عایق بندی پنجره آهنی: مهمترین نکات درزگیری و عایق بندی درب و پنجره
عایق بندی پنجره آهنی: مهمترین نکات درزگیری و عایق بندی درب و پنجره

با سرد شدن هوا برای گرم‌ نگه‌ داشتن فضای خانه یا محل کار باید به نحوی جلوی خروج گرما را بگیریم. در خانه ‌های امروزی بیشترین چیزی که در بیرون ‌رفتن گرمای خانه نقش دارد درزهای اطراف درب و پنجره است؛ علی‌ الخصوص اگر درب یا پنجره آهنی و از نوع قدیمی باشد. برای درزگیری […]

با سرد شدن هوا برای گرم‌ نگه‌ داشتن فضای خانه یا محل کار باید به نحوی جلوی خروج گرما را بگیریم. در خانه ‌های امروزی بیشترین چیزی که در بیرون ‌رفتن گرمای خانه نقش دارد درزهای اطراف درب و پنجره است؛ علی‌ الخصوص اگر درب یا پنجره آهنی و از نوع قدیمی باشد. برای درزگیری و عایق بندی پنجره آهنی روش ها و نکاتی وجود دارد که در این مقاله به شرح این نکات می پردازیم.

دلیل عایق بندی پنجره ها در زمستان

به نقل از https://ahanresan.ir/: یکی از دلایلی که پنجره ها را از فلزاتی مانند آهن و آلومینیوم می سازند، این است که بسیار محکم هستند و روش نگهداری خاصی ندارند؛ از طرفی این مواد معمولا نیاز به تعمیر ندارند. از معایب آن ها این است که فلزات به راحتی گرما را به بیرون منتقل می کنند و در واقع فلز عایق مناسبی برای گرما نیست. به همین دلیل روش های مختلفی برای عایق بندی پنجره های فلزی به وجود آمده اند و از طریق مواد مختلفی مانند پلاستیک یا دو جداره نمودن پنجره ها از خروج گرما از منزل جلوگیری می کنند.

روش های مختلف عایق بندی پنجره آهنی

همان طور که گفتیم برای عایق بندی پنجره ها از روش های مختلفی می توان استفاده کرد تا از بیرون رفتن گرمای خانه جلوگیری کرد. معمول ترین این روش ها شامل موارد زیر است:

عایق بندی پنجره آهنی از طریق فوم درزگیر

آب بندی پنجره یک روش عالی، سریع و ارزان برای عایق بندی درب و پنجره فلزی است. یکی از متداول ترین انواع ابزارهای آب بندی با قیمت مناسب نوارهای فوم چسب دار هستند که می توان آن را در کلاف های آماده خریداری کرد. با چسباندن درزگیرها در اطراف پنجره که باد سرد از آن بیرون می آید به مقدار زیادی می‌توان از خروج گرمای خانه جلوگیری کرد. محصولات دیگری هم در بازار هستند که مانند فوم درزگیر عمل می‌کنند و شما می توانید به عنوان جایگزین از آن ها استفاده کنید.

عایق بندی پنجره آهنی با چسب آکواریوم

چسب آکواریوم بهترین دوست افراد فنی است که یک روش مؤثر برای عایق کاری پنجره ها نیز به شمار می رود. می توان از چسب آکواریوم برای مهر و موم کردن شکاف های بین قاب پنجره و دیوار و همچنین تمام اتصالات داخل و اطراف قاب پنجره استفاده نمود. دقت داشته باشید که قبل از شروع استفاده از آن هر رنگ یا درزگیری قدیمی کنده شده را بتراشید؛ سپس با استفاده از چسب آکواریوم درزگیری سیلیکونی را انجام دهید.

استفاده از برچسب شیشه برای درزگیری پنجره

برچسب های شیشه روش دیگری برای عایق بندی پنجره آهنی است که در بین بسیاری از افراد محبوب شده است؛ زیرا ارزان، دارای نصب آسان و روشی مؤثر برای حفظ گرمای خانه است. برچسب های شیشه از پلاستیک ساخته شده و به صورت رولی به فروش می رسند. برای چسباندن این برچسب ها قبل از اندازه گیری برش برچسب باید از تمیزی پنجره های خود اطمینان حاصل کنید. مقدار کمی از برچسب را از لبه ها چسبانده و به آرامی آن را از کاغذ جدا کنید و به طور کامل بچسبانید.

هنگامی که مطمئن شدید که هیچ چین و چروکی در برچسب وجود ندارد، باید حرارت را اعمال کنید تا محکم شود؛ این کار معمولاً با سشوار انجام می شود. این برچسب ها هنگامی که دیگر به آن ها نیاز ندارید به راحتی جدا می شوند؛ اما توجه داشته باشید که برچسب گاهی اوقات می تواند رنگ را بکند (به ویژه از پنجره های قدیمی).

images 1673783289 - عایق بندی پنجره آهنی: مهمترین نکات درزگیری و عایق بندی درب و پنجره

جداره ثانویه برای عایق بندی پنجره آهنی

استفاده از جداره ثانویه یک روش محبوب برای عایق بندی پنجره آهنی در میان کسانی است که به هر دلیل نمی خواهند پنجره دو جداره نصب کنند؛ همچنین نصب این نوع عایق ها ارزانتر از نصب پنجره دوجداره جدید در خانه است.

جداره ثانویه همچنین می‌تواند یک لایه عایق صدا به پنجره اضافه کند و همچنین باعث ایجاد امنیت بیشتر در پنجره ها شود. در واقع جداره ثانویه یک پنجره باریک است که روی قاب پنجره نصب می‌ شود.

جداره ثانویه در اشکال مختلفی مانند یو پی وی سی، آلومینیوم و چوب وجود دارد. این نوع عایق ها می ‌توانند موقتی باشند و به گونه ای نصب شوند که در صورت لزوم بتوان آن‌ را نصب یا خارج کرد. می‌ توان آن ها را به طور دائم ثابت نمود یا به گونه ای نصب کرد که مانند یک پنجره معمولی باز شوند.

images 1673783436 - عایق بندی پنجره آهنی: مهمترین نکات درزگیری و عایق بندی درب و پنجره

عایق بندی پنجره آهنی از طریق نصب شیشه دو جداره

شیشه ‌های دو جداره که از دو پنل تشکیل شده‌ اند، در واقع پنجره‌ های عایق بندی شده ‌ای هستند که نصب آن ها باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌ شود. دو جداره کردن پنجره ها باعث می شود تا بتوانیم میزان گرمای درون منزل را کنترل کنیم و اتلاف انرژی نداشته باشیم. در پنجره های دو جداره فضای بین دو شیشه معمولاً با گاز کریپتون، زنون یا آرگون پر می ‌شود تا به بهترین شکل ممکن گرما را در خانه نگه دارد.

اگرچه جایگزینی شیشه های تک جداره با شیشه های دوجداره برای هر نوع ملکی مناسب نیست؛ اما می تواند تفاوت زیادی در حفظ گرمای خانه شما در زمستان ایجاد کند. شیشه دوجداره همچنین می تواند از گرمای بیش از حد در تابستان جلوگیری کند. با این حال، قبل از اینکه برای تعویض شیشه‌های خود با شیشه‌های دوجداره اقدام نمایید،

تمامی منابع اتلاف حرارت را بررسی کنید؛ در غیر این صورت شاید هزینه کردن برای نصب شیشه ‌های دوجداره ارزشش را نداشته باشد.

عایق بندی پنجره آهنی از طریق نصب پرده ضخیم یا پرده حرارتی

یکی از بهترین راه ‌ها برای عایق‌ بندی پنجره‌ آهنی استفاده از پرده‌های حرارتی یا پرده‌های معمولی ضخیم است. دقت کنید که با خرید محصولات با کیفیت از گرم شدن بیش از حد اتاق‌ ها در فصل تابستان نیز جلوگیری کنید.

پرده های حرارتی حداقل از سه لایه مواد ساخته می شوند که هر سه لایه با هم کار می کنند تا دمای اتاق را کنترل کنند. این پرده ها معمولا دارای محفظه های لانه زنبوری کوچک هستند که برای ایجاد یک اتاق گرم و دنج هوا را به دام می اندازد.

images 1673783312 - عایق بندی پنجره آهنی: مهمترین نکات درزگیری و عایق بندی درب و پنجره

از نایلون حباب دار به عنوان عایق استفاده کنید

برخی از افراد در شرایطی از نایلون حباب دار برای عایق بندی پنجره دو جداره آهنی خود استفاده می کنند. این روش همیشه مناسب نیست و همه افراد آن را نمی پسندند؛ اما روش بسار مؤثری برای حفظ گرمای داخل است. فقط به این نکته توجه داشته باشید که وقتی پرده ها را کنار می زنید نباید انتظار داشته باشید که منظره بیرون را ببینید.

استفاده از بالشتک‌ های ماری برای عایق بندی پنجره آهنی

استفاده از بالشتک‌ های باریک و بلند ماری یک راه ساده و آسان برای جلوگیری از وزش بادهای مزاحم و نگه داشتن گرماست. این عایق ها بالشتک های کوچک، بلند و لوله مانندی هستند که روی لبه پنجره شما قرار می گیرند تا شکاف های اطراف قاب پنجره شما را مسدود کنند. این نوع بالشتک ها برای عایق بندی درب و پنجره به کار می روند و شما می توانید آن ها را برای زیر درها نیز تهیه کنید. مارهای پنجره‌ ای معمولا از الیاف گرم پر می ‌شوند.

اعمال پوشش کم تابش Low-E برای عایق بندی پنجره آهنی

لعاب کم تابش (کم E) با جذب انرژی ایجاد شده توسط سیستم های گرمایش در داخل ساختمان کار می کند و در جلوگیری از اتلاف گرما و کاهش هزینه مصرف انرژی روش بسیار موثری است؛ البته نصب شیشه‌ های جدید Low-E مستلزم نصب پنجره های جدید است و برای این کار باید هزینه های زیادی صرف شود. برای کاهش این هزینه ها می توان از برچسب های Low-E به عنوان جایگزین استفاده نمود.

استفاده از شیشه ثانویه مغناطیسی برای عایق بندی پنجره آهنی

شیشه ثانویه مغناطیسی با انواع دیگر کمی متفاوت است. به راحتی جدا می شود و توسط آهن ربا در جای خود ثابت می شود. بهترین چیز در مورد این نوع شیشه های ثانویه این است که نصب آن بسیار آسان است، در مقایسه با جداره های ثانویه دائمی کم هزینه است و همچنان برای عایق کاری پنجره ها به خوبی عمل می کند.

برای نصب شیشه مغناطیسی نوارهای مغناطیسی خود چسب به قاب پنجره متصل می شود. سپس یک صفحه جداره ثانویه مغناطیسی در قاب قرار می گیرد که شیشه در داخل آن قرار می گیرد. برخی از محصولات ارزان‌ که از پلاستیک نازک ساخته شده‌ اند ممکن است کمی شل و ول باشند؛ بنابراین قبل از خرید کیفیت آن ها را بررسی کنید.

images 1673783410 - عایق بندی پنجره آهنی: مهمترین نکات درزگیری و عایق بندی درب و پنجره

جمع بندی

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از عایق برای پنجره ها این است که گرمای خانه تا بیشترین حد ممکن در داخل حفظ شده و به هدر نمی رود. روش های مختلفی برای عایق بندی پنجره آهنی وجود دارد که در این مقاله به برخی از مهم ترین آن ها اشاره کردیم. استفاده از عایق هایی مانند پلاستیک یا گازهای کریپتون، زنون و آرگون که برخلاف فلزاتی مانند آهن و آلومینیوم از خروج گرمای خانه جلوگیری می کنند روشی مرسوم است که به شکل های مختلف انجام می شود. استفاده از فوم درزگیر، استفاده از برچسب های شیشه، جداره ثانویه، پرده های ضخیم یا حرارتی، دو جداره کردن پنجره ها و … برای عایق بندی پنجره آهنی مناسب اند.