مظنه طلا چیست و چگونه محاسبه می شود؟
مظنه طلا چیست و چگونه محاسبه می شود؟

مظنه طلا چیست و چگونه محاسبه می شود؟ هر بازاری، اصطلاحات و کلمات مخصوص به خودش را دارد، این عبارات و اصطلاحات معمولا در اثر مرور زمان و برای راحتی در استفاده و رساندن منظور ساخته می‌شوند. بازار طلا و جواهر در زمینه اصطلاحات خاص همیشه پیشتاز بوده است، یکی از این اصطلاحات “مظنه طلا […]

مظنه طلا چیست و چگونه محاسبه می شود؟

هر بازاری، اصطلاحات و کلمات مخصوص به خودش را دارد، این عبارات و اصطلاحات معمولا در اثر مرور زمان و برای راحتی در استفاده و رساندن منظور ساخته می‌شوند. بازار طلا و جواهر در زمینه اصطلاحات خاص همیشه پیشتاز بوده است، یکی از این اصطلاحات “مظنه طلا “می‌باشد. البته در ایران این واژه در مورد کالاهای مختلف استفاده می‌شود و وقتی می‌خواهند قیمت یک کالا را بیان کنند از این اصطلاح استفاده می‌کنند. اما واژه مظنه بیشتر از هر جای دیگری در بازار طلا و جواهر رایج است. حال سوال اصلی این است که مظنه چیست و به چه معناست؟ با ما همراه باشید تا به جواب این سوال برسید.

مظنه طلا چیست؟

مظنه یک اصطلاح رایج در بین بنکداران طلا و طلافروشان می‌باشد که در واقع به جای استفاده از عبارت “قیمت یک مثقال طلا در بازار ” مورد استفاده قرار می‌گیرد. مظنه برای تخمین قیمت طلا بر اساس نرخ طلا روز، در بین بازاریان به کار می‌رود. مظنه طلا به معنی قیمت یک مثقال طلای 17 عیار است و بر اساس آن، قیمت طلا 18 عیار برای خرید و فروش محاسبه می‌شود. مظنه طلا یک کلمه عربی است اما خود عرب‌ها آن را بکار نمی‌برند، بلکه از واحد مثقال استفاده می‌نمایند. یک مثقال واحد اندازه‌گیری وزن است و معادل 608/4 گرم است. پس می‌توان گفت یک مثقال طلا 608/4 گرم است و منظور از مظنه در واقع قیمت 608/4 گرم طلای 17 عیار می‌باشد. تمام طلا‌فروشان از محلی گرفته تا مجموعه‌هایی مانند گالری طلا روبی ، برای مشخص کردن قیمت طلا در زمان معامله از مظنه طلا در قیمت‌گذاری استفاده می‌کنند و عدد مربوط به آن را در محاسبات خود وارد می‌نمایند. به این ترتیب قیمت تمام شده طلا بر اساس عدد حاصل از محاسبه مظنه مشخص می‌شود.

ارتباط مظنه با عیار طلا چیست؟

images 1675532472 - مظنه طلا چیست و چگونه محاسبه می شود؟

برای این که بدانید مظنه چیست، بهتره ابتدا با معنی عیار طلا بیشتر آشنا شوید، منظوراز عیار طلا، میزان طلای خالص به کار برده شده در ساخت طلا می‌باشد. در ایران طلای 18 عیار مناسب‌ترین نوع طلا برای ساخت زیورآلات است، به طور مثال وقتی شما قصد خرید انگشتر طلا از گالری روبی را دارید، اکثر طلاهایی که به شما ارائه می‌گردند با عیار 18 می‌باشند. این بدان معنی است که طلایی که شما می‌خرید از 75 درصد طلا و 25 درصد، سایر فلزات ساخته شده است. همانطور که گفتیم مظنه را بر اساس طلای 17 عیار مشخص می‌کنند و در نتیجه برای بدست آورن قیمت یک گرم طلا با عیار 18 از یک فرمول خاص استفاده می‌کنند.

نحوه محاسبه گرم طلا با کمک مظنه طلا

وقتی برای خرید گردنبند طلا یا دیگر مصنوعات طلایی به سراغ طلافروشی‌هایی مانند گالری طلا روبی می‌روید، فروشندگان ابتدا مظنه طلا بر مبنای عیار 17 را بدست می‌آورند و سپس از روی قیمت آن، گرم طلای 18 عیار را محاسبه می‌کنند. برای محاسبه قیمت یک گرم طلای 18 عیار از روش های مختلفی استفاده می‌شود که به صورت زیر می‌باشند.

  1. اولین راه برای بدست آوردن قیمت یک گرم طلا 18 عیار به صورت زیر است:

مظنه یا قیمت یک مثقال طلا 17 عیار

images 1675532473 - مظنه طلا چیست و چگونه محاسبه می شود؟

در فرمول بالا 608/4 یک مثقال طلا به گرم است و به جای عیار 17 و 18 ، عدد مربوط به عیار بر مبنای 1000 قرار داده می شود که به ترتیب 705 و 750 است. برای این که درک بهتری داشته باشید یک مثال می‌زنیم، فرض کنید شما قصد خرید طلا از روبی گالری را دارید، با فرض این که مظنه طلا 2 میلیون تومان باشد، قیمت یک گرم طلای عیار 18 بر اساس فرمول بالا به صورت زیر محاسبه می‌شود:

images 1675532474 - مظنه طلا چیست و چگونه محاسبه می شود؟

بنابراین قیمت یک گرم طلایی که شما قصد خرید آن را داشتید تقریبا معادل 461 هزار تومان خواهد بود.

  1. روش دوم محاسبه استفاده از عدد طلایی است، این عددطلایی که از فرمول بالا بدست آمده، برابر 33/4 است. کافی است رقم مظنه طلا را بر این عدد تقسیم کنیم تا قیمت یک گرم طلای 18 عیار بدست آید.
  2. روش سوم استفاده از عدد 23085/0 است، به این صورت که رقم مظنه را در این عدد ضرب می‌کنیم تا قیمت یک گرم طلای 18 عیار بدست آید.

کلام آخر

همانطور که متوجه شدید در واقع مظنه طلا برای تعیین قیمت طلا استفاده می‌شود. وقتی می‌خواهید یک گوشواره طلا بخرید اولین چیزی که بررسی می‌کنید قیمت روز طلا است که در واقع از طلافروشی‌ها استعلام می‌گیرید. در نتیجه باید در انتخاب طلافروشی که می‌خواهید از آن خرید انجام دهید بسیار دقت نمائید. مجموعه‌هایی مانند گالری طلا روبی با قدمت و سابقه درخشانی که در بازار طلا و جواهر دارند، بخوبی می‌توانند شما را برای داشتن یک خرید امن و راحت یاری دهند.