علت نوارهای افقی یا عمودی روی صفحه تلویزیون چیست؟
علت نوارهای افقی یا عمودی روی صفحه تلویزیون چیست؟

ظاهر شدن نوارهای افقی یا عمودی روی صفحه تلویزیون تماشای برنامه های مورد علاقه شما را بسیار دشوارتر می کند و حتی می تواند کل دستگاه را غیرقابل استفاده کند . برای دریافت تصویر در مدل های جدید تلویزیون، ابتدا باید یک سیگنال رمزگذاری شده دریافت شود، سپس این سیگنال به سخت افزاری منتقل می شود […]

ظاهر شدن نوارهای افقی یا عمودی روی صفحه تلویزیون تماشای برنامه های مورد علاقه شما را بسیار دشوارتر می کند و حتی می تواند کل دستگاه را غیرقابل استفاده کند . 
برای دریافت تصویر در مدل های جدید تلویزیون، ابتدا باید یک سیگنال رمزگذاری شده دریافت شود، سپس این سیگنال به سخت افزاری منتقل می شود که آن را رمزگشایی می کند و ویدیو روی صفحه نمایش داده می شود. اگر وقتی تلویزیون را روشن می کنید، نوارهایی روی صفحه دستگاه مشاهده می کنید، باید دلایل وقوع آنها را کشف کنید. ممکن است مشکل در یکی از موارد زیر باشد:
– خرابی ماتریس دستگاه
– قطع یا آسیب به کابل با منشاء مکانیکی
– خرابی برد
– اتصال کوتاه
اگر چندین خط رنگی روی صفحه تلویزیون مشاهده می شود، توصیه می شود بلافاصله با یک تعمیرکار ماهر و متخصص تماس بگیرید، زیرا این مشکل ممکن است منجر به آسیب کامل به ماتریس شود. 
در تهران برای تعمیر تلویزیون با امداد تی وی تماس بگیرید. این مرکز با اعزام تکنسین های با تجربه به نقاظ مختلف تهران ، در محل دستگاه را عیب یابی و تعمیر می کند. تعمیر تلویزیون در تهرانسر ، تعمیر تلویزیون در زعفرانیه ، تعمیر تلویزیون در سعادت آباد در کمترین زمان با نرخ اتحادیه انجام می شود. (۰۹۳۳۵۰۵۱۲۱۲)

دلایل احتمالی ظاهر شدن نوارهای افقی عبارتند از:

– گرد و غبار یا زباله های ریز وارد دستگاه شده اند
– شکستگی قطعات یا بهم خوردن تنظیمات 
این مشکلات را می توانید خودتان رفع کنید . اما وجود نوار عمودی ممکن است به دلایل جدی تر باشد ، از جمله :
– خرابی ماتریس
– خرابی نرم افزاری

مهم است که توجه داشته باشید که تنها کاری که خودتان برای رفع این مشکل می توانید انجام دهید  درست کردن تنظیمات است و  برای سایر مشکلات، باید از تعمیرکار کمک بگیرید.

انواع نوارهای روی صفحه نمایش تلویزیون

برای ارزیابی علت ظاهر شدن نوارهای افقی یا عمودی روی صفحه نمایش تلویزیون ، باید بر روی تعداد و رنگ نوارها تمرکز نمود . اگر خرابی به موقع تشخیص داده شود، می توان از تعمیرات پر هزینه جلوگیری کرد.

– نوار افقی بدلیل خرابی اسکن عمودی که در نتیجه تغییرات ناگهانی ولتاژ رخ می دهد ایجاد می شوند.  این مشکل معمولاً زمانی اتفاق می افتد که قطعی برق یا رعد و برق شدید رخ می دهد. به همین دلایل، ممکن است در ریز مدارها شکاف ایجاد شده و نوارهای نازک همرنگی ایجاد شوند که ممکن است به همان سرعتی که ظاهر شده اند ناپدید شوند.

– نوارهایی با رنگ های مختلف در یک جهت می توانند هم کل صفحه نمایش تلویزیون و هم بخشی از آن را اشغال کنند. آنها شبیه امواج دریا هستند و دارای سایه های متنوعی هستند. اغلب این نوع نقص دلیلی برای نشان دادن خرابی کابل ماتریس می دهد و  تماس ناکافی کابل با پنل و برد T-con  وجود دارد . برای تشخیص آن، باید قاب پشت تلویزیون باز شده  و با روشن شدن دستگاه  کابل منتهی به صفحه نمایش را حرکت داد. اگر علت مشکل در آن باشد، بلافاصله می توانید پیشرفت هایی را مشاهده کنید، و اگر تصویر بازیابی نشد، باید با نقص این بخش را برطرف کرد.

– خطوط سیاه افقی و عمودی اغلب نشان دهنده آسیب جدی، به ویژه آسیب به گیرنده است و بدون آن، تکثیر سیگنال غیرممکن است .  این خرابی هزینه بر است.  
نوارهایی با چنین آسیبی می توانند در مرکز یا در سراسر صفحه تلویزیون قرار بگیرند. اگر نوارهای مشکی روی تلویزیون خود پیدا کردید، تعمیر را به تعویق نیندازید. 

– نوارهای عمودی کوچک ناشی از نوسانات برق هستند و نشان دهنده خرابی ستون ماتریس یا رمزگشا هستند. اگر حتی کوچکترین نوار به موقع حذف نشود، در آینده در کل محیط صفحه نمایش پراکنده می شود.

– نوارهای عمودی صورتی رنگ در نتیجه خرابی ماتریس مانیتور ظاهر می شود. دلیل آن معمولا آسیب مکانیکی به صفحه نمایش است، در موارد کمتر ، نوسانات برق.  باعث ایجاد این مشکل میشود . همچنین، نوارهای صورتی رنگ می تواند در نتیجه استهلاک طبیعی تلویزیون ایجاد شود.  اگر این نوع نوارها در دستگاه جدیدی یافت شد، پس نباید به دنبال توضیحی برای تشکیل آنها باشید. این یک نقص کارخانه است و تلویزیون باید برای تعویض به فروشگاه برگردانده شود.

– یک خط سفید عمودی نشان دهنده مشکلات در عملکرد ماتریس یا خرابی آن است.

 جلوگیری از ایجاد نوارهای افقی و عمودی روی صفحه نمایش تلویزیون

برای جلوگیری از ظاهر شدن انواع نوارهای افقی و عمودی روی صفحه نمایش تلویزیون، باید به درستی از دستگاه خود مراقبت کنید. برای انجام این کار، توصیه های زیر را دنبال کنید:
– دستگاه را در یک موقعیت ثابت کنید.  حرکات مکرر می تواند منجر به پارگی یا قطع کابل ها شود.
– هرگز دستگاه را با دستمال مرطوب تمیز نکنید . زیرا هر گونه رطوبت آن را خراب می کند و ممکن است یک اتصال کوتاه رخ دهد، بنابراین تلویزیون به طور کامل از کار می افتد.  برای تمیز کردن تلویزیون فقط از یک پارچه میکروفیبر یا پارچه نخی بدون پرز استفاده کنید.
– از تجمع گرد و غبار در پنل پشتی و صفحه نمایش جلوگیری کنید.  گرد وخاک به تدریج به قطعات داخلی نفوذ نموده و  در آنجا جمع می شود و به کنتاکت ها می چسبد. در نتیجه، قطعات داخلی بیش از حد گرم می شوند و نوارهایی روی صفحه ظاهر می شوند.  با یک جاروبرقی معمولی می توانید گرد و غبار را از بین ببرید.
– تمام دستکاری ها باید با خاموش شدن کامل تلویزیون و خارج کردن دوشاخه از پریز انجام شود.
– لطفا توجه داشته باشید که محل قرارگیری قطعات داخلی بسته به مدل تلویزیون متفاوت است. بنابراین، قبل از اقدام به تعمیر و عیب یابی، دفترچه راهنمای تلویزیون را مطالعه کنید.
– به منظور جلوگیری از افزایش ناگهانی برق، دستگاه خود را به یک محافظ وصل کنید. این کار به جلوگیری از آسیب ماتریس و اجزای آن کمک می کند. 

عیب یابی و تعمیر تلویزیون را به تعمیرگاه های مجاز بسپارید .