عراقچی: بازگشت آمریکا به برجام نیازمند هیچ نشستی نیست
عراقچی: بازگشت آمریکا به برجام نیازمند هیچ نشستی نیست

به گزارش مهر، «عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت خارجه ایران در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک، یادآوری کرد که بازگشت آمریکا به برجام در گرو برگزاری هیچ نوع نشستی نیست. وی افزود: در صورتی که آمریکا به برجام بازگردد و تحریم‌های ضدایرانی را لغو کند، ایران هم بعد از راستی‌آزمایی، به تعهدات خود باز خواهد گشت. این […]

به گزارش مهر، «عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت خارجه ایران در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک، یادآوری کرد که بازگشت آمریکا به برجام در گرو برگزاری هیچ نوع نشستی نیست.

وی افزود: در صورتی که آمریکا به برجام بازگردد و تحریم‌های ضدایرانی را لغو کند، ایران هم بعد از راستی‌آزمایی، به تعهدات خود باز خواهد گشت.

این در حالی است که اروپا پیشتر درخواست برگزاری نشست غیر رسمی ۱+۵ با حضور ایران و آمریکا را مطرح کرده بود که از سوی ایران رد شد.

عراقچی ادامه داد: درباره حسن نیت روسیه (از پیشنهادهایی که مطرح می کند) هیچ تردیدی نداریم اما این آمریکا است که باید گام اول را بردارد.

این در حالی است که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه اخیراً پیشنهاد داده بود که تهران و واشنگتن گام های همزمانی برای بازگشت به تعهدات برجامی بردارند.

به گفته عراقچی، فعالیت های هسته ای ایران بر مبنای نیازمندی های این کشور انجام می شود  و هیچ ربطی به سیاست های آمریکا در دیگر نقاط جهان از جمله سوریه ندارد.

معاون وزارت خارجه ایران همچنین گفت که این کشور هیچ مشکلی با آغاز گفتگو با کشورهای همسایه به ویژه آنهایی که در حاشیه خلیج فارس هستند؛ ندارد.

وی همچنین تاکید کرد که هیچ گفتگوی مستقیمی میان ایران و آمریکا وجود ندارد و سوئیس تنها کانال رسمی میان دو کشور است.