نخستین خودرو ملی برقی در شیراز رونمایی شد
نخستین خودرو ملی برقی در شیراز رونمایی شد

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین خودروی ملی برقی به نام اکسیژن در شیراز ساخته و رونمایی شد. این خودرو از سامانه کاملاً هوشمند برخوردار و دانش طراحی و ساخت آن کاملاً بومی‌است. ابعاد این خودرو ۲ و نیم در یک و نیم متر است و با داشتن همه استانداردهای طراحی و ساخت روز جهان به […]

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین خودروی ملی برقی به نام اکسیژن در شیراز ساخته و رونمایی شد. این خودرو از سامانه کاملاً هوشمند برخوردار و دانش طراحی و ساخت آن کاملاً بومی‌است.
ابعاد این خودرو ۲ و نیم در یک و نیم متر است و با داشتن همه استانداردهای طراحی و ساخت روز جهان به عنوان ارزان‌ترین خودروی دو نفره جهان است که در آینده به ۴ نفره افزایش می‌یابد.
از هیچ نوع سوختی به عنوان روان کننده استفاده نشده و با مصرف ۱۵ کیلوات ساعت انرژی در هر بارشارژ، حداقل ۲۲۰ کیلومتر را می‌پیماید.
خودروی اکسیژن هنگام گرفتن ترمز یا حرکت در سراشیبی، خود به خود شارژ می‌شود و با نصب یک باتری بر روی آن، در منزل هم می‌توان شارژش کرد.
قیمت نخستین خودروی برقی ملی ۲۷۰ میلیون تومان است که ساخت آن در خرداد ۱۴۰۱ در شیراز آغاز می‌شود که ۸۰ درصد قطعات خودرو داخلی است.
سال آینده هزار دستگاه و سال ۱۴۰۲، ۵ هزار و از سال ۱۴۰۳، سالانه ۱۰ هزار دستگاه از این خودرو ساخته می‌شود.

منبع