نشست وزرای دارایی گروه ۲۰؛ شکست در محکومیت روسیه
نشست وزرای دارایی گروه ۲۰؛ شکست در محکومیت روسیه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، نشست ورزای دارایی گروه ۲۰ بدون اجماع نظر بر سر جنگ اوکراین به کار خود پایان داد. وزرای دارایی کشورهای عضو گروه ۲۰ امروز شنبه نتوانستند به توافق نظر بر سر بیانیه ای در محکومیت عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین دست یابند. در حالی که اکثر […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، نشست ورزای دارایی گروه ۲۰ بدون اجماع نظر بر سر جنگ اوکراین به کار خود پایان داد.
وزرای دارایی کشورهای عضو گروه ۲۰ امروز شنبه نتوانستند به توافق نظر بر سر بیانیه ای در محکومیت عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین دست یابند. در حالی که اکثر کشورهای عضو گروه ۲۰ جنگ روسیه در اوکراین را در سالگرد آن محکوم کردند اما چین و روسیه حاضر به امضای بیانیه مشترک این نشست نشدند.
هند نیز که میزبان این نشستی در شهر بنگالورو بود، تمایلی به طرح موضوع جنگ نداشت اما از سوی کشورهای غربی برای صدور بیانیه ای در محکومیت عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین تحت فشار قرار گرفت.
فقدان اجماع کامل در میان اعضای گروه ۲۰ موجب شد تا هند به عنوان میزبان نشست به انتشار خلاصه ای از نشست بسنده کند که در آن صرفاً مذاکرات دو روزه را خلاصه کرده و اختلافات میان کشورهای حاضر را یادآور شد.
در بیانیه پایانی نشست ورزای دارایی گروه بیست آمده است: بیشتر اعضا جنگ در اوکراین را به شدت محکوم کردند و تاکید دارند که این جنگ درد و رنج عظیم انسانی و بحران در اقتصاد جهانی را موجب شده است.