه‌های خود را آلوده کنند و در شرایط خاص، گربه‌ها می‌توانند ویروس را به یکدیگر منتقل کنند.

اما اثبات این که انتقال از گربه به انسان در محیط‌های طبیعی اتفاق می‌افتد، مشکل بوده است.

منبع: مصری الیوم

منبع