نیروگاه هسته‌ای ترکیه ایمنی منطقه را به خطر می‌اندازد!
نیروگاه هسته‌ای ترکیه ایمنی منطقه را به خطر می‌اندازد!

به گزارش مهر به نقل از روزنامه «کاثیمرینی» (Kathimerini)، «نیکوس دندیاس» (Nikos Dendias) وزیر خارجه یونان اعلام کرد که در تماس تلفنی با «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی خود به وی گفته است که نیروگاه هسته‌ای «آق‌قویو» در استان «مرسین» در ترکیه ایمنی منطقه را به خطر می‌اندازد. وزیر خارجه یونان در ادامه ادعا کرد که […]

به گزارش مهر به نقل از روزنامه «کاثیمرینی» (Kathimerini)، «نیکوس دندیاس» (Nikos Dendias) وزیر خارجه یونان اعلام کرد که در تماس تلفنی با «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی خود به وی گفته است که نیروگاه هسته‌ای «آق‌قویو» در استان «مرسین» در ترکیه ایمنی منطقه را به خطر می‌اندازد.

وزیر خارجه یونان در ادامه ادعا کرد که با توجه به عدم تمایل آنکارا در به اشتراک گذاری اطلاعات «آق‌قویو»، نیروگاه هسته‌ای «آق‌قویو» تهدیدی برای ایمنی سایر کشورهای نزدیک ترکیه محسوب می‌شود.

«نیکوس دندیاس» در ادامه مدعی شد که این نیروگاه می‌تواند به «چرنوبیل» جدید در شرق مدیترانه تبدیل شود.

گفتنی است که قرارداد ساخت نیروگاه هسته‌ای «آق‌قویو» توسط دولت ترکیه و شرکت دولتی انرژی هسته‌ای «روس اتم» روسیه در سال ۲۰۱۰ میلادی به امضا رسید.

چندی پیش «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در مراسمی مجازی، آغاز  فعالیت های ساخت راکتور سوم هسته ای در این نیروگاه هسته‌ای را افتتاح کردند.