لوکاشنکو: اگر مسکو پیش‌دستی نمی‌کرد اکنون ناتو ضربه‌ای کاری به روسیه زده بود
لوکاشنکو: اگر مسکو پیش‌دستی نمی‌کرد اکنون ناتو ضربه‌ای کاری به روسیه زده بود

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس گفت: غرب در جریان کمپین انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ میلادی تلاش کرد تفرقه و جدایی در بلاروس ایجاد کند و آن را در هم بشکند تا کمربندی از دریای سیاه تا دریای بالتیک بکشد و خودش را به درگاه روسیه برساند. وی […]

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس گفت: غرب در جریان کمپین انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ میلادی تلاش کرد تفرقه و جدایی در بلاروس ایجاد کند و آن را در هم بشکند تا کمربندی از دریای سیاه تا دریای بالتیک بکشد و خودش را به درگاه روسیه برساند.

وی افزود: اگر شما موفق به ویران کردن بلاروس شده بودید، اکنون نیروهای ناتو به شهر اسمولنسک رسیده بودند.

لوکاشنکو تصریح کرد: رهبران اپوزیسیون بلاروس تصمیم‌گیرندگان نیستند چرا که تصمیمات از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا بر آنها اعمال شده است.

وی همچنین گفت: روسیه پیش از آغاز عملیات نظامی ویژه‌اش علیه اوکراین بارها از غرب خواسته بود تا ضمانت‌های امنیتی ارائه دهد. چرا از ارائه چنین ضمانت‌هایی امتناع کردید؟ این بدان معناست که شما خواستار جنگ بودید.

لوکاشنکو تاکید کرد: در حقیقت جنگ اوکراین خیلی قبل‌تر از اینکه روسیه عملیات نظامی ویژه‌اش را آغاز کند، به راه افتاده بود.

وی حمایت خود را از تصمیم روسیه برای آغاز این “عملیات نظامی ویژه” در اوکراین ابراز کرد و گفت: من از روسیه حمایت می‌کنم. نه فقط به دلیل اینکه ما با روسیه یک اتحاد داریم و نه فقط به خاطر اینکه ما از نظر قانونی موظف هستیم بر مبنای توافق امضا شده با روسیه با هدف ایجاد گروه مشترکی از نیروها در جهت غربی که ارتش بلاروس بخش عمده آن است، این کار را انجام دهیم. این یک حقیقت کاملا واضح و مشخص است که این اصول و مکتب ماست.

رئیس جمهور بلاروس گفت: دلیل این امر این است که اگر روسیه نسبت به اعضای ناتو پیش دستی نمی‌کرد، اکنون آنها ضربه‌ای سازمان‌یافته و کاری به روسیه زده بودند.

انتهای پیام

منبع