ضرورتی به پذیرش FATF نیست/ پذیرش برجام چه عایدی برای ما داشت؟
ضرورتی به پذیرش FATF نیست/ پذیرش برجام چه عایدی برای ما داشت؟

عباس مقتدایی در گفتگو با مهر در واکنش به مسئولانی که معتقدند جمهوری اسلامی ایران باید به FATF بپیوندد، اظهار داشت: این افراد دیدگاه شخصی خود را مطرح می‌کنند اما بخش قابل توجهی از نمایندگان مجلس معتقدند در شرایط فعلی فشار تحریم بر کشورمان بسیار زیاد است و ضرورتی ندارد که لوایح مرتبط با FATF […]

عباس مقتدایی در گفتگو با مهر در واکنش به مسئولانی که معتقدند جمهوری اسلامی ایران باید به FATF بپیوندد، اظهار داشت: این افراد دیدگاه شخصی خود را مطرح می‌کنند اما بخش قابل توجهی از نمایندگان مجلس معتقدند در شرایط فعلی فشار تحریم بر کشورمان بسیار زیاد است و ضرورتی ندارد که لوایح مرتبط با FATF به تصویب برسد.

وی بیان کرد: ما در برخی از عرصه‌ها با دور زدن تحریم یا راهکارهای دیگر می‌توانیم تحریم‌ها را کم اثر کنیم و بر این اساس به هیچ وجه به مصلحت عمومی نیست که اطلاعات مربوط در این زمینه را در اختیار قدرت‌های حاکم یا مخالفان جمهوری اسلامی ایران بگذاریم.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته جمهوری اسلامی ایران همواره ثابت کرده که به حقوق بین‌الملل پایبند است و ما این موضوع را به عنوان یک اصل مهم پذیرفته‌ایم.

مقتدایی ادامه داد: اما کسانی که در حال حاضر با پذیرش FATF مخالف هستند، اعتقادشان بر این است که اگر ما چنین پیمانی را بپذیریم باید همه اطلاعات خود را در اختیار مخالفان کشور قرار دهیم که این کار به هیچ وجه عاقلانه نیست.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اینکه ما باید FATF را بپذیریم تا بهانه‌ها را از دشمنان بگیریم، اظهار داشت: در نادرستی این سخن رئیس جمهور همین بس که مگر ما در قضیه برجام همه گام‌هایی که طرف‌های مقابل گفتند را برنداشتیم؟ رئیس جمهور پاسخ دهد که چه شد طرف مقابل پیمان شکنی کرد و تحریم‌های ایران برطرف نشد. چرا ملت ایران با وجود پذیرش برجام، گرفتارتر و معیشت مردم دچار موانع بیشتری شد؟

مقتدایی اظهار داشت: ساده لوحی در عرصه سیاست می‌تواند یک ملت را به مخاطره بیندازد و سخنان مسئولان کشور به ویژه رئیس جمهور درباره مباحث مهمی چون FATF باید سنجیده و مبتنی بر دوراندیشی باشد و همه باید به این مسئله توجه داشته باشند که هیچ ضرورتی وجود ندارد که در این مقطع خاص و با شتاب FATF را بپذیریم.