نگران جاماندن از رشد شاخص کل بورس نباشید
نگران جاماندن از رشد شاخص کل بورس نباشید

علی فراقی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با مهر با بیان اینکه رشد خوب بازار امروز را می‌توان بیشتر به شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه ربط داد، گفت: با توجه رشد قیمتی بازارهای موازی انتظار توجه تقاضا کنندگان به بازار سرمایه کاملاً مشهود بود. فراقی در ادامه گفت: لیدری این حرکت و شکست سقف یک میلیون […]

علی فراقی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با مهر با بیان اینکه رشد خوب بازار امروز را می‌توان بیشتر به شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه ربط داد، گفت: با توجه رشد قیمتی بازارهای موازی انتظار توجه تقاضا کنندگان به بازار سرمایه کاملاً مشهود بود.
فراقی در ادامه گفت: لیدری این حرکت و شکست سقف یک میلیون و ششصد هزار واحدی شاخص را می‌توان متأثر از صنایع دلار محور در نظر گرفت که پس از رشد قیمتی دلار و پس از آن مصوبه محاسبه صنایع دلاری که بر اساس دلار نیما که به خوبی می‌تواند رشد خوبی در سودآوری این صنایع داشته باشد و پس از آن استقبال خوب معامله گران شاهد بودیم.
جاماندگان رشد بورس می‌توانند دوباره سود کنند
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به نگرانی برخی از سرمایه گذاران از جا ماندن از شاخص کل بورس، گفت: رشد این روزهای بورس می‌تواند در محدوده‌های مقاومتی با ضرب کمتری اتفاق افتاده و می‌توان پس از آن انتظار مقداری برگشت از شاخص کل جهت سوار شدن بقیه سرمایه گذاران جامانده را داشت، زیرا همیشه طبق تجربه این سبزپوشی ها همانند یک قطار در حرکت همیشه ایستگاه‌هایی جهت سوار شدن خواهد داشت.
فراقی افزود: به این موضوع هم باید اشاره کرد که صرفاً همانطور که هم از سبزپوشی بازار معلوم بود فقط صنایع مستقیم متأثر از دلار نبودند که با اقبال مواجه بود و برخی شرکت‌های مورد توجه در پله‌های بعدی شرکت‌هایی هستند که به صورت غیر مستقیم تأثیر پذیر هستند و پس از آن تقریباً این فاز مثبت بر تمامی صنایع بازار قابل لمس بود.
آیا شکست مقاومت نامعتبر بود؟
علی فراقی در ادامه گفت: نکته‌ای هم که بهتر سرمایه گذاران و فعالان بازار به آن توجه داشته باشند این است که صرفاً این شکست سقف بازار با یک رکورد حجم معاملاتی و پس از آن افت ناگهانی می‌تواند نشانه‌ای از خطر شکسته شدن نامعتبر باشد ولی در صورت حفظ همین محدوده حجمی و اصلاح منطقی در آن می‌تواند احتمال تثبیت شکسته شدن را بالاتر ببرد و مطمئن‌تر باشد.
فراقی در پایان گفت: هم در نیمه دوم بازار شاهد ریختن صف‌های برخی از شرکت‌ها بودیم و در عین حال برخی دیگر از شرکت‌ها با حفظ صف‌های خود بازار را به اتمام رساندند که بیشتر شرکت‌هایی که صف خود را حفظ کرده بودند صنایع دلاری و برعکس آن شرکت‌های که در نیمه دوم کمی با عرضه مواجه شدند صنایعی بودند که اصطلاحاً ریالی محور بودند.