• امروز : چهارشنبه - ۹ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Wednesday - 29 May - 2024

نیاز به « زندگی ورزش محور» برای خروج از باتلاق خودساخته بیماری

  • ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۸:۳۹
نیاز به « زندگی ورزش محور» برای خروج از باتلاق خودساخته بیماری

خبرگزاری مهر – گروه ورزشی: بشر در سال‌های گذشته از طریق علم، دانش و تکنولوژی بیماری‌های واگیر دار بسیاری از جمله آبله، فلج اطفال و حصبه را پیشگیری و درمان کرده است و امروزه نیز به دنبال درمان ویروسی دیگر به نام «کرونا» است. همه این تلاش‌ها برای ادامه زندگی و بقای انسان است غافل از اینکه بشر در باتلاقی خود ساخته در حال دست و پا زدن است.

انسان امروز در حالی در حال مبارزه با ویروس و بیماری‌های واگیر دار برای زندگی نرمال و طبیعی است که خود با تعیین سبک زندگی نامناسب در باتلاق بیماری‌های واگیردار گیر افتاده است و بدون آگاهی هر روز بیش‌تر در این باتلاق فرو می‌رود.

بیماری‌های غیرواگیر ناشی از چاقی، کم تحرکی، مصرف نامناسب انرژی، آلودگی هوا، مصرف دخانیات، مصرف الکل و زندگی شهرنشینی سبکی از زندگی را خلق کرده که هزینه‌های بسیار زیادی برای سیستم سلامت کشور به وجود آورده است. شیوع بیماری‌های غیرواگیر دار نیروی مولد جامعه را به طور مستقیم در معرض خطر مرگ و میر، معلولیت و ناتوانی‌ها قرار داده است.

دکتر علی بهادر، رییس اسبق دانشگاه علوم پزشکی شیراز درباره تاثیر بیماری‌های غیر واگیر در پیشرفت کشور گفت: «بیماری‌های غیرواگیر به دلیل دوره‌های طولانی درمانی و هزینه‌های بالا، از مهمترین موانع توسعه کشورهاست و هزینه‌های سرسام آور ناشی از این بیماری‌ها، هر نظام بهداشتی و درمانی را با چالش‌های بزرگی روبرو می‌کند.»

مردم تا به سلامتی خود اهمیت ندهند و سبک زندگی را تغییر ندهند، کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر امکان پذیر نیست. اما سوال این است سبک زندگی مناسب چیست و مردم چگونه باید از آن آگاهی یابند؟

سبک زندگی نامناسب و کم تحرکی

گروه ورزشی خبرگزاری مهر در ادامه پیگیری‌های خود در زمینه نقش ورزش همگانی در سلامت مردم و عبور از سیاه چاله بیماری‌های غیر واگیر گفتگویی با مدیر انجمن جامعه ورزش و فرهنگ ایران انجام داده است تا پاسخ برخی سوالات برای تعیین سبک زندگی مناسب و تاثیر آن را جویا شود.

چالش جهانی و زیان‌های اقتصادی
مجید خاتونی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تاثیر سبک زندگی مناسب گفت: بیماری‌های غیر واگیر یک چالش جهانی و یکی از دغدغه‌های مهم کشورهای جهان به شمار می‌رود. یکی از دلایل اصلی مرگ و میر و ناتوانی‌ها به بیماری‌های غیرواگیر مرتبط می‌شود. بیماری‌های غیر واگیر دو پیامد بدِ کاهش کیفیت زندگی افراد و کاهش طول عمر انسان‌ها را به همراه دارد. هر دو مولفه، مولفه‌هایی هستند که هزینه‌هایی را برای جامعه در پی دارد.

وی ادامه داد: با کاهش بهره وری نیروی انسان‌ها یک بارِ تحمیلی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و روانی برای جوامع به وجود می‌آید. طی تحقیقی که انجام شده است بار تحمیل شده توسط بیماری‌های غیر واگیر حدود دو برابر هزینه اختصاص یافته در بخش سلامت کشورمان می‌باشد. این موضوع مهمی است که حتی مجمع جهانی اقتصاد پیش‌بینی کرده است که در بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۳۰ بیماری‌های غیر واگیر موجب زیان‌های اقتصادی جهانی به میزان ۴۷ هزار میلیارد دلار یا ۵ درصد تولید ناخالص داخلی می‌شود که آمار قابل تأملی است.

خاتونی تاکید کرد: تجربیات کشورهای توسعه یافته نشان می‌دهد که کاهش ریزفاکتورها بیشتر از درمان می‌تواند از مرگ و میر بیماری‌های غیر واگیر جلوگیری و کاهش دهد. با این اعداد و ارقام در بخش سلامت انگیزه‌های سرمایه گذاری وجود دارد. طبق تحقیقات صورت گرفته به ازای هر دلار سرمایه‌گذاری در بخش بیماری‌های غیر واگیر، می‌توان انتظار بازگشت ۳ دلار را داشت. حتی در برخی از گزارش‌ها نیز تا ۱۰ برابر بازگشت گزارش شده است.

پیاده سازی سبک «زندگی ورزش محور» در زندگی مردم
وی ادامه داد: ریز فاکتورها سه دسته هستند که عامل ایجاد مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیر واگیر دار به حساب می آیند. نخست ریز فاکتورهای رفتاری، دوم ریز فاکتورهای متابولیک و سوم ریز فاکتورهای محیطی شغلی. ریز فاکتورهای رفتاری مانند رژیم غذایی، استعمال دخانیات و فعالیت ورزشی، ریز فاکتورهای متابولیک مانند فشار خون، قند خون بالا و غیره و ریز فاکتورهای محیطی شغلی مانند آلودگی آب و هوا و بهداشت نامناسب است. اما برای الگوی زندگی و سبک زندگی مناسب با توجه به آمارهای وحشتناک یک الگو و «سبک زندگی ورزش محور» را باید برای جامعه پیاده سازی کنیم.

مدیر انجمن جامعه ورزش و فرهنگ ایران افزود: اصلاح الگو و تغییر سبک زندگی باید انجام شود. سبک زندگی ورزش محور یعنی ورزش در آن پیشگام و محور زندگی افراد قرار گیرد. اگر ورزش این جایگاه را در سبک زندگی افراد و عادت‌های روزانه آنها داشته باشد قطعاً فعالیت بدنی کافی نیز وجود خواهد داشت. تغذیه مناسب و پرهیز از غذای ناسالم، جلوگیری از رفتارهای آسیب زا مثل رجوع به دخانیات و مصرف الکل‌ها و همچنین بحث روانی و سلامت روانی افراد را نیز به دنبال خواهد داشت.

مرگ و میر بالاتر از کشورهای خاورمیانه!
خاتونی در ادامه گفتگویش با خبرنگار مهر تاکید کرد: جامعه ایرانی از تغییرات اجتماعی و جهانی عقب است، سبک زندگی ما نیز همین وضعیت را دارد. آمارهای ناشی از مرگ و میر بیماری‌های غیرواگیر از متوسط جهانی و حتی متوسط کشورهای خاورمیانه بالاتر است و این یک هشدار به ما می‌دهد که باید به آن توجه کرد. برای جانمایی و جا افتادن سبک زندگی ورزش محور نیاز داریم سطح آگاهی افراد جامعه را افزایش دهیم. این آگاهی از طریق سواد رسانه‌ای، سواد حرکتی، سواد ورزشی و سواد سلامت اتفاق می‌افتد که با هم در هم تنیده هستند و باعث می‌شود سطح آگاهی فردی نسبت به اصلاح شیوه‌های رفتاری و سبک زندگی افزایش یابد.

وی با اشاره به سطح آگاهی مردم ادامه داد: سواد رسانه‌ای باعث می‌شود مردم از تبلیغات تجاری و عادت‌های بد غذایی و سایر رفتارها جلوگیری کنند. در سواد حرکتی افراد متوجه می‌شوند که با فعالیت بدنی چقدر می‌توانند کیفیت زندگی، سطح سلامتی و میزان رضایتمندی از زندگیشان را افزایش دهند. سواد ورزشی نیز باعث می‌شود فرد با شناخت درستِ ورزش‌ها در سنین مختلف بتوانند شناسایی و متناسب با آن ورزش را انتخاب کند. در سواد سلامتی نیز یک انسان سالم در جامعه حضور خواهد داشت.

نظام منسجم سلامت
خاتونی در پایان به ایجاد نظام منسجم سلامت تاکید و گفت: آگاهی بالا در کنار وجود یک نظام سلامت منسجم باعث می‌شود به شکل قابل توجهی بتوانیم سبک زندگی ورزش محور را در اقشار زیادی از کشور پیاده سازی کنیم. یک نظام سلامت منسجم باید بین تمام ارگان‌ها و حوزه‌های سلامتی، پیشگیری و درمان فعالیت، ارتباط و هم افزایی داشته باشد. متاسفانه چون در کشور ما هنوز فرمانده حوزه سلامت مشخص نیست و خیلی از دستگاه‌ها موازی کاری می‌کنند و یکپارچه نیستند، هماهنگی‌ها و هارمونی لازم وجود ندارد. نیاز داریم یک نظام سلامت منسجم داشته باشیم و در کنار آن بتوانیم از طریق ارتقاء دانش مردم، سبک زندگی ورزش محور را به افراد جامعه معرفی کنیم.

هشدار ناشی از آمار مرگ و میر بالای ایران در بیماری‌ها غیر واگیر در مقایسه با متوسط کشورهای خاور میانه و زیان حاصل در بخش اقتصادی، نقش و تاثیر «سبک زندگی ورزش محور» را بر زندگی مردم و خلا آن را پررنگ می‌کند. امید می‌رود مسئولان با عزم جدی و توجه ویژهِ سرمایه گذاری مناسب در ورزش اقدامات لازم را برای جامعه‌ای سالم با نیروی کار مولد اتخاذ کنند.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=19299

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.