همکاری اطلاعات ترکیه با عراق در بازداشت سرکرده داعشی/ پنتاگون: نیروهای ما در عملیات نبودند
همکاری اطلاعات ترکیه با عراق در بازداشت سرکرده داعشی/ پنتاگون: نیروهای ما در عملیات نبودند

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، عراق روز دوشنبه اعلام کرد، نیروهای امنیتی این کشور سامی جاسم را در عملیات ویژه خارج از مرزهای کشور بازداشت کردند؛ اما جزئیاتی از زمان و مکان بازداشت او ارائه نکردند. جاسم عراقی الاصل یکی از بزرگترین رهبران داعش است که زنده بازداشت شده و دولت عراق […]

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، عراق روز دوشنبه اعلام کرد، نیروهای امنیتی این کشور سامی جاسم را در عملیات ویژه خارج از مرزهای کشور بازداشت کردند؛ اما جزئیاتی از زمان و مکان بازداشت او ارائه نکردند.
جاسم عراقی الاصل یکی از بزرگترین رهبران داعش است که زنده بازداشت شده و دولت عراق می‌گوید او معاون ابوبکر البغدادی موسس داعش است که در جریان حمله آمریکا در ۲۰۱۹ در شمال غرب سوریه کشته شد. او معاون نزدیک ابوابراهیم القریشی (القرشی) رهبر کنونی این تشکیلات نیز محسوب می‌شود.
یک منبع ارشد امنیتی منطقه‌ای و دو منبع امنیتی دیگر گفتند، جاسم در شمال غرب سوریه بود و سازمان اطلاعات ترکیه نقشی اساسی در بازداشت او ایفا کرد. منابع به شرط فاش نشدن نامشان به دلیل سری بودن عملیات حاضر به گفت‌وگو شدند.
این در حالی است که مسؤولان در دولت عراق و ترکیه اظهارنظر درباره روایت‌های مربوط به بازداشت جاسم را رد کردند.
اما آمریکا امروز از بابت بازداشت سامی جاسم محمد الجبوری به عراق تبریک گفت.
وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از حملات کشنده منظم عراقی‌ها علیه باقی‌مانده‌های داعش تقدیر کرد.
سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای گفت، هیچ اطلاعاتی درباره مشارکت نیروهای آمریکایی در عملیات وجود ندارد.
او تاکید کرد: واشنگتن و ائتلاف بین‌المللی به حمایت از نیروهای امنیتی عراق در هدایت جنگ علیه داعش پایبند هستند.
او اضافه کرد: در حالیکه نیروهای آمریکایی از نقش رزمی به نقش آموزش و مشورت دهی و یاری منتقل شده‌اند، ائتلاف آمریکایی به حمایت از شکست کامل داعش در عراق ادامه می‌دهد.
این سخنگو اشاره کرد، داعش همچنان یک تهدید بزرگ برای عراقی‌هاست و آمریکا در عراق براساس خواسته دولت این کشور  خواهد ماند و به حمایت از تلاش‌های عراق در منع ظهور مجدد داعش ادامه خواهد داد.
انتهای پیام

منبع