موانع باید از سر راه تولید برداشته شود/ قدرت خرید مردم بالا برود
موانع باید از سر راه تولید برداشته شود/ قدرت خرید مردم بالا برود

به گزارش خبرنگار مهر، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی به مناسبت فرارسیدن سال نو به صورت زنده و مستقیم با ملت شریف ایران سخن گفتند. نوروز امسال حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مشهد سفر نکردند و مراسم سخنرانی نوروزی که هر سال در روز اول سال نو و در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شد، به […]

به گزارش خبرنگار مهر، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی به مناسبت فرارسیدن سال نو به صورت زنده و مستقیم با ملت شریف ایران سخن گفتند.

نوروز امسال حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مشهد سفر نکردند و مراسم سخنرانی نوروزی که هر سال در روز اول سال نو و در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شد، به علت توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از گسترش کرونا در مشهد مقدس برگزار نمی‌شود.

مهم‌ترین محورهای سخنان رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

– شعار امسال هم شعار تولید است، ولی با تکیه بر پشتیبانی‌هایی که باید صورت بگیرد و مانع‌هایی که باید برطرف شود.

– حرکت تولیدی باید در کشور ادامه پیدا کند و موانع تولیدی از سر راه تولید برداشته شود. واردات بی رویه و بی مورد یا قاچاق کالا یا مقررات دست و پا گیر و یا کمک نکردن بانک‌ها به نظام تولید باید برطرف شود اما موانع تولید اینها فقط نیست. یک کمک عمده برای تولید این است که قدرت خرید مردم باید بالا برود.

– گستره عجیب تحصیلات دانشگاهی ما موجب شده است که عمده نسل جوان ما تحصیلکرده و توانا باشد و اینها مواردی است که در گزارش بانک جهانی است.

– وقتی یک اقتصاد شکوفای پیش رونده وجود داشته باشد دیگر تحریم معنا پیدا نمی‌کند. رفع مشکلات احتیاج به همراهی و همدلی مردم دارد و هر کاری که مردم وارد آن شدند در آن کار گشایش بوجود آمده است.

– در زمینه تولید کسانی که توانایی دارند می‌توانند اشتغال ایجاد کنند و باید برنامه ریزی شود که هر کسی بداند با یک سرمایه کم هم می‌توان به تولید کشور کمک کرد. گاهی یک خانواده روستایی را می‌توان با چند رأس دام احیا و خودکفا کرد.

– محاصره اقتصادی و تحریمی که آمریکا علیه ما انجام داد این یکی از جنایت‌های بزرگ دولت هاست. اینکه یک ملت را تحریم کنند که دارو و مواد غذایی هم نتواند وارد کند، جنایت است؛ البته ما گلیم خودمان را از آب بیرون می کشیم اما برخی دولت‌ها نمی‌توانند.

– تحریم برای کشور ما یک منافعی هم داشت که توانست این تهدید را در واقع به یک فرصت تبدیل کند. جوانان ما همت کردند و کالایی که کاملاً وابسته با خارج بود را در داخل تولید کردند. محصولی درست می‌کنند که کشور را از خارج بی نیاز کنند و محصول آنها از نمونه خارجی مرغوب تر است. این برای ما یک درس شد.

ادامه دارد…