قدردانی آمریکا از قطر به دلیل کمک به تبادل زندانی میان واشنگتن و طالبان
قدردانی آمریکا از قطر به دلیل کمک به تبادل زندانی میان واشنگتن و طالبان

به گزارش ایسنا، خبرگزاری آناتولی امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با محمد بن عبد الرحمن آل ثانی، همتای قطری خود گفت‌وگو کرد. دو طرف در این تماس تلفنی روابط دوجانبه میان دوحه و واشنگتن، تحولات اوضاع در منطقه و برخی پرونده‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مورد توجه دو […]

به گزارش ایسنا، خبرگزاری آناتولی امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با محمد بن عبد الرحمن آل ثانی، همتای قطری خود گفت‌وگو کرد.
دو طرف در این تماس تلفنی روابط دوجانبه میان دوحه و واشنگتن، تحولات اوضاع در منطقه و برخی پرونده‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مورد توجه دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.
بلینکن همچنین در این تماس تلفنی از قطر به دلیل کمک به تبادل زندانی میان واشنگتن و طالبان در افغانستان تشکر و قدردانی کرد.
رسانه‌ها اعلام کردند یک زندانی ارشد طالبان که سال‌ها در زندان گوانتانامو نگهداری می‌شد، روز دوشنبه در ازای آزادی یک زندانی آمریکایی به طالبان در کابل تحویل داده شد.
“بشیر نورزی”، عضو طالبان که به قاچاق مواد مخدر متهم بود، پس از آزادی به خبرنگاران در کابل گفت که ۱۷ سال و شش ماه را در بازداشتگاه ایالات متحده در گوانتانامو گذراند و آخرین زندانی طالبان در آنجا بوده است.
امیرخان متقی، وزیر خارجه دولت طالبان نیز که در کنفرانس خبری روز دوشنبه در کنار نورزی حضور داشت با استقبال از تبادل زندانی، گفت که این آغاز یک «عصر جدید» در روابط ایالات متحده و طالبان است و می‌تواند دریچه جدیدی را برای گفت‌وگو بین هر دو کشور باز کند.
به گفته متقی، آمریکایی آزاد شده “مارک فریکس”، کهنه‌سرباز نیروی دریایی و پیمانکار غیرنظامی است که در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ در افغانستان ربوده شد.
انتهای پیام