• امروز : یکشنبه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 3 December - 2023

موانع انتخاباتی ۱۴۰۰ برای ۱۴فدراسیون/سهم وزارت سلطانی‌فر چقدر است

  • ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۵
موانع انتخاباتی ۱۴۰۰ برای ۱۴فدراسیون/سهم وزارت سلطانی‌فر چقدر است

خبرگزاری مهر – گروه ورزش: فدراسیون‌های ورزشی و برگزاری انتخابات آنها همه ساله بخشی از ترافیک کاری وزارت ورزش و حواشی پیرامون این وزارتخانه را موجب می‌شوند. این دغدغه و حواشی خیلی پررنگ‌تر از همیشه به چشم می‌آیند وقتی انتخابات فدراسیون‌ها برای سالی مورد بحث باشد که به واسطه برگزاری رویدادی مانند المپیک یا برگزاری مجمع انتخاباتی نهاد بزرگی مانند کمیته ملی المپیک اهمیت بیشتری داشته باشد و به نوعی سال تعیین طراز مدیریتی و سرنوشت به حساب بیاید.

به لطف کرونا و تاثیرات محدود کننده‌ای که از خود به جا گذاشت، ورزش ایران در سال جدید و برای نخستین بار در تاریخ این دو مهم یعنی المپیک و انتخابات کمیته ملی المپیک را همزمان پیش رو دارد. همین مسئله لزوم توجه به انتخابات فدراسیون‌ها و سروسامان دادن به موقع تر آنها را بیشتر از همیشه می‌کند اگرچه برای این کار هم مانعی به نام جا به جایی دولت وجود دارد که می‌تواند برگزاری سر وقت مجامع انتخاباتی فدراسیون‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهد کمااینکه هستند فدراسیون‌هایی که از برگزاری به موقع انتخابات‌شان گذشته و همچنان اندر خم یک کوچه برای تعیین رئیس جدیدشان هستند.

انتخابات به جامانده از ۹۸ و ۹۹

وزارت ورزش برگزاری انتخابات فدراسیون‌ها در سال گذشته را از ۱۱ خردادماه و با فدراسیون تنیس آغاز کرد و تا ۱۶ اسفندماه و برگزاری انتخابات موتورسواری و اتومبیلرانی ادامه داد. در این فاصله کرونا باعث توقف چندماهه برگزاری انتخابات شد اما در مجموع در سال سراسر کرونایی انتخابات ۱۲ فدراسیون (با احتساب فوتبال) به سرانجام رسید.

علاوه بر تنیس و موتورسواری و اتومبیلرانی سال گذشته انتخابات ووشو، همگانی، دوومیدانی، پزشکی ورزشی، ورزش‌های دانشگاهی، اسکی، ورزش‌های روستایی و عشایری، بدنسازی و پرورش اندام، نجات غریق و غواصی و فوتبال هم برگزار شد. در این میان پزشکی ورزشی، موتورسواری و اتومبیلرانی، ورزش‌های دانشگاهی، ووشو، دوومیدانی و فوتبال فدراسیون‌هایی بودند که پرونده انتخابات آنها از سال ۹۸ و به دلایل مختلف مانند اتمام دوره قانونی، استعفا، برکناری، لغو انتخابات یا ابطال مفتوح بود و بالاخره طی سال گذشته با برگزاری انتخابات مختومه اعلام شد.

شطرنج هم البته شرایطی مشابه این فدراسیون‌ها داشت اما کش و قوس انتخاباتی این رشته بعد از یک دوره ثبت نام کاندیداها، اعلام نتیجه بررسی صلاحیت آنها و حتی تعیین زمان برگزاری مجمع کماکان ادامه دارد؛ دوره ریاست قبلی فدراسیون شطرنج که در اختیار مهرداد پهلوان زاده بود اسفندماه سال ۹۷ به پایان رسید اما به خاطر برخی مسائل حاشیه‌ای که منجر به ابطال ثبت نام‌های اولیه و اعلام نام نویسی دوباره از کاندیداها شد و تا مات شدن یکی از نامزدها هم ادامه داشت، تعیین متصدی جدید شطرنج به سال آینده موکول شد.

این شرایط یعنی موکول شدن انتخابات به سال ۱۴۰۰ برای دو فدراسیون دوچرخه سواری و پهلوانی و زورخانه ای هم وجود دارد با این تفاوت که این دو فدراسیون از بهمن ما ۹۸ (۶ و ۱۰ بهمن ماه) وارد پروسه انتخاباتی شدند.

لزوم برگزاری انتخابات ۱۴ فدراسیون در سال ۱۴۰۰

علاوه بر سه فدراسیون شطرنج، دوچرخه سواری و پهلوانی و زورخانه ای که برگزاری انتخابات آنها از سال ۹۸ و ۹۹ همچنان روی دست وزارت ورزش مانده است، این وزارتخانه با اتمام دوره مدیریتی ۱۱ فدراسیون دیگر هم در سال جدید مواجه است.

اسکیت (۱۱ تیرماه)، ژیمناستیک (۱۹ تیرماه)، تیراندازی (۲۰ تیرماه)، ورزش‌های نابینایان و کم بینایان (۱۴ آذرماه)، کوهنوردی و صعودهای ورزشی (۲۰ آذرماه)، ورزش‌های دانش آموزی (۲۲ آذرماه)، کبدی (۲۵ آذرماه)، تکواندو (۲ دی ماه)، بوکس (۵ دی ماه)، شنا، شیرجه و واترپلو (۹ دی ماه) و بسکتبال (۲۳ دی ماه) فدراسیون‌های هستند که دوره چهار ساله روسای آنها طی سال جاری به پایان می‌رسد و بر همین اساس وزارت ورزش ملزم به استارت زدن روند انتخاباتی برای هر یک از آنها خواهد بود.

موانع انتخاباتی فدراسیون‌ها در سال جاری

فدراسیون‌هایی که امسال با اتمام دوره قانونی روسای خود مواجه می‌شوند دقیقاً همان فدراسیون‌هایی هستند که سال ۹۶ به خاطر در پیش بودن انتخابات کمیته ملی المپیک برگزاری فشرده و متوالی انتخابات آنها در دستور کار وزارت ورزش قرار گرفت.

مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک ۲۵ دی ماه چهار سال پیش برگزار شد. درست در فاصله یک ماه و نیم مانده به آن انتخابات مهم، وزارت ورزش مجمع انتخاباتی ۸ فدراسیون را برگزار کرد تا اینگونه موانع قانونی برای حضور روسای آنها در مجمع کمیته ملی المپیک برداشته شود. نیمه نخست همان سال هم انتخابات سه فدراسیون برگزار شده بود. حالا این ۱۱ فدراسیون‌ها به انضمام سه فدراسیونی که از ماه‌ها پیش پرونده به دست هستند، سال مهمی به لحاظ انتخابات‌شان در پیش دارند.

البته با پایان دوره چهارساله سیدرضا صالحی امیری و اعضای همراه او در هیات رئیسه و هیات اجرایی کمیته ملی المپیک، انتخابات جدید این کمیته هم باید امسال (حدود دی و بهمن) برگزار شود. قاعدتاً برای اینکه روسای ۱۴ فدراسیون مورد بحث حضور بدون حرف و حدیثی در انتخابات پیش روی کمیته ملی المپیک داشته باشند باید عنایت وزارت ورزش برای برگزاری انتخابات به موقع شامل حال‌شان شود.

حال آنکه امسال موانعی بر سر راه انتخابات به موقع فدراسیون‌ها وجود دارد که المپیک یکی از آنهاست. قاعدتاً در بازه زمانی برگزاری بازی‌های المپیک توکیو (مردادماه) و حداقل یکی دو هفته قبل و بعد از این بازی‌ها، تمام توجه ورزش و مدیرانش معطوف به کاروان اعزامی و مسائل مربوط به آن است طوری که عملاً فرصتی برای رسیدگی به انتخابات نیست. از طرفی معمولاً وزارت ورزش در ایام ماه رمضان هم قدمی برای برگزاری مجامع بر نمی‌دارد و در واقع اینگونه برگزاری آنها را به فرصتی بهتر برای حضور همه اعضای مجمع موکول می‌کند.

مهمتر از اینها اینکه امسال به واسطه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و جا به جایی مسئولان از دولت دوازدهم به سیزدهم، شکاف قابل توجهی در پیگیری برنامه‌های وزارت ورزش ایجاد خواهد شد که قاعدتاً انتخابات فدراسیون‌ها را هم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. به هر حال تا روی کار آمدن دولت آینده و آغاز به کار وزیر جدید ورزش، فرصتی برای رسیدگی به اوضاع انتخابات فدراسیون‌ها از دست خواهد رفت به خصوص اگر پروسه انتخاب متصدی وزارت ورزش در دولت سیزدهم مانند دولت فعلی بیش از حد زمان بر شود.

سهم وزارتِ سلطانی فر از انتخابات ۱۴۰۰ فدراسیون‌ها

به گزارش خبرنگار مهر، انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خردادماه سال جاری برگزار می‌شود و از اول شهریورماه هم دولت جدید آغاز به کار می‌کند. تا آن زمان متولیان انتخابات در وزارتِ مسعود سلطانی فر فرصت دارند تا در صورت تمایل به مجامع انتخاباتی فدراسیون‌ها سروسامان دهند.

قاعدتاً شطرنج، دوچرخه سواری و ورزش‌های زورخانه ای که پرونده انتخابات آنها از سال‌های ۹۸ و ۹۹ باز مانده است باید در اولویت کار این مدیران باشد. روند کارِ انتخاباتی این فدراسیون‌ها به گونه‌ای پیش رفته که ثبت نام کاندیداهای‌شان انجام شده و پرونده آنها در مرحله تایید صلاحیت است. بنابراین به محض کامل شدن نتایج استعلام می‌توان برای تعیین روزِ مجمع دست به کار شد.

از میان ۱۱ فدراسیونی که امسال وارد فاز انتخاباتی می‌شوند، دوره ریاست در هشت فدراسیون نیمه دوم سال به پایان می‌رسد. بنابراین مسعود سلطانی فر و معاونانش نمی‌توانند هیچ گونه ورود و دخل و تصرفی در انتخابات آنها داشته باشند. اما در مورد سه فدراسیون دیگر یعنی اسکیت، ژیمناستیک و تیراندازی شرایط متفاوت است. دوره بهمن محمدرضایی، زهرا اینچه درگاهی و علی دادگر در این فدراسیون‌ها نیمه نخست امسال و پیش از المپیک به پایان می‌رسد.

خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده وزارت ورزش قصد دارد از آئین نامه انتخاباتی فدراسیون‌ها و بندی که ثبت نام از کاندیداها در فاصله ۷۵ روز پیش از پایان دوره ریاست را مجاز کرده برای برگزاری انتخابات این سه فدراسیون استفاده کرده و اینگونه انتخابات جدید آنها را در ماه‌های پایانی دوره مسعود سلطانی فر به سرانجام برسانند.

بنابراین در فرصت چندماهه باقی مانده از عمر وزارت ورزش در دوره مسعود سلطانی فر انتخابات ۶ فدراسیون برگزار خواهد شد.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=9537

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.