نایب قهرمان تور ایران – آذربایجان: شکاف بین رکابزنان ایرانی و خارجی هر روز بیشتر می‌شود
نایب قهرمان تور ایران – آذربایجان: شکاف بین رکابزنان ایرانی و خارجی هر روز بیشتر می‌شود

نایب قهرمان تور دوچرخه سواری ایران – آذربایجان در گفت و گو با ایسنا درباره ی نتایج تور دوچرخه سواری ایران – آذربایجان بیان کرد: سی و پنجمین دوره تور برگزار شد. تیم‌های خارجی بیشتری در تور شرکت کرده بودند اما در آستانه برگزاری تور متوجه شدیم که چهار تیم انصراف داده‌اند و شرکت نمی‌کنند. […]

نایب قهرمان تور دوچرخه سواری ایران – آذربایجان در گفت و گو با ایسنا درباره ی نتایج تور دوچرخه سواری ایران – آذربایجان بیان کرد: سی و پنجمین دوره تور برگزار شد. تیم‌های خارجی بیشتری در تور شرکت کرده بودند اما در آستانه برگزاری تور متوجه شدیم که چهار تیم انصراف داده‌اند و شرکت نمی‌کنند. البته تیم های قوی انصراف نداده بودند و در تور حضور داشتند مانند تیم های بلژیک، آلمان و پروتاچ آفریقای جنوبی. با فاصله خیلی کم پیراهن طلایی را از دست دادم و در مجموع دوم تور شدم اما پیراهن کوهستان تور را نیز بدست آوردم.
صفرزاده در مورد علت اینکه رکابزنان ایران نسبت به سال های گذشته کمتر موفق به گرفتن سکوی برتر مراحل تور ایران – آذربایجان می شوند، تصریح کرد: تا زمانی که تیمداری خوب در کشور نباشد، هزینه نشود و ورزشکار در مسابقات خارجی شرکت نکند، شاهد افت رکابزنان ایرانی خواهیم بود. ورزشکار با تمرین تا حدی می تواند پیشرفت کند و بقیه آن با  مسابقه جبران می شود. در سال های اخیر تیم هایی چون پتروشیمی تبریز، پیشگامان کویر یزد و شهرداری تبریز کنار کشیدند و رکابزنان ایران دیگر نتواستند در مسابقات خارجی شرکت کنند.
او افزود: من با رکابزن بلژیکی که صحبت کردم، ۱۱۷ روز در مسابقه بوده است اما من پنج روز در تور ایران – آذربایجان شرکت کردم و نهایتا پنج روز هم در لیگ و قهرمانی کشور رکاب زده‌ام. قطعا باید فرقی بین کسی که ۱۱۷ روز در مسابقه بوده با کسی که ۱۰ روز مسابقه داده است، وجود داشته باشد. با این شرایط روز به روز بیشتر شاهد این خواهیم که شکاف بین رکابزنان ایران و خارجی بیشتر می‌شود. مقامی هم که من کسب کردم بخاطر تخصص خودم بود که در مسیر های کوهستانی تخصص دارم. البته نرفتن به مسابقه قطعا روی من هم تاثیر گذاشته است و اگر در مسابقات بیشتری شرکت کرده بودم، اکنون در تور ایران- آذربایجان با فاصله امن‌تری پیراهن طلایی را به دست می آوردم. در ایران نه تیمداری می شود، نه اسپانسر جذب می شود، نه ورزشکار در شرایط مسابقه قرار می گیرد تا از لحاظ روانی و جسمی آماده شود و نتیجه اش نیز این است که بیشتر سکوهای قهرمانی تور را رکابزنان خارجی به خود اختصاص می دهند.
رکابزن ایران در المپیک توکیو در مورد نوع مسیرهای انتخابی برای تور ایران – آذربایجان گفت:  تور به دلیل شیوع ویروس کرونا دو سال برگزار نشد و برای برگزاری تور بعد از دو سال، مسیرهاخوب بود و در سال آینده می تواند به حالت قبل برگردد و بهتر از این شود.
او در پاسخ به این پرسش که جایزه تور پرداخت شد یا خیر؟ گفت: پرداخت نشد که البته قانون جدید اتحادیه جهانی است. من شنیده‌ام که برگزار کننده موظف است کل جایزه را به حساب اتحادیه جهانی بریزد و بعد از اینکه جواب تست‌های دوپینگ آمد، جوایز هر تیم را به حساب تیم واریز کنند. باید شماره حسابی را معرفی کنیم که عضو تیم باشد. حالا من شماره حساب خارجی دارم و همان را می‌دهیم و مشکلی نیست اما تیم های ایرانی دیگر اگر جایزه داشته باشند و شماره حساب خارجی نداشته باشند به مشکل بر می‌خورند.
انتهای پیام