فناوری جدید برای از بین بردن زباله های ایستگاه فضایی بین المللی
فناوری جدید برای از بین بردن زباله های ایستگاه فضایی بین المللی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، فضانوردان ساکن در ایستگاه فضایی بین المللی برای خارج کردن زباله ها از این آزمایشگاه، آنها را در یک کپسول باری انبار می کردند و به جو زمین می فرستادند تا بسوزند. اما اکنون یک شرکت تازه به نام «نانورکس»(Nanoracks) فناوری تازه ای را آزمایش کرده […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، فضانوردان ساکن در ایستگاه فضایی بین المللی برای خارج کردن زباله ها از این آزمایشگاه، آنها را در یک کپسول باری انبار می کردند و به جو زمین می فرستادند تا بسوزند. اما اکنون یک شرکت تازه به نام «نانورکس»(Nanoracks) فناوری تازه ای را آزمایش کرده که فرایند دور ریختن زباله در فضا را ساده تر می کند.

4205526 - فناوری جدید برای از بین بردن زباله های ایستگاه فضایی بین المللی

در دوم جولای نانورکس یک محفظه مخصوص زباله از هوابند (قفل هوایی) «بیشاپ» رها کرد. این محفظه هنگام ورود دوباره به اتمسفر زمین می سوزد و هوابند خالی به جای خود بر می گردد.

آملا ویلسون مدیر ارشد اجرایی نانورکس در بیانیه ای در این باره می گوید: این تست موفقیت آمیز نه تنها نشان دهنده فناوری های نوین برای حذف زباله از ایستگاه فضایی است بلکه حاکی از توانایی ما برای استفاده از ایستگاه فضایی بین المللی به عنوان یک بستر فناوری تجاری است.

هم اکنون فضانوردان باید زباله ها را جمع آوری و ماه ها در ایستگاه فضایی بین المللی نگهدارند تا کپسول سیگنوس به آنجا برسد و آن را همراه خود ببرد. طی این عملیات کپسول سیگنوس پس از تکمیل ماموریت اصلی خود در ایستگاه فضایی بین المللی، فضانوردان آن را مملو از زباله می کنند تا پس از خروج از جو بسوزد.

تست اولیه این فناوری که با همکاری مرکز فضایی جانسون ناسا انجام شد، ۱۷۲ پوند زباله شامل فوم و مواد بسته بندی، جعبه های حمل بار، لباس های کثیف فضانوردان، لوازم بهداشتی گوناگون و تجهیزات مختلف بود.

البته ظرفیت این محفظه ۶۰۰ پوند است.

منبع