واکنش استرالیا و آمریکا به تغییر در نظام انتخاباتی هنگ‌کنگ
واکنش استرالیا و آمریکا به تغییر در نظام انتخاباتی هنگ‌کنگ

به گزارش مهر به نقل از نشریه استاندارد، «ماریس پاین» (Marise Payn) وزیر امور خارجه استرالیا امروز جمعه با نقض منشور ملل متحد در لزوم پرهیز از دخالت در امور داخلی کشورهای مستقل در واکنش به تغییرات پکن در نظام انتخاباتی هنگ‌کنگ ادعا کرد: تغییرات در سیستم انتخاباتی هنگ کنگ تضعیف کننده نهادهای دموکراتیک این […]

به گزارش مهر به نقل از نشریه استاندارد، «ماریس پاین» (Marise Payn) وزیر امور خارجه استرالیا امروز جمعه با نقض منشور ملل متحد در لزوم پرهیز از دخالت در امور داخلی کشورهای مستقل در واکنش به تغییرات پکن در نظام انتخاباتی هنگ‌کنگ ادعا کرد: تغییرات در سیستم انتخاباتی هنگ کنگ تضعیف کننده نهادهای دموکراتیک این دولت‌شهر است! مهم است که مردم هنگ کنگ کانال‌هایی را برای بیان آزادی‌های بنیادی و سیاسی خود داشته باشند.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا نیز در این خصوص ادعا کرد که این تغییرات به «حمله به دموکراسی» و «حمله مستقیم به خودمختاری» در این منطقه است!

کنگره ملی خلق در جلسه دیروز پنجشنبه خود با تصویب لایحه ارسالی دولت این کشور زمینه را برای بازنگری نظام انتخاباتی هنگ کنگ فراهم کرد.

این لایحه با ۲۸۹۵ رأی موافق، صفر رأی مخالف و یک رای ممتنع به تصویب رسید.

این رأی گیری در نشست موسوم به «دو اجلاس» انجام شد که نمایندگان کنگره ملی خلق همراه با اعضای نهاد موسوم به کنفرانس سیاسی خلق چین در آن شرکت داشتند.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص تصویب قانون جدید انتخابات هنگ کنگ در کنگره چین، اظهار داشت: به تصمیم حاکمیتی چین احترام می‌گذاریم. منطقه ویژه اداری هنگ کنگ بخشی از تمامیت ارضی چین است، لذا امور مربوط به آن، امور داخلی چین محسوب می‌شود. چین در طی این سال‌ها نشان داده به خوبی به اصل یک کشور- دو سیستم در هنگ کنگ پایبند است. قانونگذاری کنگره خلق چین در مورد سیستم انتخاباتی، از اختیارات این نهاد در راستای اصل یک کشور – دو سیستم است. لذا طبیعی است هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی چین که از جمله می‌تواند موجب تضعیف ثبات هنگ کنگ شود مردود است.