مبلغ روزانه تراکنش‌های شتاب به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسید
مبلغ روزانه تراکنش‌های شتاب به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسید

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی با مرور شرایط سخت اقتصادی چندسال اخیر گفت: از سه سال گذشته که فشار حداکثری بر اقتصاد کشور اعمال شده است، بانک مرکزی با تمام توان و با مدیریت صحیح، منابع محدود ارزی کشور را مدیریت کرد و نیازهای ارزی را پاسخگو بوده است. […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی با مرور شرایط سخت اقتصادی چندسال اخیر گفت: از سه سال گذشته که فشار حداکثری بر اقتصاد کشور اعمال شده است، بانک مرکزی با تمام توان و با مدیریت صحیح، منابع محدود ارزی کشور را مدیریت کرد و نیازهای ارزی را پاسخگو بوده است.

وی افزود: به مردم اطمینان می‌دهیم که برای سخت‌ترین شرایط نیز بانک مرکزی آمادگی کامل دارد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به انتظارات و توقعات سایر سازمانها و مسئولان از بانک مرکزی گفت: انتظار از بانک مرکزی هم از جانب ارز و هم از سمت ریال فراوان است؛ اما باید به محدودیت‌های ارزی ونیز مضرات بسط ریال توجه شود؛ البته این انتظار ارزی نیز از زمانی که منابع ارزی فراوان بوده و بانک مرکزی سالانه بیش از ۵۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشته، ایجاد شده و این محلِ انتقاد است.

وی افزود: حتماً به فکر افزایش ذخایر ارزی بانک مرکزی در سالهای قبل بودیم و حالا هم باید باشیم و برای دستیابی به این هدف تلاش می‌کنیم.

همتی با تاکید بر اینکه تصمیمات اتخاذ شده بانک مرکزی در چارچوب قانون انجام می‌گیرد، افزود: بانک مرکزی به هیچ عنوان با سفارش و توصیه خارج از روال قانونی عمل نمی‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه درآمد ارزی کشور در سال ٩٩ نسبت به سال ۹۸ یک نهم شده است، افزود: اما علیرغم این محدودیت به دلیل مدیریت صحیح منابع، نقشه و توطئه دشمن به منظور فروپاشی اقتصاد به شکست انجامید و مهمترین خبری که آخر سال ۹۹ شنیدم اعتراف نماینده آمریکا به شکست فشارحداکثری بود.


رئیس شورای پول و اعتبار با تشکر از پرسنل خدوم شبکه بانکی در دوران کرونا و سایر اوقات سخت تاکید کرد مسئولان بانک‌ها باید حداکثرمدیریت ونظارت را برای ارائه خدمات بهتر به مردم در این شرایط به عمل اورند.


وی گفت: اولین دستاورد و خدمت شایان، سیاست گذاری نوین بانک مرکزی است که نمونه‌ی آن عملیات بازار باز بوده و به صورت وسیع عملیاتی شده است.


همتی گفت: دوم راه اندازی سامانه‌های پرداخت الکترونیکی بوده است که روزانه ۱۵۰ میلیون تراکنش شتاب و ۴٠٠ میلیون تراکنش بین بانکی و درون بانکی بر این اساس انجام می‌گیرد و ضمن آنکه مبلغ روزانه تراکنش شتاب به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده و سوم مدیریت درست منابع محدود ارزی با توجه به تقاضای گسترده بوده است.


رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به تخصیص و تأمین ارز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تخصیص و تأمین ارز دیگر توسط فرد انجام نمی‌گیرد بلکه به صورت سیستمی ارز تأمین می‌شود.


وی افزود: وزارت صمت با همراهی وزارتخانه‌های کشاورزی و بهداشت و سایرین تعیین کننده تخصیص است و بانک مرکزی تنها بر اساس اولویت‌ها تعیین شده این وزارتخانه و بطور سیستمی اقدام می‌کند.


وی تقویت قدرت خرید مردم را یکی از مهمترین دغدغه‌های بانک مرکزی دانست.