فضاپیمای لوسی از کنار زمین گذشت
فضاپیمای لوسی از کنار زمین گذشت

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نشریه پیپل، روز گذشته ساکنان نقاط مختلف جهان شاهد نور درخشانی بودند که بر فراز زمین گذشت. اما این یک ستاره دنباله دار نبود. این نور در حقیقت فضاپیمای لوسی ناسا بود که در نخستین سالگرد ماموریتش در فضا، از فاصله ۲۲۰ مایلی (۳۵۰ کیلومتری) سطح زمین گذر […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نشریه پیپل، روز گذشته ساکنان نقاط مختلف جهان شاهد نور درخشانی بودند که بر فراز زمین گذشت. اما این یک ستاره دنباله دار نبود. این نور در حقیقت فضاپیمای لوسی ناسا بود که در نخستین سالگرد ماموریتش در فضا، از فاصله ۲۲۰ مایلی (۳۵۰ کیلومتری) سطح زمین گذر کرد.
به گفته ناسا لوسی در ساعت ۷:۰۴ دقیقه بامداد به وقت محلی از بالای غرب استرالیا و اقیانوس آرام گذشته و قابل رصد بوده است.
این فضاپیما در مسیر خود برای بررسی سیارک های تروژانی است که دور مشتری مدار می زنند.
ریچ برنز مدیر برنامه لوسی در مرکز پرواز فضایی گدارد ناسا در این باره می گوید: طبق برنامه اولیه قرار بود لوسی از فاصله ۳۰ مایل نزدیک تر نسبت به مسافت فعلی از کنار زمین گذر کند. اما هنگامیکه مشخص شد احتمالاً مجبور شویم در وضعیتی ماموریت را انجام دهیم که فقط یکی از پنل های خورشیدی باز شده، تصمیم گرفتیم مقداری از سوخت را ذخیره کنیم تا فضاپیما در ارتفاعی بالاتر از کنار زمین گذر کند و در نتیجه احتمال ایجاد چالش در نتیجه نیروی گرانش اتمسفر زمین روی پنل های خورشیدی کاهش می یابد.
لوسی برای گذر از کنار زمین باید از منطقه ای مملو از ماهواره ها و زباله ها عبور می کرد. این بدان معنا است که فرایندهای خاصی باید انجام می شد تا از بروز هرگونه تصادف خسارت بار جلوگیری شود.
روز گذشته لوسی برای نخستین بار از کنار زمین گذشت و در کل قرار است ۳ بار از کنار سیاره خاکی بگذرد.
فضاپیمای لوسی بخش اصلی از ماموریتی ۹۸۱ میلیون دلاری است که در اکتبر ۲۰۲۱ میلادی به فضا ارسال شد. هدف این ماموریت ۱۲ ساله بررسی سیارک های تروژان است که هنوز تحقیقی درباره آنها انجام نشده است.