لغو محاصره نیازی به گفتگو ندارد
لغو محاصره نیازی به گفتگو ندارد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسیره، رئیس هیأت ملی مذاکره کننده یمن بر لزوم رفع هرچه سریع‌تر محاصره ملت کشورش توسط ائتلاف سعودی تاکید کرد. «محمد عبدالسلام» در این‌باره در گفتگو با شبکه المسیره یمن تصریح کرد که برداشتن محاصره ملت یمن نیاز به انجام گفتگو و مذاکره ندارد و هرگونه تعللی در […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسیره، رئیس هیأت ملی مذاکره کننده یمن بر لزوم رفع هرچه سریع‌تر محاصره ملت کشورش توسط ائتلاف سعودی تاکید کرد.

«محمد عبدالسلام» در این‌باره در گفتگو با شبکه المسیره یمن تصریح کرد که برداشتن محاصره ملت یمن نیاز به انجام گفتگو و مذاکره ندارد و هرگونه تعللی در قبال رسیدگی به وضعیت حقوق بشری این کشور جنایتی بزرگ است.

وی در ادامه گفتگوی خود افزود: دشمن سعودی بایستی هرچه سریع‌تر جنگ علیه ملت یمن را خاتمه داده و محاصره را رفع کند. هیچ حرف جدیدی میان دو طرف پس از سال‌ها مذاکره (درباره موضوعات مختلف از جمله پایان جنگ) وجود ندارد.

عبدالسلام همچنین با طرح این سوال که چرا ائتلاف عربستان سعودی اجازه ورود ۱۴ کشتی حامل سوخت به بندر الحدیده یمن را نمی‌دهد و در پرونده رسیدگی به وضعیت حقوق بشری این کشور تعلل می ورزد تا بلکه منافذ جدیدی برای خود در جنگ علیه یمن بگشاید، اشاره کرد: آزادسازی کشتی‌های توقیف شده‌ای که پیشتر قصد داشتند وارد یمن شوند نیاز به مذاکره و گفتگوی بیشتر و شرط گذاری ندارد.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: این درست نیست که رفع محاصره و توقف جنگ از ما خواسته شود چرا که ما در موضع دفاع از کشور هستیم. جنگ علیه یمن تحمیل شد. ما طرف واردکننده فشار و محاصره علیه یمن نیستیم که برای برداشتن آن مذاکره کنیم و پا پیش بگذاریم!

رئیس هیأت ملی مذاکره کننده یمن در پایان اظهارات خود یادآور شد: ائتلاف سعودی سعی دارد تا از طریق اعمال فشار و محاصره بر ملت یمن به تمامی اهداف سیاسی و نظامی که سال‌ها از طریق جنگ و درگیری نرسید، دست پیدا کند. درخواست مذاکره از طرف سعودی درحالیکه گلوله‌های جنگی به طرف ملت یمن شلیک می‌شود غیرعاقلانه و فرار رو به جلو است. اینکه ریاض می‌گوید ما جنگی با یمن نداریم ادعایی غیر دقیق و مبالغه آمیز است و در نهایت به پیروزی منجر نمی‌شود. جهان می‌داند که عربستان سعودی جنگ در قبال یمن را شروع کرد و دولت آمریکا و انگلیس هم در محاصره مردم یمن نقش مؤثر دارند.

طبق گفته این مقام یمنی، گفتگوی یمنی-یمنی پس از اعلام توقف جنگ از سوی عربستان سعودی آغاز خواهد شد.