علت بوی بد از بخاری خودرو چیست و چه باید کرد؟
علت بوی بد از بخاری خودرو چیست و چه باید کرد؟

تصور زندگی مدرن بدون استفاده از خودرو دشوار است. اما هر ماشینی نیاز به مراقبت و نگهداری دقیق دارد ، زیرا بدون آن نقص های مختلفی ظاهر می شود. هر خرابی منجر به نقض ریتم کار و برنامه های راننده می شود. اغلب صاحبان خودرو از بوی نامطبوع خودرو در هنگام روشن شدن بخاری یا […]

تصور زندگی مدرن بدون استفاده از خودرو دشوار است. اما هر ماشینی نیاز به مراقبت و نگهداری دقیق دارد ، زیرا بدون آن نقص های مختلفی ظاهر می شود. هر خرابی منجر به نقض ریتم کار و برنامه های راننده می شود. اغلب صاحبان خودرو از بوی نامطبوع خودرو در هنگام روشن شدن بخاری یا کولر شکایت دارند.  این بوی بد هم هنگام حرکت ماشین و هم وقتی که بخاری در ماشین ثابت روشن می شود ظاهر می شود. اما بوی بد از بخاری خودرو اغلب با شروع هوای سرد رانندگان را کلافه می کند. بنا به دلایلی، این کلیشه دائمی وجود دارد که بیشتر بوی نامطبوع توسط بخاری در کابین خودرو پخش می شود.

علت ایجاد بوی بد از بخاری خودرو چیست؟

با گذشت زمان، میکروارگانیسم های مضر (ویروس ها، هاگ ها، کپک ها، قارچ ها) و باکتری های بیماری زا در سیستم تهویه مطبوع خودرو تجمع می یابند.
علاوه بر این، گرد و غبار جاده، بقایای برگ، زباله های کوچک، و غیره می توانند از خیابان وارد کابین شوند. در طول تابستان، رطوبت داخل کولر در حال کار متراکم می شود و یک بستر ایده آل برای رشد میکروارگانیسم های مضر مختلف ایجاد می کند. به علاوه، حشرات را فراموش نکنید که می توانند به طور غیرقابل توضیحی به غیر قابل دسترس ترین مکان ها صعود نموده و با گذشت زمان، مردن و تجزیه آنها می تواند بوی ناخوشایندی ایجاد کند که باعث ایجاد بوی بد در کابین خودرو هنگام روشن کردن بخاری می شود.

چگونه بوی بد بخاری خورو را از بین ببریم ؟

 درست است که عطرها و آئروسل ها هوای ماشین را کاملاً تازه می کنند، اما نه برای طولانی مدت و  پس از مدتی، با روشن شدن بخاری خودرو بوی بد دوباره استشمام می شود، که این بوی بد نه تنها یک محرک برای حس بویایی است، بلکه تهدیدی برای سلامتی هم محسوب می شود.

برای رفع بوی بد از بخاری خودرو  دو راه  وجود دارد:

در حالت اول، تمیز کردن بخاری خود توسط سرویس کار، به صورت سخت افزاری انجام می شود. در این حالت از دستگاهی استفاده می شود که با مخلوطی از گازهای حاوی کلر، پاکسازی کامل را انجام می دهد.  با این رویکرد تمام میکروارگانیسم هایی که در بخاری و کولر خودرو مستقر شده اند می م یرند. این روش مطمئناً مؤثر است، اما تا حدودی پرهزینه است.

هزینه استفاده از روش دوم صفر است، اما فرض بر این است که صاحب خودرو دارای مهارت‌های خاصی  مانند آگاهی از اجزا و مجموعه‌های خودرو و توانایی باز وبسته و تعویض کردن آنها است.
اولین قدم برای تمیز کردن بخاری خودرو، تعویض فیلتر کابین است . بدین منظور پس از برداشتن آن، باید محل قرارگیری و فضای اطراف فیلتر را پاک کنید، زیرا معمولاً مقدار قابل توجهی از گرد و غبار در اینجا جمع می شود . اگر این کار کمکی نکرد  و وقتی بخاری را روشن می کنید بوی باز هم بوی بدی به مشام می رسد بنابراین، باید کارهایی دیگری انجام دهید. 

رسوبات زباله و کثیفی ممکن است در دمنده بخاری واقع در جلوی فیلتر جمع شده باشند . مهارت ها و توانایی های ذکر شده در بالا دقیقاً برای رسیدن به مکان مشخص شده مورد نیاز است – برای این کار باید همه چیز حتی داشبورد از جمله فن ، جعبه فن و جعبه را با اواپراتور کابین جدا کنید.
این کار آسان نیست، اما برای یک فرد با تجربه کار دشواری نیست. پس از شستن جعبه و خشک کردن آن، باید آن را خشک کنید. فن باید شسته شود، گرد و غبار زیادی روی پره های آن جمع می شود.  که باید با دقت تمیز شوند. برای تمیز شدن قطعات داخلی می توانید بر روی آنها بدمید تا گردوغبار روی آنها پاک شود . اواپراتور را با یک عامل ضد باکتری تمیز کنید.
پس از تمیز کردن داخل و نصب فیلتر کابین جدید، می توانید از هوای تمیز و تازه لذت ببرید و از سواری راحت و ایمن برای سیستم تنفسی خود لذت ببرید.

خطر استفاده از بخاری آلوده در خودرو چیست؟

بویی که هنگام روشن شدن بخاری در کابین خودرو به وجود می آید باعث ناراحتی رانندگان می شود. اولاً مشکل این است که از بخاری فقط در فصل سرما استفاده می شود، بنابراین تهویه خودرو در هنگام رانندگی امکان پذیر نخواهد بود و اگر بخاری را روشن نکنید، شیشه های ماشین شروع به مه گرفتن یا یخ زدن می کنند. علاوه بر این که بویی که در هنگام روشن شدن بخاری در داخل کابین پدیدار می شود باعث ایجاد مزاحمت برای راننده و سرنشینان می شود، برای سلامتی مضر است.  هنگامی که قارچ‌ها وارد مجرای تنفسی می‌شوند می توانند باعث ایجاد تعداد زیادی بیماری‌، از آلرژی گرفته تا ذات‌الریه شوند.
بنابراین برای پیشگیری توصیه می ‌شود بسته به شدت کارکرد خودرو، سالی یک ‌بار فیلتر کابین را تعویض و داخل بخاری خودرو را مرتباً با مواد ضد باکتری تمیز کنید.

سرویس دوره ای خودرو کمک زیادی به سلامت و ایمنی خودرو کرده و هزینه های تعمیر و نگهداری آن را به شدت کاهش می دهد. 
برای خودروهای رنو در تهران ، می توانید از خدمات تعمیرگاه رنو اتوماتیک بهره ببرید. این واحد تعمیرگاهی با کادر تعمیرکاران باتجربه به عنوان تعمیرگاه ال نود در تهران ، تعمیرگاه رنو ساندرو در تهران ، تعمیرگاه رنو مگان در تهران ، علاوه بر سرویس های دوره ای ، تعمیرات تخصصی موتور را نیز انجام می دهد. 

تلفن : ۰۹۱۹۸۸۳۳۰۸۸
www.renoautomatic.com