صادرات ۳۷ میلیون دلاری شرکت‌های دانش‌بنیان/ تراز منفی است
صادرات ۳۷ میلیون دلاری شرکت‌های دانش‌بنیان/ تراز منفی است

به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضوانی‌فر در یازدهمین جلسه پیگیری رفع موانع سرمایه‌گذاری و تولید با موضوع درخواست‌های پارک‌های علم و فناوری اظهار کرد: طبق لایحه بودجه سال آینده ورود ماشین‌آلات و تجهیزات خطوط تولید مشمول حقوق و عوارض گمرکی می‌شوند اما نرخ عوارض از ۴ درصد به یک درصد کاهش پیدا می‌کند. رئیس کل […]

به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضوانی‌فر در یازدهمین جلسه پیگیری رفع موانع سرمایه‌گذاری و تولید با موضوع درخواست‌های پارک‌های علم و فناوری اظهار کرد: طبق لایحه بودجه سال آینده ورود ماشین‌آلات و تجهیزات خطوط تولید مشمول حقوق و عوارض گمرکی می‌شوند اما نرخ عوارض از ۴ درصد به یک درصد کاهش پیدا می‌کند.
رئیس کل گمرک ایران افزود: ۷۰ درصد اظهارنامه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان از مسیر سبز گمرکی ترخیص می‌شود.
وی ادامه داد: در ۱۱ ماه سال جاری به مبلغ ۳,۵۰۲ میلیارد ریال ضمانت‌نامه بانکی برای ۶۰ شرکت دانش‌بنیان اخذ شده است.
رضوانی‌فر اضافه کرد: همچنین طی این مدت پرونده ۶۳ شرکت دانش‌بنیان در هیأت‌های حل اختلاف مورد رسیدگی قرار گرفته است.
وی به وضعیت تجارت شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و با بیان اینکه تراز تجاری ۶۰ شرکت دانش‌بنیان کشور در سال جاری منفی بوده است، گفت: حجم صادرات این شرکت‌ها ۳۷ میلیون دلار و حجم وارداتشان ۳۷۵ میلیون دلار بوده است که ۳۰۸ میلیون دلار دارای تراز منفی هستند.
رئیس کل گمرک ایران افزود: دستگاه‌های آشکارساز یا ایکس‌ری از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی خریداری می‌شود که امسال ۹ قرارداد با شرکت‌های دانش بنیان داخلی منعقد کردیم و سال آینده ۲۰ قرارداد برای خرید آشکارساز کامیونی گمرک با شرکت‌های داخلی منعقد می‌کنیم.