نماینده روسیه: غرب قرارداد “غلات در مقابل سلاح” برای اوکراین را در نظر دارد
نماینده روسیه: غرب قرارداد “غلات در مقابل سلاح” برای اوکراین را در نظر دارد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در کانال تلگرامش نوشت: «ما از همکاران غربی خود خواستیم که علنا چنین قراردادی را رد کنند؛ قراردادی که امروزه بسیاری از کارشناسان آن را درست می‌پندارند. البته هیچکس این کار را نکرد. همانطور که هیچکس […]

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در کانال تلگرامش نوشت: «ما از همکاران غربی خود خواستیم که علنا چنین قراردادی را رد کنند؛ قراردادی که امروزه بسیاری از کارشناسان آن را درست می‌پندارند. البته هیچکس این کار را نکرد. همانطور که هیچکس توضیح نداد که چگونه تحویل این غلات‌ها امنیت غذایی جهانی را که کشورهای غربی صرفا به طور شفاهی نگران آن هستند، تسهیل می‌کند.»

در این میان، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز تلاش می‌کند تا با میانجی‌گری یک معامله که به اوکراین اجازه می‌دهد صادرات غذا را از سر بگیرد و تولید کود و غذای روسیه برای بازارهای جهانی احیا شود، وارد عمل شود.

جنگ در اوکراین که از ۲۴ فوریه سال جاری میلادی آغاز شده به افزایش قیمت غلات، روغن‌های خوراکی، سوخت و کودها منجر شده است.

روسیه و اوکرین با هم قریب به یک سوم از گندم جهان را تامین می‌کنند. همچنین اوکراین به تنهایی بزرگترین و اصلی‌ترین صادرکننده ذرت، جو، روغن آفتابگردان است و روسیه و بلاروس هم بیش از ۴۰ درصد از صادرات جهانی پتاس را برعهده دارند.

انتهای پیام

منبع