• امروز : شنبه - ۲۰ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 10 June - 2023

نقش ساندویچ پانل در معماری

  • 17 اردیبهشت 1402 - 15:32
نقش ساندویچ پانل در معماری

در بازار ایران، گزینه‌های نامحدودی برای انتخاب پانل ساندویچی مدنظرتان وجود دارند. این مصالح امکان تولید سازه‌های معماری منحصر به فردی را فراهم می‌کنند. تنوع رنگ زیاد، قابلیت نصب در جهت‌های مختلف، تنوع در نوع پروفایل و دکور به معمار این اجازه را می‌دهند از پانل های خورشیدی در طراحی مدنظرش استفاده نماید را بر اساس این پانل ها به اجرا بگذارد.

ساندویچ پانل هایی با روکش پلیمری با سطح بیرونی فولادی، در رنگ‌های استاندارد و اختصاصی یافت می‌شوند. محدوده طیف‌های رنگی قابل تعریف برای پانل ها، مطابق استانداردهای بین المللی رنگبندی (RAL,RR,NCS) تعیین می‌شوند.

در هنگام انتخاب رنگ ساندویچ پانل، باید به واکنش فلز در برابر گرما و انبساط توجه کنید. دلیلش این است که رنگ فلز، نقش مهمی در طول عمر و زیبایی ظاهری پانل ها دارد. هرچقدر رنگ تیره‌تر باشد، نمای بیرونی گرمای بیشتری را جذب می‌کند. بنابراین استفاده از رنگ‌های تیره در سقف توصیه نمی‌شود. جذب گرمای زیاد از خورشید، موجب موج‌دار شدن پنل ها می‌شود. همچنین سطح بیرونی به تدریج از لایه میانی جدا می‌شود. نصب پانل های ساندویچی تیره در نمای جنوبی ساختمان‌ها توصیه نمی‌شود. دلیلش این است که این پانل ها، خصوصاً هنگامی که طولشان بیشتر از ۶ متر باشد دچار خمیدگی می‌شوند و موج‌هایی روی آن‌ها ظاهر می‌شوند.

نمای بیرونی ساندویچ پانل ها بر اساس چندین فاکتور قابل تعریف است: میکروپروفایل، خطی، آجدار، هموار، برجسته و موجی چند حالت رایج هستند. با توجه به پیچیدگی‌های فنی، تولید پانل های هموار و موجی، فقط با لایه میانی پلی اوراتانی امکان پذیر است. در ساختمان‌هایی که تمیزکردن گرد و غبار ضروری است، یا شستشوهای متعدد برای آن‌ها برنامه ریزی می‌شوند، استفاده از پانل هایی با سطوح هموار یا میکروپروفایل موجب تسهیل خدمات دهی می‌شوند.

ساندویچ پانل ها به سه صورت افقی، عمودی یا مورب نصب می‌شوند. حتی می‌توان از پانل های ساندویچی برای ساخت دیوارهای منحنی شکل، با شعاع انحنای ۳۰ متر یا بیشتر استفاده کرد. برای توزیع یکنواخت خمیدگی‌های پانل، بهتر است آن‌ها را روی یک دهانه نصب کرد.

برخی از تولیدکنندگان برتر، گزینه‌های بیشتری را برای تزئین محصولاتشان ارائه می‌کنند. برای مثال امکان چاپ هرگونه تصویر رنگی روی سطح پنل ها وجود دارد. نصب نماهای مجهز به سیستم تهویه با روکش تزئینی بالای پانل های ساندویچی نیز امکان پذیر است.

تجهیزات نصبی به جز نمای بیرونی، روی درک ظاهری از پانل ها هم تاثیرگذار هستند. این تجهیزات می‌توانند به صورت علنی یا مخفی به همراه اتصالات، مؤلفه‌های قاب بندی، نوارهای چوبی، پانل های ساندویچی مخصوص گوشه‌های ساختمان نصب شوند.این جزئیات ظاهراً بی اهمیت، در طراحی نمایی برخی سازه‌ها اهمیت کلیدی دارند. بنابراین در صورتی که ظاهر طراحی مهم باشد باید از نظرات متخصصان مجرب در فرایند طراحی و اجرای پروژه کمک گرفت.

مصالح بکار رفته در تولید لایه بیرونی ساندویچ پانل

فولاد گالوانیزه با روکش پلیمری، انتخاب ایده آل برای لایه بیرونی پانل ساندویچی است. این نوع روکش طول عمر بالای پانل را تضمین می‌کند.

بهتر از قبل از خرید ساندویچ پانل، به ویژگی‌های لایه بیرونی فولادی توجه کنید. طبق استانداردهای جهای فولاد ساختمانی با کیفیت با حد جریان ۲۸۰- ۳۵۰ مگاپاسکال گزینه خوبی برای ساخت ساندویچ پانل است. از سوی دیگر، بسیاری از تولیدکنندگان برای کاهش هزینه از فولاد DX51 استفاده می‌کنند. این فولاد مناسب سازه‌ها نیست و استفاده از آن در پانل های ساندویچی فاقد قابلیت تحمل بار توصیه نمی‌شود.

در همان استانداردها به لزوم استفاده از فولاد گالوانیزه با درصد روی کمتر از ۱۹۰ گرم/ متر مربع اشاره شده است. ضخامت روکش روی در دیواره جانبی بیرونی باید حداقل ۲۰ میکرون باشد. ضخامت لایه پلی‌استر هم باید حداقل ۲۵ میکرون باشد.

بهتر است ضخامت نمای بیرونی پانل های ساندویچی بین ۰.۴ تا ۰.۷ میلی متر باشد. هرچقدر فولاد ضخیم‌تر باشد، سطح هموارتر می‌شود و انعکاس نور در برابر خورشید کمتر می‌شود. ضخامت لایه درونی بین ۰.۴ تا ۰.۶ میلیمتر است و روی طول عمر و ظرفیت تحمل بار آن تاثیرگذار می‌باشد.

با توجه به کارکرد و شرایط بهره‌برداری از پانل ها، چندین نوع روکش پلیمری پرکاربرد قابل استفاده هستند:

  • پلی‌اتیلن (PE): روکش استاندارد برای اکثر ساختمان‌های فاقد ملاحظات خاص است.
  • پلی‌ونیل‌کلراید (PVC): تنها روکش ورقه‌ای موجود است که برای ساختمان‌هایی با رطوبت زیاد، صنایع غذایی و دارویی ، شرایط نامساعد ناشی از مواد شوینده آسیب‌زا و شستشو بکار می‌رود.
  • پلی اوراتان کششی: در کنار ویژگی‌های PVC، مقاومت بالایی در برابر خوردگی، تخریب فیزیکی و غلظت‌های بالای مواد شیمیایی دارد.
  • پلی اوراتان کششی (CSafe): پایدارترین روکش است و در برابر مواد مخرب، محیط‌های نامساعد، سایه، مواد حاضر در گروه شیمیایی آمونیاک و سدیم هیدروکسید مقاومت بالایی دارد. با توجه به مقاومت بالا، اکثراً در ساختمان‌های کشاورزی استفاده می‌شود.
  • پلی ونیل فلورید (Hiarc- PVDF): این روکش در برابر ایجاد سایه مقاوم است و کیفیت رنگ را به مرور زمان حفظ می‌کند. این پانل برای نماهای ساختمان‌هایی در برابر تابش شدید خورشید توصیه می‌شود.

در موارد خاص، هنگامی که شرایط درون ساختمان به خاطر شستشو و استفاده از شوینده‌ها نامناسب است، یا در ساختمان‌های دارویی و غذایی، استفاده از ساندویچ پانل با لایه فولاد ضدزنگ توصیه می‌شود. این پانل ها بسیار گران هستند و فقط در موارد خاص توصیه می‌شوند.

ظرفیت تحمل بار

ظرفیت تحمل بار ساندویچ پانل پارامتر مهمی است. دلیلش این است که این پانل ها در طول بهره‌برداری در معرض برف، باد، زلزله و غیره قرار می‌گیرند. در هنگام طراحی لایه بیرونی ساختمان‌ها، رعایت ملاحظات استاندارد تحمل بار توصیه می‌شود. برای مثال در هنگام ساخت یک سازه ثابت در مناطق مختلف، بارهای باد و برف اختلاف زیادی با همدیگر دارند. شرایط خاص سازه، بارهای خدماتی و شرایط بهره‌برداری را هم باید در نظر گرفت. برای مثال به جز بار برف، سقف باید وزن فرد و ابزار پارو کردن برف را هم تحمل کند.

هنگامی که ساندویچ پانل های دیواری در ساختمان‌های مرتفع استفاده می‌شوند، باید به تجهیزات نصب شده و محل نصب آن‌ها توجه ویژه‌ای داشت.

در پروژه‌هایی که خطر انفجار وجود دارد باید از سازه‌های سیار و سبک استفاده کرد. در این سازه‌ها از پانل های ساندویچی با اتصالات خاصی استفاده می‌شود. در این صورت بعد از افزایش فشار، عدم فشرده‌سازی بخش‌های خاصی از سازه تضمین می‌شود. این حالت از آسیب افراد داخل و نزدیک ساختمان جلوگیری می‌کند، و از خسارت‌های بیشتر هم ممانعت به عمل می‌آورد.

به عنوان معمار یک سازه، زمانی که ساندویچ پانل را به عنوان مصالح ساختمانی سازه انتخاب کردید بایستی موارد مختلفی را مورد ارزیابی قرار دهید. در انتخاب ساندویچ پانل، سعی کنید با تولید کننده نام آشنا در بازار فعالیت کنید که اطمینان خاطر از کیفیت پانل ها داشته باشید. شرکت آرمه فولاد اسیا به عنوان یکی از تولید کنندگان نام آشنای کشور، خدمات مختلفی را بری اجرای استاندارد انواع ساندویچ پانل پلی یورتان ارائه می‌نماید. شما به عنوان معمار سازه پانلی می‌توانید از مشوره کارشناسان خبره این شرکت نیز بهره‌مند شویو و انتخابی اصولی و تخصصی با توجه موقعیت سازه داشته باشید.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=192016

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.