هیچ تناسبی بین تعرفه پزشکی اعلامی و قیمت تمام شده خدمات وجود ندارد
هیچ تناسبی بین تعرفه پزشکی اعلامی و قیمت تمام شده خدمات وجود ندارد

 دکتر علاءالدین شیخی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: باید تعرفه‌های پزشکی براساس قیمت تمام شده محاسبه و این افزایش توسط سازمان‌های بیمه پرداخت شود. تعرفه دستوری مشکل‌آفرین است. وی بیان کرد: جامعه پزشکی همواره در کاهش آلام و مشکلات در کنار مردم بوده که زحمات این همکاران در جنگ تحمیلی هشت سال و بلایای […]

 دکتر علاءالدین شیخی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: باید تعرفه‌های پزشکی براساس قیمت تمام شده محاسبه و این افزایش توسط سازمان‌های بیمه پرداخت شود. تعرفه دستوری مشکل‌آفرین است.

وی بیان کرد: جامعه پزشکی همواره در کاهش آلام و مشکلات در کنار مردم بوده که زحمات این همکاران در جنگ تحمیلی هشت سال و بلایای طبیعی از قبیل زلزله و سیل  و نیز پاندمی بیماری منحوس ناشی از کرونا  کاملا  مشخص است.

تورم بی‌سابقه باعث شده که قیمت تمام شده خدمات درمانی بسیار بیشتر از تعرفه‌های اعلامی توسط هیئت دولت شود

رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های لرستان گفت: جامعه پزشکی دقیقا از مشکلات مالی مردم با توجه به تورم شدید و کاهش قدرت خرید آگاه است و به هیچ وجه راضی به سختی معیشت مخصوصا در موارد درمان بیماری نیستند.

وی افزود: متاسفانه در چند سال اخیر تورم بی‌سابقه باعث شده قیمت تمام شده خدمات درمانی بسیار بیشتر از تعرفه‌های اعلامی توسط هیئت دولت شود که می‌تواند آسیب شدید بر کیفیت درمان را به همراه داشته باشد.

شیخی عنوان کرد: متاسفانه سازمان‌های بیمه‌ کمتر از ۲۰ درصد هزینه‌های سرپایی بیماران را در بخش  خصوصی تقبل کرده و ۸۰ درصد باقیمانده از جیب بیماران پرداخت می‌شود. جامعه پزشکی اعتقاد راسخ دارد باید سهم بیمه‌ها حداقل ۷۰ درصد از هزینه‌ها باشد و نباید بیش از ۳۰ درصد توسط بیماران پرداخت شود.

وی افزود: حداقل حقوق پرسنل شاغل در مطب‌ها و مراکز درمانی در سال آینده ۶۰ درصد افزایش یافته و با توجه به افزایش قیمت ارز مسلما گروه پزشکی در بحث تهیه تجهیزات و کیت‌های آزمایشگاهی  دچار مشکلات شدیدی شده‌اند که بر کیفیت نحوه ارائه خدمات تاثیر می‌گذارد.

تعرفه‌گذاری نباید دستوری باشد

رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های لرستان با بیان اینکه هیچ تناسبی بین تعرفه پزشکی اعلامی و قیمت تمام شده خدمات وجود ندارد، افزود: به‌عنوان عضو جامعه پزشکی معتقدم تعرفه‌گذاری نباید دستوری بوده و بهترین روش این است که قیمت تمام شده خدمات ملاک تعرفه‌گذاری باشد.

شیخی بیان کرد: متاسفانه هرساله تعرفه‌ها با مبلغی کمتر از قیمت تمام شده و بدون محاسبه تورم توسط هیات دولت اعلام می‌شود که همان تعرفه پایین نیز براساس بند «ز» قانون بودجه در استان‌های محروم تعدیل می‌شود.

وی گفت: مراکز پاراکلینیک (آزمایشگاه‌ها و مراکز رادیولوژی) برای تامین کیت‌های آزمایشگاهی و تجهیزات، وابسته به ارز هستند و با توجه به افزایش قیمت ارز و هزینه‌های سربار ورشکستگی در انتظار آنهاست و بی‌شک کیفیت ارائه خدمات به بیماران دچار اختلال می‌شود.

سهم سازمان‌های بیمه در پرداخت تعرفه‌ها  به بیش از ۷۰ درصد رسیده و مبلغ ناچیزی توسط بیماران پرداخت شود

رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های لرستان با بیان اینکه در مجموع نظر سازمان نظام پزشکی به عنوان نماینده  جامعه پزشکی بر این است که اولا تعرفه‌ها دستوری نباشد و قیمت تمام شده خدمات در تعرفه‌ها اعمال شود، اضافه کرد: همچنین سهم سازمان‌های بیمه در پرداخت تعرفه‌ها به بیش از ۷۰ درصد  برسد و مبلغ ناچیزی توسط بیماران پرداخت شود.

شیخی یادآور شد: نظام پزشکی خود را از بطن جامعه می‌داند و حاضر به سختی معیشت مردم مخصوصا در حوزه درمان نیستند.

انتهای پیام

منبع