فرانسه سفیر چین را احضار کرد
فرانسه سفیر چین را احضار کرد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که سفیر چین در این کشور را به بهانه اظهارات «غیر قابل قبول» و «اقدام علیه مقامات منتخب، محققان و دیپلمات‌های اروپایی» فراخوانده است. وزیر خارجه فرانسه در این خصوص اعلام کرد «لو شای» (Lu Shaye) را به […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که سفیر چین در این کشور را به بهانه اظهارات «غیر قابل قبول» و «اقدام علیه مقامات منتخب، محققان و دیپلمات‌های اروپایی» فراخوانده است.

وزیر خارجه فرانسه در این خصوص اعلام کرد «لو شای» (Lu Shaye) را به وزارت خارجه فرانسه احضار کرده است.

در متن پیام وزیر خارجه فرانسه آمده است: من درخواست کردم که سفیر چین احضار شود تا این پیام‌ها قویا به او یادآوری شود.

در بخشی از متن احضاریه سفیر چین آمده است: توهین به محققان مستقل و مجادله با مقامات منتخب فرانسه غیرقابل قبول است و در روابطی که سفارت چین وظیفه کمک به توسعه بین فرانسه و چین را دارد، جایی ندارد. چین باید به اصل تفکیک قوا و همچنین کلیه قوانین فرانسه احترام بگذارد.

گفتنی است که در اواخر هفته گذشته، سفارت چین در فرانسه هشدار داده بود که اگر قانونگذاران فرانسوی تصمیم بگیرند که به تایوان سفر کنند و با برقراری روابط دیپلماتیک با تایپه «سیاست چین واحد» را نقض کنند، پکن نیز اقدام متقابل را در پیش می‌گیرد.

به گزارش مهر، تایوان بخشی از تمامیت ارضی چین است؛ اما ادعای استقلال طلبی دارد.

طبق اصل چین واحد، دیگر کشورها حق برقراری رابطه سیاسی مستقل با تایوان را ندارند؛ اما در طول دوره ۴ ساله زمامداری ترامپ، آمریکا در راستای مهار قدرت‌یابی پکن در منطقه ایندوپاسیفیک، به تقویت جریان‌های جدایی‌طلبانه مناطق تابعه چین از جمله تایوان، هنگ کنگ و تَبت روی آورد.

چین همواره به آمریکا و متحدان غربی‌اش درباره خط قرمز خود مبنی بر لزوم احترام به اصل چینِ واحد که مستلزم عدم تحریک جریان‌های جدایی‌طلب مناطق تابعه شامل تایوان، هنگ کنگ، ماکائو و تبت است؛ هشدار داده است.

با این وجود، آمریکا با استناد به رویکرد چرخش به ایندوپاسیفیک و با هدف ممانعت از قدرت‌یابی چین، دست به اقداماتی می‌زند که علاوه بر جدال دیپلماتیک، بیم رویارویی نظامی دو کشور را نیز افزایش می‌دهد.

لازم به ذکر است که چین منطقه تایوان را که در سال ۱۹۴۹ میلادی در پایان جنگ داخلی از این کشور جدا شد، همچنان بر اساس اصل واحد بخشی از خاک خود می‌داند.