طول عمر ایمپلنت چقدر است؟
طول عمر ایمپلنت چقدر است؟

طول عمر ایمپلنت دندان به چه عواملی وابسته است؟ ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟ عمر مفید ایمپلنت دندان چقدر است؟ زمانی که واژه ایمپلنت دندان شنیده می‌شود ناخودآگاه سئوالات بالا مطرح می‌شود و ذهن افراد در گیر این مسئه می‌شود که در صورت انجام ایمپلنت دندان، طول عمر ایمپلنت چقدر است؟ اگر می‌خواهید پاسخ سئوالات […]

طول عمر ایمپلنت دندان به چه عواملی وابسته است؟ ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟ عمر مفید ایمپلنت دندان چقدر است؟

زمانی که واژه ایمپلنت دندان شنیده می‌شود ناخودآگاه سئوالات بالا مطرح می‌شود و ذهن افراد در گیر این مسئه می‌شود که در صورت انجام ایمپلنت دندان، طول عمر ایمپلنت چقدر است؟

اگر می‌خواهید پاسخ سئوالات بالا را بدانید تا انتهای این مطلب را مطالعه کنید. اما در ابتدا باید بدانیم ایمپلنت دندان چیست و شامل چه قسمت هایی می‌شود؟ سپس به سراغ بررسی طول عمر ایمپلنت برویم.

ایمپلنت دندان، امروزه به یکی از بهترین روش‌ها برای حل معضل بی دندانی، تبدیل شده است. استفاده از روش ایمپلنت دندان علاوه بر جبران دندان ازدست‌رفته به زیبایی لبخند، بهبود جویدن غذا و همچنین به اصلاح تکلم نیز کمک می‌کند.

انواع سرویس‌های جراحی و کاشت ایمپلنت دندان:
۱. ایمپنت تک دندان
۲.ایمپلنت دندان فوری
۳. ایمپلنت دندان بر مبنای پونتیک
۴. جراحی‌های لیفت سینوس
۵. جراحی بازسازی استخوان فک در ایمپلنت دندان

باید گفت یک ایمپلنت دندانی نرمال شامل موارد زیر است:

 • پست (فیکسچر، قطعه پیچ مانند)
 • اباتمنت (پایه متصل کننده پست با تاج)
 • تاج (پروتز ایمپلنت دندان)

طول عمر مفید ایمپلنت دندان به‌طور متوسط چقدر است؟

طول عمر ایمپلنت دندان و عمر مفید ایمپلنت چقدر است؟ ایمپلنت‌ها در بیش از ۹۵% جراحی‌ها به صورت کامل جوش خورده و موفقیت‌آمیز بوده‌‌اند.

 • مهارت جراح
 • محل کاشت
 • شرایط استخوان و لثه
 • مراقبت‌های بعد از ایمپلنت

موارد بالا در جوش خوردن صحیح ایمپلنت به استخوان موثر است. عمر ایمپلنت دندان چند سال است؟ ماندگاری ایمپلنت به صورت تقریبی بین ۲۰-۲۵ سال است. هرچند ماندگاری ایمپلنت برخی افراد با بیماری‌های خاص مانند دیابت و یا افراد سیگاری ممکن است کمتر از دیگران باشد. اما با چکاپ منظم توسط پزشک حاذق و رعایت بهداشت دهان و دندان می‌توان عمر آن را بالا برد.

2 - طول عمر ایمپلنت چقدر است؟

آیا ماندگاری ایمپلنت دندان عمری است؟

در پاسخ باید گفت ماندگاری ایمپلنت دندان در مقایسه با سایر روش‌های کاشت دندان بیشتر است. در واقع ایمپلنت دندان یک روش دائمی است. پیش‌بینی‌ها حاکی از این قضیه است که در صورت مراقبت‌های بعد از جراحی ایمپلنت، ماندگاری ایمپلنت دندان در دهان تا آخر عمر است.

چه عواملی بر طول عمر ایمپلنت دندان تاثیر می‌گذارند؟

·         تخصص جراح ایمپلنت و شرایط انجام جراحی:

جست‌و‌جو برای جراح مناسب و مشاوره گرفتن از متخصصین را در ابتدای کار فراموش نکنید. روش درمانی جراح شما می­‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش طول عمر ایمپلنت دندان داشته باشد.

·         جنس ایمپلنت دندان:

شرکت­‌های مختلفی در حال حاضر ایمپلنت دندان تولید می­‌کنند. اما اینکه طول عمر مفید کدام ایمپلنت بیشتر است، مشخص نیست. در حال حاضر دندان‌پزشکان، ترجیح می­‌دهند از ایمپلنت شرکت­‌هایی استفاده کنند که تاییدیه FDA و سابقه خوبی در تولید ایمپلنت دارند.

بیشتر ایمپلنت­‌ها از جنس تیتانیوم هستند اما برای برخی از بیماران با تشخیص متخصص ایمپلنت از ایمپلنت­‌های سرامیکی استفاده می‌شود. جنس این نوع ایمپلنت‌ها از زیرکونیوم است که به علت شکننده بودن طول عمر کمتری دارند.

·         مراقبت­‌های بعد از کاشت ایمپلنت:

مراقبت از ایمپلنت به اندازه مراقبت از دندان­‌های اصلی ما مهم است و سبب افزایش طول عمر ایمپلنت و ماندگاری ایمپلنت دندان می‌شود. متخصص ایمپلنت شما ایمپلنت را بررسی می­‌کند و با توجه به شرایط شما توصیه­‌هایی خواهد کرد. اما برخی مراقبت­‌های عمومی وجود دارد که همه بیماران باید انجام بدهند. این مراقبت­‌ها برای افزایش ماندگاری ایمپلنت دندان به صورت زیر است:

 1. استفاده از نخ دندان و مسواک به صورت منظم.
 2. نشکستن و باز نکردن چیزی با دندان­های ایمپلنت شده.
 3. گاز نزدن جسم­های سخت مانند در خودکار.
 4. خوردن غذا با سمتی از فک که ایمپلنت ندارد تا مدتی کوتاه مثلا دوهفته.
 5. رعایت بهداشت دندان برای جلوگیری از عفونت.
 6. عدم استفاده از اجسام نوک تیز برای تمیز کردن دندان­ها.

چه عواملی باعث کاهش طول عمر ایمپلنت می‌شود؟

ایمپلنت دندان به دلایل متفاوتی ممکن است شکست بخورد. دانستن آنها می‌تواند به شما کمک کند تا گام اساسی برای افزایش عمر ایمپلنت خود بردارید.

 • ساییدگی

سایش غیرطبیعی دندان‌ها یا دهان می تواند طول عمر ایمپلنت دندان را کاهش دهد.

 • عادات های ناسالم

مصرف بیش از حد سیگار و الکل بدن را تضعیف می‌کند و آسیب زیادی به دهان وارد می‌کنند. این می تواند طول عمر ایمپلنت دندان تأثیر منفی بگذارد.

 • شرایط پزشکی

بعضی بیماری ها و شرایط پزشکی، طول عمر ایمپلنت شما را کاهش می‌دهند. رایج ترین بیماری‌ها عبارتند از:

 • دیابت
 • سرطان
 • بیماری لثه
 • بیماری های خود ایمنی
 • روماتیسم مفصلی

 از طرفی مصرف برخی داروها در دوره ای که اولین بار ایمپلنت انجام می دهید نیز می تواند احتمال موفقیت و طول عمر آن را کاهش دهد.

در نهایت آن‌چه باید گفت این است که ایمپلنت دندان راهی مناسب برای جبران دندان‌های آسیب‌دیده و از دست‌رفته است و در صورت مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین اصلاح سبک زندگی می‌تواند تا پایان عمر در دهان شما باقی بماند!

منبع: mikhakdental.com