• امروز : پنج شنبه - ۲۴ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 13 June - 2024

طرح دارویاری به بن بست خورد/ هشدارها بی پاسخ ماند

  • ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۴
طرح دارویاری به بن بست خورد/ هشدارها بی پاسخ ماند

به گزارش خبرنگار مهر، دولت در لایحه بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۲، برای یارانه دارو و تجهیزات، عدد ۶۹ هزار میلیارد تومان را پیش بینی کرده بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز با این پیشنهاد موافقت کردند.

این در حالی است که از چند ماه قبل، دست اندرکاران حوزه سلامت، بر این موضوع اصرار داشتند که با ۶۹ همت نمی‌توان به تداوم اجرای طرح دارویاری در سال آینده امیدوار بود.

در این بین، قبل از اینکه لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به صحن مجلس بیاید؛ برخی کارشناسان حوزه سلامت نسبت به بروز مشکل در حوزه دارو و تجهیزات در سال آینده هشدارهای لازم را داده بودند.

زهرا شیخی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با عنوان این مطلب که بودجه بهداشت و درمان مانند سال‌های قبل با واقعیت‌ها فاصله فاحش دارد، گفت: بودجه پیشنهادی که مشخص است، لایحه تقدیم مجلس شده و در نهایت به “ناچار” تصویب می‌شود. اما چقدر این بودجه، محقق و در عمل اجرایی می‌شود، مشخص نیست.

وی افزود: در مورد طرح دارویاری هم گفتم که زیرساخت‌ها مناسب و منابع پایدار نیست و موفق بودن این طرح مشخص نبود؛ و اکنون نیز قرار است منابع این طرح از محل یارانه‌ها تأمین شود که قابل اتکا نیست.

در همین حال، فاطمه محمدبیگی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نیز نسبت به کمبود بودجه دارو در سال آینده هشدار داده بود.

این نماینده مجلس با اشاره به بودجه ۶۹ هزار میلیاردی، عنوان داشته بود که اعتبار لازم برای اجرای موفق طرح دارویاری حداقل ۲۰۷ هزار میلیارد تومان است. بنابراین با کسری بودجه ۱۳۸ هزار میلیارد تومانی برای اجرای طرح دارویاری روبه‌رو خواهیم شد.

محمدبیگی افزود: با قاطعیت اعلام می‌کنم سقف بودجه لحاظ شده برای اجرای طرح دارویاری در سال آینده با نیازها همخوانی ندارد و اگر به همین شکل پیش برویم، اجرای طرح دارویاری در سال آینده شکست خواهد خورد.

محمد عبده زاده رئیس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، در واکنش به ناکافی بودن بودجه طرح دارویاری در سال آینده، گفت: قیمت یک ماده جانبی پرمصرف تولید داخل از کیلویی ۷۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسیده است، چگونه تولید کننده می‌تواند نسبت به خرید این ماده اقدام کند و قیمت تمام شده دارو را ثابت نگه دارد.

وی افزود: بدهی‌ها معوق باعث بروز مشکلات نقدینگی در صنعت و بروز کمبود می‌شود و اگر اکنون بخواهیم مواد اولیه را تأمین کنیم ۳ ماه ترخیص آن و مباحث دیگر طول می‌کشد و تداوم وضع موجود باعث می‌شود در اردیبهشت ۱۴۰۲ با بحران روبرو شویم.

سیدحیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو، با بیان اینکه در لایحه بودجه ۱۴۰۲، ۶۹ همت برای دارو دیده شده است، گفت: می‌توان پیشنهاد داد یک میلیارد دلار برای تجهیزات، یارانه ارزی اختصاص داده شود و ۶۹ همت را با دلار ۲۳ هزار تومان بستند و اگر ۳ میلیارد دلار را با قیمت واقعی مدنظر قرار دهند، مشکلی نداریم؛ اما با ۲۳ هزار تومان دیده شده، باید بگویند که مبنا و معیار ۲۳ هزار تومان از کجا آمده است، البته برای تجهیزات و ملزومات هم ارز نیاز داریم.

البته پیشنهاد وزارت بهداشت برای دارو و تجهیزات در سال آینده، بودجه ۱۰۵ هزار میلیارد تومانی بود که همین عدد هم ناکافی به نظر می‌رسید. زیرا، دست اندرکاران تولید و تأمین دارو و تجهیزات پزشکی در کشور، معتقدند با توجه به ۳۵ درصد تأمین دارو با ارز ۴۲۰۰ تومانی و ۶۰ درصد تجهیزات پزشکی مصرفی با ارز ۴۲۰۰ تومانی با محاسبات مستند. ۴۲ درصد ریال اضافه بر بودجه نیاز داریم که ۱۸۵ هزار میلیارد تومان را برای حفظ شرایط حال و نه بهبود، اثبات می‌سازد.

نکته‌ای نمی‌توان نسبت به آن بی اعتنا بود، محل تأمین بودجه دارو از هدفمندی یارانه‌ها است که به نظر می‌رسد تحقق آن با مشکلاتی همراه شود.

مسعود پزشکیان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: یارانه دارو می‌بایست از محل مابه التفاوت ۳ میلیارد دلار ارز در نظر گرفته شده اختصاص می‌یافت.

به نظر می‌رسد هشدارها در مورد کمبود بودجه دارو و تجهیزات در سال آینده، نادیده گرفته شد و باید منتظر ترکش‌های کمبود بودجه بر پیکر صنعت و بیمار باشیم.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی ۱۶ اسفند ۱۴۰۱، در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، با بخش یک جز (۱) بند (الف) تبصره (۱۴) ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

مطابق با این مصوبه، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها موظف است با ابلاغ و تخصیص سازمان برنامه و بودجه نسبت به پرداخت مصارف متناسب با تحقق دریافتی‌ها (منابع) اقدام نماید.

ایفای تعهدات مربوط به پرداخت وجوه موضوع جز ۲ بند الف تبصره ۱۸ مشمول این حکم نمی‌شود.

۱-۱- مبلغ ششصد و نود هزار میلیارد (۶۹۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال بابت یارانه دارو

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=190770

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.