وضعیت بیماران سرطانی برای روزه داری متفاوت است
وضعیت بیماران سرطانی برای روزه داری متفاوت است

دکتر حمیدرضا دهقان منشادی، متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی گفت: بیمارانی که تحت شیمی درمانی و یا رادیوتراپی قرار می‌گیرند، وضعیت متفاوتی برای روزه داری دارند. بیماران تحت درمان از نوع شیمی درمانی، همگی نیاز به مصرف مایعات فراوان در طول روز دارند و مطمئنا امکان روزه داری در این افراد صفر خواهد بود. او گفت: […]

دکتر حمیدرضا دهقان منشادی، متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی گفت: بیمارانی که تحت شیمی درمانی و یا رادیوتراپی قرار می‌گیرند، وضعیت متفاوتی برای روزه داری دارند.

بیماران تحت درمان از نوع شیمی درمانی، همگی نیاز به مصرف مایعات فراوان در طول روز دارند و مطمئنا امکان روزه داری در این افراد صفر خواهد بود.

او گفت: برای بیماران مبتلا به سرطان که باید دارو‌های خوراکی را به صورت ساعتی مصرف و در یک روز ۲ یا ۳ قرص استفاده کنند، روزه داری در این افراد می‌تواند روند درمان را به خطر بیندازد. صلاح نیست این دست از بیماران روزه بگیرند.

به گفته وی بیمارانی که دوره‌های شیمی درمانی آن‌ها به پایان رسیده و بهبودی کامل پیدا کرده اند؛ در صورت تائید پزشک معالج و توان جسمی برای روزه داری، منعی در روزه گرفتن نخواهند داشت.

او در خصوص بیماران سرطانی که تحت درمان رادیوتراپی قرار دارند و شیمی درمانی نمی‌شوند، گفت: وضعیت بیماری در این افراد متفاوت است و اگر بیماری در ناحیه سر و گردن، ریه، شکم و لگن باشد طبیعتا به خاطر عوارض درمان و نیاز به مصرف مداوم مایعات و مراقبت‌های دقیق، این افراد منع روزه داری خواهند داشت.

با اعلام او بیماران سرطانی که در اندام هایشان مثلا سارکومی در پا یا دست وجود دارد و در حال سپری کردن مراحل درمانی خود هستند، در آن دسته از این بیماران که توان جسمی آن‌ها اجازه بدهد، روزه داری برایشان مشکلی نخواهد داشت.

تغذیه بیماران مبتلا به سرطان  باید در زمان‌های کوتاه مدت و از غذا‌های پر پروتئین باشد.

او گفت: توصیه می‌شود که بیماران مبتلا به سرطان که تحت درمان هستند از روزه داری پرهیز کنند و بیمارانی که درمان آن‌ها به پایان رسیده و حال عمومی خوبی دارند با مشورت، رعایت و نظارت پزشک معالج خود، روزه بگیرند.

منبع