• امروز : شنبه - ۵ اسفند - ۱۴۰۲
 • برابر با : Saturday - 24 February - 2024

معرفی دانشگاه های استانبول

 • ۱۳ آذر ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۱
معرفی دانشگاه های استانبول

در حال حاضر، در حدود ۲۰۲ دانشگاه در ترکیه فعالیت می‌کنند که دو سوم آن‌ها دولتی هستند. دانشگاه های خصوصی توسط موسسات خصوصی موسوم به وقف تأسیس می‌شوند و شهریه آن‌ها بسیار بالاتر از دانشگاه های دولتی است.

به دلیل برتری‌های شهر استانبول، بسیاری از دانشجویان ایرانی ترجیح می‌دهند وارد دانشگاه های این شهر شوند. در استانبول ۵۸ دانشگاه وجود دارد. کسانی که می‌خواهند از نزدیک با دانشگاه های استانبول آشنا شوند، می‌توانند با رزرو هتل دورا استانبول سفری به این شهر داشته باشند.

دانشگاه های فعال در استانبول

استانبول جزء شهرهای توریستی و زیبای ترکیه محسوب می‌شود. اغلب افرادی که اهل سفر هستند، با این شهر آشنایی دارند. استانبول در فصل بهار و تابستان، شلوغ‌ترین دوران خود را می‌گذراند. در این زمان، بسیاری از گردشگران ایرانی با اقامت در هتل‌های مختلف شهر مانند هتل دورا استانبول به گشت‌و‌گذار می‌پردازند. این تعطیلات، فرصت مناسبی برای آشنایی با دانشگاه‌ها و شرایط تحصیلی به‌حساب می‌آید.

در شهر استانبول ۵۸ دانشگاه، دانشجو می‌پذیرند. ۱۳ مورد از آن‌ها دولتی و ۴۵ مورد خصوصی هستند. در این میان، دانشگاه استانبول قدیمی‌ترین دانشگاه ترکیه و معروف‌ترین آن‌ها است. این دانشگاه توسط سلطان محمد دوم پس از فتح قسطنطنیه به شکل مدرسه (مدرسه الهیات) تاسیس شد. دانشگاه استانبول بزرگ‌ترین دانشگاه این شهر به‌حساب می‌آید که بیش از ۱۳۰ هزار دانشجو و ۶ هزار استاد و محقق در هیئت‌علمی خود دارد.

لیست برترین دانشگاه های استانبول

در این بخش، لیست برترین دانشگاه های استانبول آورده شده‌ است. حروف «د» و «خ» در برابر نام هرکدام، نشان‌دهنده دولتی یا خصوصی بودن آن دانشگاه است.

دانشگاه آلتینباس (خ)دانشگاه بیرونی (د)دانشگاه گلیسیم (خ)
دانشگاه آرل (خ)دانشگاه بوغازیچی (د)دانشگاه هالیچ (خ)
دانشگاه اطلس (خ)دانشگاه دمیراوغلو بیلیم (علوم)دانشگاه ابن حلدون (د)
دانشگاه آیدین (د)دانشگاه داگوس (خ)دانشگاه ایسیک (خ)
دانشگاه ایوانسرای (د)دانشگاه اسنیورت (خ)دانشگاه فنی استانبول (S)
دانشگاه باهچه شهیر (خ)دانشگاه فاتح سلطان محمت (خ)دانشگاه استانبول (S)
دانشگاه بیکنت (خ)دانشگاه فنرباغچه (خ)دانشگاه سراهپاسا استانبول (S)
دانشگاه بیکوز (خ)دانشگاه گالاتا (خ)دانشگاه ایستینیه (خ)
دانشگاه بزم العلم (د)دانشگاه گالاتاسرای (د)دانشگاه کدیر هاس (خ)
دانشگاه بیلگی (خ)دانشگاه گدیک (خ)دانشگاه کنت (خ)
دانشگاه کوچ (خ)دانشگاه مدیپول (خ)دانشگاه اوسکودار (خ)
دانشگاه مالتپه (خ)دانشگاه هنرهای زیبای معمار سینان (د)دانشگاه پیری ریس (خ)
دانشگاه مرمره (خ)دانشگاه نیسانتاسی (خ)دانشگاه روملی (د)
دانشگاه مدنییت (خ)دانشگاه اوکان (خ)دانشگاه سابانچی (خ)

مزایای دانشگاه های استانبول

دانشگاه های استانبول و ترکیه مزایای زیادی دارند. مهم‌ترین مزیت آن‌ها، هزینه پایین تحصیلی است. از دیگر مزایای دانشگاه های استانبول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه های ترکیه مایل به حمایت از دانشجویانی هستند که توانایی مالی کافی برای تامین هزینه‌های تحصیل خود را ندارند. بسیاری از دانشگاه های خصوصی آمادگی دارند که ۱۰۰ درصد هزینه‌های تحصیل دانشجو را پوشش دهند. تقریبا برای همه دانشجویان با نمرات بالا، ۲۰ تا ۴۰ درصد تخفیف در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، بورسیه‌های دولتی و کمک‌های مالی مختلفی برای شهروندان ترکیه و مهاجران وجود دارد.
 • آمار گزینه‌های زبان نشان می‌دهد ۷۲ درصد از برنامه‌ها در دانشگاه های دولتی به زبان ترکی ارائه می‌شوند. از این میان، ۲۸ درصد به زبان انگلیسی هستند و تعداد برنامه‌های انگلیسی به طور مداوم در حال افزایش است.

شرایط پذیرش و هزینه در دانشگاه های استانبول

برای دریافت پذیرش از دانشگاه های دولتی استانبول، شما باید در یک آزمون درسی و زبان شرکت کنید. شرایط ممکن است با توجه به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت باشد. مدارک لازم برای دریافت پذیرش عبارت‌اند از:

 • مدرک تحصیلی قبلی
 • نتایج آزمون TOEFL/IELTS/CAE/TÖMER برای اثبات مهارت زبان انگلیسی یا ترکی
 • نتایج آزمون SAT/ACT/GMAT/GRE یا YÖS ترکی

هزینه تحصیل در دانشگاه های استانبول، متغیر است. دانشگاه های دولتی به طور کلی برنامه‌های بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای را ارائه می‌دهند. شهریه رشته‌های کارشناسی به زبان ترکی از ۴۵۰ دلار تا ۶۰۰۰ دلار است. دوره‌هایی که به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند نیز بین ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰۰ دلار هزینه دارند.

مطرح‌ترین دانشگاه های استانبول

طبق آخرین رتبه‌بندی معیار QS، سه دانشگاه استانبول در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند: دانشگاه کوچ، دانشگاه سابانجی و دانشگاه بوغازیچی. این دانشگاه‌ها اگرچه نسبتا جوان هستند، اما به لطف حمایت مالی قابل توجه و کمک‌های شورای تحقیقات اروپا، به سرعت در رتبه‌بندی‌ها صعود کرده‌اند.

 • دانشگاه سابانجی: توسط بنیاد سابانجی تاسیس شده است که بیش از ۴۰ مؤسسه آموزش متوسطه و عالی، کتابخانه‌ها و مراکز تحقیقاتی در سراسر ترکیه را پشتیبانی می‌کند. زمینه‌های اصلی مطالعه شامل علوم اجتماعی و عمومی، تجارت، اقتصاد و امور مالی است.
 • دانشگاه کوچ: در سال ۱۹۹۳ توسط میلیاردر ترک وهبی کوچ تاسیس و به سرعت در رتبه‌بندی دانشگاه های جوان و نوآور شناخته شد. این دانشگاه بیشتر در حوزه شیمی، داروسازی و زیست‌شناسی اعتبار دارد.
 • دانشگاه بوغازیچی: این دانشگاه توسط رابرت و هملین (دو آمریکایی) در سال ۱۸۶۳ به عنوان یک دبیرستان آمریکایی تأسیس و بعدا به یک دانشگاه دولتی تبدیل شد. اغلب رشته‌ها در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

سفر به استانبول با فلای تودی

برای سفر به استانبول و آشنایی با شرایط تحصیلی در آن می‌توانید روی فلای تودی حساب کنید. از طریق وب‌سایت و اپلیکیشن فلای تودی، شما امکان رزرو بلیط انواع شرکت‌های هواپیمایی داخلی و خارجی را دارید. علاوه بر این، اغلب هتل‌های ترکیه مانند هتل دورا استانبول نیز در این سامانه لیست شده‌اند. شما می‌توانید پس از بررسی امکانات و هزینه‌ها، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

جمع‌بندی

سه دانشگاه از شهر استانبول در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. کیفیت بالای آموزشی در میان دانشگاه های این شهر باعث شده است دانشجویان زیادی به تحصیل در آن‌ها علاقه‌مند شوند. استانبول مجموعا ۵۸ دانشگاه دارد و هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی آن به زبان ترکی، بین ۴۵۰ تا ۶۰۰۰ دلار در سال است.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=201514

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.