نشست‌های “غیررسمی” گوآیدو با دولت جدید کلمبیا
نشست‌های “غیررسمی” گوآیدو با دولت جدید کلمبیا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، «گوستاوو پترو» رئیس جمهوری جدید و چپگرای کلمبیا و «نیکولاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا با هدف عادی‌سازی روابط دوجانبه، سفرایی را در پایتخت‌های دو کشور منصوب کرده‌اند. کاراکاس روابطش را با بوگوتا در ۲۰۱۹ و پس از آن لغو کرد که فعالان اپوزیسیون ونزوئلا تلاش کردند تا […]

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، «گوستاوو پترو» رئیس جمهوری جدید و چپگرای کلمبیا و «نیکولاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا با هدف عادی‌سازی روابط دوجانبه، سفرایی را در پایتخت‌های دو کشور منصوب کرده‌اند.
کاراکاس روابطش را با بوگوتا در ۲۰۱۹ و پس از آن لغو کرد که فعالان اپوزیسیون ونزوئلا تلاش کردند تا از کلمبیا کمک‌های درمانی و غذایی وارد ونزوئلا کنند. دولت مادورو گفته بود که این کودتایی تحت پوشش و مورد حمایت ایالات متحده است.
خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در یک نشست خبری با بیان اینکه مکانیسم‌هایی رسمی برای آغاز صادارت از کلمبیا به ونزوئلا صورت می‌گیرد، گفت: تاکنون ما هیچ چیزی جز نشست‌های غیررسمی نداشته‌ایم.
گوآیدو همچنین تاکید کرد که اپوزیسیون ونزوئلا آماده بازگشت به مذاکرات با دولت کاراکاس هستند که در اوت ۲۰۲۱ در مکزیک آغاز شد اما توسط هیات‌های حزب حاکم در اکتبر به حالت تعلیق درآمد.
دولت ونزوئلا خواستار حل مسائلی از جمله آزادی یک تاجر زندانی در ایالات متحده تا بازگرداندن هواپیمای باری ونزوئلا در آرژانتین شده است.
گوآیدو همچنین گفت، وکلایش مذاکرات معمول را با دارندگان اوراق قرضه ونزوئلایی به عنوان بخشی از استراتژی حفاظت از دارایی‌های این کشور در خارج داشتند.
رهبر اپوزیسیون ونزوئلا همچنین افزود، وجوه حاصل از خاتمه قرارداد ۱۲۰ میلیون دلاری معاوضه طلا در لندن مسدود خواهد ماند و استفاده از آنها تنها می‌تواند برای طرح‌های بشردوستانه در نظر گرفته شود. در ژوئیه سال جاری میلادی، دیوان عالی انگلیس تلاش‌های دولت ونزوئلا برای کنترل بیش از یک میلیارد دلار ذخایر طلای موجود در “بانک انگلستان” را رد کرد.
انتهای پیام