• امروز : جمعه - ۳۱ شهریور - ۱۴۰۲
 • برابر با : Friday - 22 September - 2023

فواید مصرف مکمل گوارشی چیست؟

 • 18 خرداد 1402 - 12:02
فواید مصرف مکمل گوارشی چیست؟

مقدمه

مکمل گوارشی همانطور که از نام آن پیداست به تقویت دستگاه گوارش کمک می‌کند. این مکمل بر آنزیم های گوارشی تأثیر گذاشته و عملکرد آنها را بهبود می‌بخشند. همچنین پس از گذشت دوره نقاهت بیماری نیز به بازگرداندن تعادل میکروبیوم روده کمک می‌کنند. با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا بدانیم فواید مصرف مکمل گوارشی چیست.

مکمل گوارشی محصولی حاوی ترکیبی از انواع ویتامین های مختلف است. این مکمل با افزایش آنزیم های گوارشی طبیعی بدن به سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند. همه افراد به مصرف این مکمل نیاز ندارند و فقط برای افرادی مناسب است که در هضم و جذب مواد غذایی مشکل دارند.

مکمل های گوارشی می‌توانند با ایجاد تعادل در باکتری های مفید روده، بهبود سلامت روان، پیشگیری از اسهال و کمک به هضم بهتر مواد غذایی به بهبود عملکرد طبیعی دستگاه گوارش کمک کنند.

ویتامین‌های ضروری برای تقویت دستگاه گوارش

ویتامین ها نقش بسیار اساسی در سلامت و بهبود عملکرد دستگاه گوارش ایفا می‌کنند. به همین دلیل باید در رژیم غذایی روزانه مقادیر کافی از انواع آنها وجود داشته باشد. این ریزمغذی ها با تأمین نیازهای بدن می‌توانند از عملکرد دستگاه گوارش نیز حمایت کنند.

ویتامین هایی مانند خانواده گروه B، ویتامین C، A و Dریزمغذی هایی به شمار می‌روند که بدن برای افزایش سطح آنزیم های گوارشی به آنها نیاز دارد. این ریزمغذی ها جزء ضروری ‌ترین ویتامین ها برای تقویت دستگاه گوارش محسوب می‌شوند.

 1. ویتامین B

مصرف ویتامین های خانواده گروه B شامل B1، B3، B6 و B12 از جمله ویتامین هایی هستند که نقش مهمی در عملکرد سیستم گوارش و تقویت معده دارند. این ویتامین ها اغلب در بسیاری از مواد غذایی یافت می‌شوند. با اینحال کمبود آنها می‌تواند باعث ایجاد اختلالات شدید در دستگاه گوارش شود.

بطور کلی ویتامین های گروه B می‌توانند به روند هضم غذا کمک کنند. آنها با کمک به تجزیه کربوهیدرات و پروتئین مصرفی از مشکلاتی مانند ورم معده، زخم معده و یا اسهال و استفراغ شدید جلوگیری می‌کنند.

 1. ویتامین C

ویتامین C یکی دیگر از ویتامین های ضروری برای سلامت دستگاه گوارش است. این ویتامین می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و همچنین قابلیت جذب آهن را نیز افزایش دهد. در نتیجه با جذب آهن روند هضم و جذب غذا را آسان ‌تر می‌کند. این ویتامین با خواص آنتی اکسیدانی خود می‌تواند از سلامت دستگاه گوارش حمایت کند.

 1. ویتامین A

ویتامین A یکی از ویتامین های مهم و مورد نیاز برای بدن است که می‌تواند در بهبود بینایی و عملکرد سیستم گوارشی مؤثر واقع شود. همچنین از ایجاد بیماری کرون جلوگیری می‌کند. بنابراین بهتر است که به صورت روزانه مواد غذایی مانند سبزیجات رنگی و میوه را برای تأمین این ویتامین در رژیم غذایی خود قرار دهید.

ویتامین A بافت های موجود در معده را تغذیه می‌کند و با این عمل به جذب مواد غذایی مصرفی کمک می‌کند. در نتیجه عملیات گوارش به خوبی انجام می‌گیرد و از مشکلاتی مانند درد و یا زخم معده نیز پیشگیری می‌شود.

 1. ویتامین D

ویتامین D یکی از ویتامین هایی است که برای عملکرد بهتر دستگاه گوارش ضروری است زیرا نقش اساسی در کاهش و پیشگیری سرطان روده بزرگ ایفا می‌کند. همچنین می‌تواند از عملکرد بهتر عضلات معده و تقویت سیستم ایمنی بدن نیز حمایت کند. به دلیل اینکه این ویتامین اغلب به اندازه کافی در رژیم غذایی وجود ندارد بهتر است مصرف آن را جدی بگیرید.

مکمل پروبیوتیک چیست؟

مکمل پروبیوتیک محصولی است که از باکتری ها و مخمرها تهیه می‌شود. در واقع نوعی درمان برای افزایش باکتری های مفید بدن است که در کنار غذاها و نوشیدنی های پروبیوتیک مصرف می‌شود.

مکمل پروبیوتیک می‌تواند با کمک به هضم غذا، عملکرد سیستم گوارش را تقویت کند. همچنین می‌تواند حرکات روده را کنترل و به انتقال غذا کمک کند. مکمل پروبیوتیک با ایجاد تعادل در باکتری های مفید روده کمک می‌کند که وزن بدم در حالت متعادل و سالم قرار گیرد.

فواید مکمل های گوارشی

مصرف مکمل های گوارشی در صورتی که دستگاه گوارش شما عملکرد مطلوبی نداشته باشد بسیار مفید است. این مکمل ها علاوه بر تقویت دستگاه گوارش می‌توانند از سلامت باکتری های مفید روده حمایت کند. این مکمل ها با تقویت سیستم ایمنی بدن در افراد مختلف با شرایط سلامتی مختلف از سلامت کلی بدن محافظت می‌کنند. سایر مزایای مکمل های گوارشی در ادامه شرح داده شده است.

 1. کمک به تعادل باکتری‌های مفید بدن

کمک به تعادل باکتری‌ های مفید بدن یکی از فواید مکمل های گوارشی است. زیرا این مکمل ها حاوی باکتری های مفیدی هستند که می‌توانند تعادل میکروبیوم روده که به دلایلی مانند بیماری، مصرف آنتی بیوتیک و یا رژیم غذایی نامناسب برهم خورده است را به حالت طبیعی برگردانند.

حفظ تعادل میکروبیوم روده می‌تواند بسیاری از مشکلات دستگاه گوارش مانند یبوست، اسهال و عدم هضم و جذب مناسب را درمان کند. در نتیجه به سلامت عمومی فرد کمک خواهد کرد.

 1. پیشگیری و درمان اسهال

یکی دیگر از فواید استفاده از مکمل های گوارشی درمان اسهال و یا پیشگیری از ایجاد این مشکل گوارشی است. اسهال اغلب به دلیل مصرف آنتی بیوتیک ها رخ می‌دهد. البته ممکن است در مواردی نیز به دلیل مشکلات دستگاه گوارش و یا حساسیت به داروها در طی درمان بیماری ها در فرد ایجاد شود.

مصرف مکمل گوارشی با کاهش باکتری های غیر مفید و برگرداندن تعادل میکروبیوم روده به کاهش اسهال کمک می‌کند.

 1. بهبود سلامت روان

تحقیقات نشان داده است که سلامت دستگاه گوارش ارتباط مستقیمی با سلامت روان دارد. بنابراین مصرف مکمل های پروبیوتیک می‌تواند با کمک به عملکرد سالم دستگاه گوارش و تقویت سیستم ایمنی از بیماری های دستگاه گوارش جلوگیری کند.

این مکمل ها بطور همزمان از سلامت روان نیز محافظت می‌کنند زیرا نگرانی های گوارشی فرد در زندگی را برطرف می‌کنند. علاوه بر این مصرف مکمل های گوارشی به دلیل اینکه حاوی ویتامین های مورد نیاز بدن هستند با کاهش سطح افسردگی و کاهش پروتئین های التهاب زا می‌توانند در درمان دردهای مزمن و همچنین استرس مؤثر باشند.

بهترین مکمل برای دستگاه گوارش

انواع مختلفی از مکمل ها برای عملکرد بهتر دستگاه گوارش در داروخانه های حضوری و اینترنتی از جمله داروخانه آنلاین داروبوم وجود دارد که البته برای هر فرد با توجه به مشکل دستگاه گوارش مکمل خاصی تجویز می‌شود. بهترین مکمل برای دستگاه گوارش مکملی است که حاوی ویتامین های مفید مورد نیاز برای سیستم گوارش است. با مصرف مکمل های تقویت دستگاه گوارش مانند قرص دایجستیو اید گلدن لایف، قرص وانا پرایم کلرلا نورم لایف و قرص دایجستیو اید نچرال ورلد می‌توان نیازهای بدن را تأمین و به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک کرد.

نتیجه گیری

مکمل های گوارشی با تأمین ویتامین های مورد نیاز بدن به بهبود عملکرد گوارش کمک می‌کنند. آنها از بسیاری از بیماری های گوارشی نگران کننده جلوگیری کرده و باعث آرامش فرد می‌شوند.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=193803

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.