معرفی پیانیست‌های زنان موفق در جهان
معرفی پیانیست‌های زنان موفق در جهان

بر خلاف سایر عرصه‌های هنری که زنان هم پای مردان و بعضا بهتر از آنها ظاهر می‌شوند، در صنعت موسیقی سهم چندانی ندارند و معمولا در سایه تبحر مردان نوازنده پیانو دیده نمی‌شدند. شاید شما بتوانید تعداد زیادی پیانیست مرد را که اتفاقا جزو مفاخر این حوزه هستند را نام ببرید، اما کم پیش می‌آید […]

بر خلاف سایر عرصه‌های هنری که زنان هم پای مردان و بعضا بهتر از آنها ظاهر می‌شوند، در صنعت موسیقی سهم چندانی ندارند و معمولا در سایه تبحر مردان نوازنده پیانو دیده نمی‌شدند. شاید شما بتوانید تعداد زیادی پیانیست مرد را که اتفاقا جزو مفاخر این حوزه هستند را نام ببرید، اما کم پیش می‌آید که شخصی بتواند زنان نوازنده پیانو را نام ببرد. دلیل مشخص است، بسیاری از نوازندگان برتر پیانو جهان (از التون جان تا لانگ لانگ) مرد هستند.

بیشتر زنان پیانیست گمنام هستند و کمتر کسی آنها را می‌شناسد. به عنوان مثال، خواهر ولفگانگ آمادئوس موتزارت، نانرل، پیانیست درخشانی بود که ممکن است خودش موسیقی ساخته باشد. اما وقتی که بزرگتر شد و زمان آن رسیده بود که در حضور جمع اجرا کند، دیگر برایش ممکن نبود. او از این حرفه عقب نشینی کرد، ازدواج کرد و معلم شد.

ما می‌خواهیم در این مقاله به این گمنامی پایان دهیم و نوازندگان زن مشهور در سراسر جهان را به شما معرفی کنیم. متاسفانه در این لیست پیانیست‌های خانم کشورمان حضور ندارند و هنوز نتوانسته‌اند سهمی در این افتخار داشته باشند.

امروزه برخی از بهترین پیانیست‌های جهان زنان هستند. با این حال، بیشتر قطعه‌هایی که در پیانو می‌نوازیم و یا برای تمرین پیانو از آنها استفاده می‌کنیم، توسط مردان ساخته شده است. بنابراین، در این فهرست زنان پیانیست، ما نه تنها نوازندگان، بلکه خالقان موسیقی را نیز معرفی می‌کنیم.

پیانیست‌های معروف سبک جز

زنانی که در ادامه معرفی می‌شوند نقش مهمی در موسیقی جز داشتند و نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. پیانو از همان ابتدا جزئی جدانشدنی از سبک جز بوده است.

در واقع، بسیاری از مشهورترین نوازندگان و آهنگسازان جز در طول تاریخ، پیانیست بودند و به طرز ماهرانه‌ای از قابلیت هارمونیک و ملودیک خود برای ایجاد (و بازآفرینی) استانداردها و تنظیم‌های نمادین استفاده می‌کردند.

افراد نام برده شده در این فهرست، نه تنها قطعات باورنکردنی‌ای در این سبک ساخته‌اند، بلکه نام زنان در میان نوازندگان سبک جز پیانو در کنار بسیاری از مردان جای داده‌اند.

اگر به دنبال خرید پیانوی دیجیتال هستید و به دنبال یادگیری این ساز می‌باشید، پیانو دیجیتال CLP-795GP می‌تواند یک گزینه خوب برای شما باشد.

مری لو ویلیامز

مری لو ویلیامز، یک نام افسانه‌ای در آرشیو سبک جز است. مری لو پیانیست جز، آهنگساز و تنظیم‌کننده برخی از محبوب‌ترین هنرمندان جز و گروه‌های بزرگ دهه‌های 1940 و 1950 بود. او کار خود را از سنین بسیار پایین آغاز کرد و در 4 سالگی به عنوان اعجوبه موسیقی با صدایی کم نظیر و عالی شناخته شد. در 10 سالگی، او شروع به اجرا در سالن‌های کوچکتر در سراسر پیتسبورگ، پنسیلوانیا کرد و به “دختر کوچک پیانو” معروف شد. او برای رهبران و آهنگسازان شناخته شده گروه‌هایی مانند Fats Waller و Duke Ellington نواخت و به آرامی حرفه اجرا و آهنگسازی خود را طی کرد. در سال 1929، ویلیامز به اوکلاهاما نقل مکان کرد تا به همراه همسرش به گروه اندی کرک بپیوندد.

images 1677335807 63fa1cffcdc7a - معرفی پیانیست‌های زنان موفق در جهان

هیرومی

هیرومی در سال 1979 در شهر هاماماتسو ژاپن متولد شد و یادگیری پیانو خود را در سن 6 سالگی آغاز کرد. او در موسسات مشهوری مانند مدرسه موسیقی یاماها و کالج موسیقی برکلی تحصیل کرد. در اواخر نوجوانی‌اش، او با چیک کوریا، شخصیت برجسته جز، رابطه‌ای حرفه‌ای برقرار کرد و با Telarc قرارداد امضا کرد، جایی که اولین آلبوم خود را در سال 2003 با نام « Another Mind» منتشر کرد. هیرومی در سال 2008 آلبومی را در کنار چیک کوریا به نام ” Duet” منتشر کرد. این فقط شروعی برای هیرومی بود، زیرا کارنامه و دیسکوگرافی او همچنان در حال گسترش بود.

او در سال 2011 برنده «بهترین آلبوم جز معاصر» در پنجاه و سومین دوره جوایز گرمی شد. هیرومی به خاطر اجراهای پرانرژی و تکنیک‌های خلاقانه‌اش که ژانرها و سبک‌های مختلف را با یکدیگر ادغام می‌کرد، شهرت دارد. در سال 2017، او در بی بی سی Proms ظاهر شد و اولین هنرمند جز ژاپنی شد که در این رویداد اجرا کرد. در طول دوره قرنطینه جهانی، هیرومی پروژه الهام‌بخشی را توسعه داد: «SAVE LIVE MUSIC» که هدف آن نجات صنعت موسیقی زنده در زمان بحران بین‌المللی بود.

در همان سال، او در مراسم افتتاحیه المپیک 2020 توکیو اجرا کرد. هیرومی جوایز بی‌شماری را برای تلاش‌ها و نوازندگی برجسته‌اش به دست آورده است که به نوبه خود باعث گسترش درک زنان در صحنه بین‌المللی جز شده است.

پیانیست‌های معروف سبک کلاسیک

زنانی که در این بخش معرفی می‌شوند جزو برترین‌ها در این سبک هستند. آنها نوازندگان برتری هستند که نامشان تا همیشه در تاریخ موسیقی کلاسیک خواهد درخشید.

ارگریچ مارتا

نوازندهای که برخی ادعا دارند بزرگترین پیانیست زن در حال حاضر در جهان است: مارتا آرگریچ.

این پیانیست آرژانتینی الاصل در سال 1941 متولد شده است و هنوز هم با کاریزمایی که در دهه 60 برای اولین بار داشت، اجرا می‌کند. آرگریچ استعداد موسیقایی خود را زود به نمایش گذاشت. یکی از معلملن او اذعان داشت که او یک کودک شش ساله با یک روح چهل ساله است. در حالی که مهارت او ممکن است نشان دهنده یک سبک زندگی منظم باشد، آرگریچ به عنوان یک هنرمند تا حدودی آشفته شهرت دارد. چرا که گاهی اوقت او کنسرت‌هایش را در آخرین لحظه لغو می‌کند، اما این موضوع مانع از حضور طرفداران وفادارش به نمایش‌های او نشده است. حرفه مارتا مملو از جوایز و افتخارات است، از جمله اینکه توسط مرکز کندی مورد تقدیر قرار گرفته است. پس از اجرا با بهترین ارکسترها و نوازندگان در سطح جهان و اجرای انفرادی در تالار نمادین کارنگی، عملاً چیزی برای دستیابی باقی نمانده است.

کلارا شومان

در بیشتر طول تاریخ، آهنگسازان زن مورد بی مهری قرار می گرفتند. با این حال، کلارا شومان (همسر رابرت شومان) نه تنها در پیانو، بلکه در کل موسیقی افتخاراتی را به وجود آورد که دیگر نمی‌شود او را نادیده گرفت.

شومان نواختن پیانو را از پدرش فردریش ویک آموخت. سپس، رابرت شومان جوان وارد خانه شد و از ویک درس پیانو گرفت. او در نهایت عاشق کلارای نوجوان شد. این دو برخلاف میل پدر کلارا با هم ازدواج کردند و رابطه آنها اگرچه گاهی اوقات نامتعارف بود، اما تا حد زیادی از حرفه یکدیگر حمایت کردند.

کلارا شومان تنها 23 تصنیف عمدتا برای پیانو تک نفره منتشر کرده است. اما اعتبار او مدیون ساختن چیزی است که امروزه به‌عنوان « recital» می‌شناسیم. شومان با ایجاد برنامه‌ای که مردم از آن لذت می‌برند هنری ساخت و قطعات محبوب را با موارد کمتر شناخته شده در هم آمیخت. او به ویژه از موسیقی بتهوون حمایت می‌کرد و علاقه‌ی خود را به این موزیسین حفظ کرده است و از سبک او پیروی می‌کند.

زنان زیادی هستند که در سبک‌ها و ژانرهای مختلف در لیست برترین نوازندگان پیانو قرار می‌گیرند که شاید اکثرا نام آنها را نشنیده باشیم. اما با اندکی جستجو متوجه می‌شویم که آنها چه قطعات بی نظیری را با پیانو نواخته‌اند و نامشان کمتر برده شده است.