قرارگیری مادر در معرض آلودگی هوا و افزایش ریسک نقص قلبی نوزاد
قرارگیری مادر در معرض آلودگی هوا و افزایش ریسک نقص قلبی نوزاد

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از هلث دی نیوز، دکتر «هامین لیو»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه سیچوان چین، می‌گوید: «این به معنای کاهش قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در دوره سه ماهه قبل از لقاح و دوره سه ماهه اول بارداری برای جلوگیری از نقایص مادرزادی قلبی در فرزندان است.» […]

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از هلث دی نیوز، دکتر «هامین لیو»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه سیچوان چین، می‌گوید: «این به معنای کاهش قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در دوره سه ماهه قبل از لقاح و دوره سه ماهه اول بارداری برای جلوگیری از نقایص مادرزادی قلبی در فرزندان است.»

نقایص مادرزادی قلب شایع‌ترین نوع نقص مادرزادی و عامل اصلی مرگ و میر نوزادان در سراسر جهان است. بیش از ۸۰ درصد از نقایص قلبی هیچ علت شناخته شده‌ای ندارند، اما تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض عوامل زیست محیطی ممکن است نقش داشته باشد.

مطالعاتی که ارتباط بین قرار گرفتن مادر در معرض ذرات ریز (PM۲.۵) مانند دود یا گرد و غبار و نقایص قلبی را بررسی می‌کنند، از نظر اندازه یا مکان محدود بوده یا در کشورهایی با سطح آلودگی کمتر از کشورهای دیگر انجام شده است. چین دارای غلظت بالا ذرات ریز است که ۶.۵ برابر بیشتر از دستورالعمل‌های کیفیت هوای سازمان جهانی بهداشت است.

به طور کلی، به ازای هر ۱۰ میکروگرم در هر متر مکعب افزایش قرار گرفتن مادر در معرض PM۲.۵، خطر تولد نوزادی با نقص قلبی ۲ درصد افزایش می‌یابد. اثرات منفی قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در دوره قبل از بارداری بیشتر از سه ماهه اول بارداری بود.