معرفی انواع شیشه موجود در بازار
معرفی انواع شیشه موجود در بازار

شاید بدانید که شیشه یکی از قدیمی ترین متریال های جهان است که افراد از سالیان بسیار دور به آن توجه بسیار کرده اند. شیشه برای اولین بار از نخاله های آتش فشانی پدید آمد و تاریخچه ی استفاده از آن به بیش از ۶ هزار سال قبل برمیگردد. شیشه ها انواع مختلفی دارند که […]

شاید بدانید که شیشه یکی از قدیمی ترین متریال های جهان است که افراد از سالیان بسیار دور به آن توجه بسیار کرده اند. شیشه برای اولین بار از نخاله های آتش فشانی پدید آمد و تاریخچه ی استفاده از آن به بیش از ۶ هزار سال قبل برمیگردد. شیشه ها انواع مختلفی دارند که ما در این مقاله به بررسی ۳ نوع از آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

کاربرد شیشه رنگی

شما شاهد شیشه های رنگی در ادارات، شرکت ها و منازل هستید اما شاید تا به حال واقعا به ماهیت آن ها فکر نکرده باشید. شیشه رنگی به خاطر زیبایی منحصر به فردی که دارد جذابیت دو چندانی به محیط می بخشد‌. اغلب طراحان داخلی از شیشه رنگی برای ایجاد فضایی مدرن استفاده می کنند. علاوه بر فضای داخل خانه، گاها شاهد استفاده از این شیشه ها در نمای خارجی خانه هم هستیم.  این شیشه ها از قدیم تا به امروز در خانه های سنتی و تاریخی یا صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند. شما شاهد شیشه رنگی های مختلفی در بازار هستید که در بخش های مختلف دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای استفاده از شیشه رنگی

زیبایی خیره کننده ی یک محیط می تواند مدیون استفاده از شیشه رنگی ها در آن محیط باشد. شیشه رنگی را می توان عنصری زیبا در محیط خانه دانست که علاوه بر زیبایی می تواند کاربرد هم داشته باشد. طراحان خلاق برای قطع نکردن جریان بصری در عین حال جدا کردن محیط از شیشه رنگی بهره می برند‌. این موضوع در رسیدن به  رویای خانه های نقلی و زیبا به ما کمک می کند.

اجزای تشکیل دهنده شیشه رنگی

نقره، آهن، منگنز، اورانیوم، طلا، کبالت را می توان اجزای تشکیل دهنده ی شیشه رنگی دانست. با تغییر در اجزای تشکیل دهنده ی آن می توان رنگ های متفاوتی را ایجاد کرد. برای مثال با اضافه شدن مقداری آهن به شیشه، رنگ سبز شفافی ایجاد می شود و با اضافه شدن ناخالصی آهن به شیشه رنگ های دیگری را میتوان تولید کرد.

شیشه کریستال

شیشه کریستال در ترکیباتش اکسید سرب دارد‌. درواقع ۲۴ درصد وزن آن از اکسید سرب تشکیل شده است. شیشه کریستال به خاطر سختی پایین خود مناسب تراشکاری می باشد. از همین رو هم بسیاری از ظروف خانه و تزئینی که به نام ظروف کریستالی معروفند، از همین شیشه ها ساخته شده اند.

images 1666726872 - معرفی انواع شیشه موجود در بازار

کاربرد شیشه کریستال

بخاطر شفافیت بالای شیشه کریستال شما امروزه در مکان های بسیاری مانند جواهر فروشی ها، لابی هتل ها، سالن ها و حتی منازل مسکونی شاهد این نوع شیشه هستیم. جز موارد بیان شده شما می توانید در ساختمان های تجاری و اداری، موزه ها، ویترین مغازه ها و فروشگاه ها، نمای برج ها، بانک ها و غیره از این شیشه ها استفاده کنید. شیشه کریستال انواع متفاوتی را داراست که بنا به گرید ها و نوع شفافیت آن دسته بندی می شود.

قیمت شیشه کریستال

از این رو که ارز همواره نوسانات بالایی دارد، هیچ گاه نمی توان قیمتی ثابت برای شیشه کریستال در نظر گرفت. از همین رو هم فقط می توان عوامل موثر در قیمت آن را شناخت. ۲ عامل مهم در تعیین قیمت شیشه کریستال ضخامت و شفافیت آن هستتد. هر چقدر ضخامت و شفافیت آن بیشتر باشد، محکم تر و با کیفیت تر بوده و قیمت آن هم بالا تر است.

images 1666726790 - معرفی انواع شیشه موجود در بازار

شیشه ضد گلوله

شیشه ای که در برابر گلوله مقاوم باشد، شیشه ضد گلوله نامیده می شود. حدس این موضوع چندان هم سخت نیست. با این حال جالب است بدانید که شیشه ضد گلوله تفاوت ظاهری چندلنی با شیشه های معمولی نداشته و از چند لایه شیشه سکوریت تشکیل شده است. لایه های شیشه ضد سرقت به وسیله ی پلاستیکی با دوام که چسب pvb را داراست طی عملیاتی که فرآیند حرارتی بالایی دارد به هم چسبیده شده و شیشه ضد گلوله تولید می شود. به این عملیات لمینیشن گفته می شود. حرارتی که برای ساخت شیشه ضد گلوله مورد نیاز است چیزی در حدود ۱۲۰ درجه سانتی گراد بوده که این شیشه ها ۳ ساعت تحت فشار ۱۳ اتمسفر قرار می گیرند تا کاملا به هم بچسبند. فرآیند ساخت شیشه ضد گلوله جالب است، نه؟

دقت کنید که برای ساخت شیشه ضد گلوله لایه ها به گونه ای به هم می چسبند که هیچ خلایی ایجاد نشود‌.

کاربرد شیشه ضد گلوله

شیشه های ضد گلوله در اندازه ها و رنگ های مختلف تولید می شوند‌. همانطور که از اسم این نوع شیشه هم میتوان حدس زد این شیشه ها در مکان هایی که احتمال وجود سارقان هست، به منظور امنیت بیشتر استفاده می کنند. به عنوان مثال طلا فروشی ها، بانک ها، صرافی ها و غیره از مکان هایی هستند که تامین امنیت آن ها اهمیت بسیار بالایی دارد. امنیت شیشه را ضخامت و لایه های استفاده شده در شیشه تعیین می کنند. نوع رنگ این شیشه ها هم بر اساس سلیقه و نیاز مشتری تغییر پیدا میکند. اگر دقت کنید شیشه ضد گلوله طلا فروشی ها از نوع بی رنگ بوده تا مشتریان بتوانند اجناس ایشان را به درستی ببینند. 

images 1666726703 1024x1024 - معرفی انواع شیشه موجود در بازار

قیمت شیشه ضد گلوله

قیمت شیشه ضد گلوله را بر اساس متر مربع تعیین می کنند و شما می توانید آن ها را در ضخامت های مختلف تهیه نمایید. بهتر است قبل از خرید با یک متخصص مشورت کنید چرا که نمونه های تقلبی این شیشه ها که چند شیشه با چسب به هم متصل شده اند در بازار زیاد است و ممکن است شما در دام یکی از این کلاهبرداران بیوفتید. از آن جایی که هیچ هوایی در شیشه های ضد گلوله وجود ندارد مانع از عبور هر گلوله ای می شود. ضخیم بودن یا قطور بودن یک شیشه ضد گلوله بر قیمت آن تاثیر به سزایی دارد‌. بهتر است هیچ گاه در خرید شیشه ضد گلوله به دنبال قیمت پایین نباشید چرا که ممکن است در دام کلاهبرداران بیوفتید. ما در این مقاله سعی کردیم تا شیشه رنگی/ شیشه کریستال/ شیشه ضد گلوله را در ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار دهیم. امیدوارم که توانسته باشیم به سوالات ذهنی شما در این زمینه پاسخ دهیم. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.