• امروز : یکشنبه - ۳ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 23 June - 2024

مصمم به حضور قدرتمند در جام باشگاه آسیا هستیم/هنوز قرارداد نداریم

  • ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۵
مصمم به حضور قدرتمند در جام باشگاه آسیا هستیم/هنوز قرارداد نداریم

مرضیه کریمی مربی و بدنساز تیم والیبال سایپا در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در مورد تمدید قرارداد و حضور در لیگ برتر امسال گفت: بعد از اینکه سایپا به عنوان قهرمانی در رقابت‌های لیگ برتر والیبال بانوان رسید، هنوز هیچ قرارداد جدیدی برای سال جدید نبستیم. ولی ما بازی‌های جام باشگاه‌های آسیا را در پیش داریم. از پایان خرداد یا تیرماه تمرینات را شروع می‌کنیم. سال گذشته جو خیلی خوبی در تیم سایپا برقرار بود و من به شخصه دوست دارم امسال هم در کنار این تیم باشم.
وی گفت: سال گذشته من اولین تجربه مربیگری در لیگ برتر با تیم سایپا را داشتم، خیلی خوشحالم که با یک کادر بسیار خوب و حرفه‌ای اولین حضورم را به عنوان مربی تجربه کردم و به قهرمانی هم انجامید. البته در سالیان دور به عنوان بازیکن در تیم ذوب آهن حضور داشتم، قبل از سایپا هم به عنوان مربی بدنساز در لیگ یک حضور داشتم. تفاوت سطح مسابقات لیگ برتر با دسته یک از هر نظر بسیار مشهود است. کیفیت فنی و سطح مسابقات بسیار متفاوت است، هر چند که در لیگ یک هم بازیکنان خوبی داریم اما متأسفانه دیده نمی‌شوند.
مربی تیم سایپا گفت: تیم‌های لیگ برتر برای بانوان خیلی اندک است و امسال تنها ۷ تیم در این دوره از مسابقات شرکت کردند. امیدوارم شرکت‌ها و اسپانسرها برای بانوان هم ورود کنند و در سال‌های آینده در لیگ تیمداری کنند. بانوان باید دیده شوند. امسال در رقابت‌های لیگ برتر والیبال، مسابقات پخش زنده داشتند و همین موضوع به دیده شدن بانوان کمک زیادی کرد.
کریمی با اشاره به اینکه بدنسازی در ورزش بانوان یک موضوع مغفول مانده و در صورتی که بیشتر به آن توجه کنند نقش به سزایی در ارتقای ورزش بانوان خواهند داشت، تأکید کرد: در تیم ملی و لیگ برتر در چند سال اخیر بحث مربی بدنسازی اهمیت زیادی پیدا کرده، ولی این موضوع مختص به همین تیم‌هاست و در تیم‌های سطح پایین‌تر هنوز حضور مربی بدنساز در کنار تمرینات توپی به رسمیت شناخته نشده است، یکی از دلایل این موضوع هم شاید مشکلات مالی تیم‌هاست یا کمبود وقت برای تمرینات است.
مربی تیم والیبال سایپا اظهارداشت: ابتدا در بحث تکنیکی شاگردان آموزش می‌بینند و بعد از آن تاکتیک پذیری توسط مربی انجام و سپس تاکتیک‌های مورد نظر اجرا می‌شود. اما اجرای درست تاکتیک‌ها به شرایط آمادگی جسمانی بازیکنان ارتباط دارد. مسائل مثل تغذیه و خواب بازیکنان و تمرینات فیزیکی هم نقش به سزایی در عملکرد یک تیم دارد، در صورت عدم رعایت این مسائل یک تیم می‌تواند نتیجه معکوس بگیرد. حضور یک بدنساز اهمیت زیادی دارد چرا که قدرت و استقامت بازیکنان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و می‌تواند به اجرای تاکتیک بازیکنان کمک کند. بنابراین نمی‌توان نقش پررنگ مربی بدنساز را نادیده گرفت.
کریمی همچنین به وضعیت بازیکنان سایپا برای جام باشگاه‌های آسیا اشاره کرد و گفت: بازیکنان به صورت انفرادی تمرینات بدنسازی را پیگیری می‌کنند. دو بازیکن سایپا در ترکیب تیم ملی هستند که به مسابقات چلنچ کاپ آسیا اعزام خواهند شد. بازیکنان تمرینات بدنسازی را به صورت منظم دارند و امیدوارم با توجه به صحبت‌های مدیر ورزشی و جوان باشگاه سایپا که قول همکاری و مساعدت به کادر فنی تیم دادند، بتوانیم در آن مسابقات بهترین عملکرد را داشته باشیم. از اواخر خرداد و تیرماه تمرینات را به صورت گروهی پیگیری خواهیم کرد. تمام تلاش کادر فنی و مدیریت باشگاه در این است که بتوانیم ارتقای رتبه داشته باشیم. متأسفانه تیم‌های ایرانی هیچ زمان در این مسابقات روی سکو نبودند ولی تمام تلاشمان را به کار می‌گیریم تا بتوانیم نسبت به مقام‌های سال پیش ارتقا داشته باشیم و روی سکو برویم.
مربی بدنساز تیم سایپا در واکنش به این سوال که بزرگترین ضعف بدنسازی در ورزش بانوان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بازیکنان لیگ برتری هر روز بازی می‌کنند، فشار تمرینشان بالاست و ریکاوری بدن بازیکنان که باید طبق اهداف مربی باشد، اهمیت زیادی دارد. اگر بازیکن با هدف افزایش قدرت تمرین کنند ممکن است ریز آسیب‌ها در عضلات آنها به وجود بیاید، در زمان استراحت این ریز آسیب‌ها ترمیم می‌شود. اگر بدن به خوبی تغذیه شود و از خواب کافی برخوردار باشد، آسیب‌های عضلاتی ریکاوری می‌شوند و هدف سرمربی محقق می‌شود. اما اگر بازیکن بعد از تمرین بدنسازی خواب و تغذیه خوبی نداشته باشند، بدن از ذخایر عضلات استفاده می‌کند تا ریکاوری کند. پس بازیکن علاوه بر اینکه به فاکتورهای اصلی نمی‌رسد ذخایر عضلانی هم از دست می‌دهد. نقش خواب و تغذیه برای بازیکنان بسیار حائز اهمیت است.
وی ادامه داد: من بزرگترین ضعف بازیکنان در ایران را با دو خاطره عنوان می‌کنم، زمانی که مایکل جردن بازی حرفه‌ای خود را کنار گذاشت، در خاطراتش نوشته بود بعد از سال‌ها ساعت ۱۰ شب را دیدم! این جمله نشان می‌دهد خواب تأثیر به سزایی در کیفیت عملکرد بازیکنان حرفه‌ای دارد. الکس فرگوسن هم در خاطراتش می‌گوید، او یک روز سرزده به خانه یکی از بازیکنانش که با او کمی مشکل داشته می‌رود و در آنجا یک صحنه شوکه کننده می‌بیند و آن هم این بوده که روی میز بازیکن ظرف شکلات چیپس و نوشابه بوده است. بعدها هم همین بازیکن به خاطر تغذیه نامناسب از سوی او جریمه شد. دیدن آن صحنه برای فرگوسن به قدری آزاردهنده بوده که او در خاطراتش هم آن را عنوان می‌کند. این اهمیت بالای تغذیه را نشان می‌دهد. متأسفانه بازیکنان ما به اندازه که باید حرفه‌ای رفتار نمی‌کنند و مسائل تغذیه و خواب را به درستی رعایت نمی‌کنند.
مربی بدنسازی تیم والیبال سایپا گفت: از قدیم گفتند کار را باید به کاردان سپرد، کسی که قرار باشد یک رشته تخصصی را کار کند، باید علم و تجربه آن را داشته باشد. یک مربی پاورلیفتینگ نمی‌تواند یک مربی بدنساز خوب رشته توپی باشد. به این خاطر که کسی که مربی بدنساز توپی است باید تخصصی کار کند؛ بنابراین بیومکانیک، آسیب شناسی و حرکات آن رشته را بشناسد. چون تیم‌ها مشاوره تغذیه ندارند چقدر خوب است که تحصیلات آکادمیک تغذیه ورزشی در کنار تحصیلات مرتبط با بدنسازی داشته باشد. حتی اگر تغذیه را هم به صورت آکادمی نخوانده باشد چقدر خوب است که دوره‌هایی آن را گذارنده باشد تا بتواند مشاوره بدهد. باید آن مربی رشته مورد نظر را لمس کرده باشد و بداند در کدام حرکت عضلات بازیکن درگیر است. وقتی یک مربی خودش این مسائل را تجربه کرده باشد بهتر می‌تواند به بازیکنان کمک کند. مربی که تنها دوره مربیگری رفته و یا صرفاً بازیکن بوده یا بدنسازی کار کرده باشد، نمی‌تواند کمک کنند و کافی نیست. یک مربی خوب علاوه بر تحصیلات آکادمی باید تجربه بازی کردن و بدنسازی خوب را هم داشته باشد تا بتواند علاوه بر کمک حداکثری به بازیکنان، از آسیب دیدگی آن‌ها هم پیشگیری کند.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=209699

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.