پاکسازی خونریزی در مغز با ابزاری ربات مانند
پاکسازی خونریزی در مغز با ابزاری ربات مانند

پژوهشگران نشان دادند که با استفاده از یک ابزار ربات‌مانند که قابلیت کنترل توسط میدان مغناطیسی را دارد، می‌توان خون‌ریزی را در مغز تمیز کرد. مقاله‌ای در Nature Communications منتشر شده است که در آن محققان یک روش درمانی جدید مبتنی بر نانوربات ارائه کرده‌اند. در این روش، میکروربات با قابلیت کنترل مغناطیسی استفاده شده […]

پژوهشگران نشان دادند که با استفاده از یک ابزار ربات‌مانند که قابلیت کنترل توسط میدان مغناطیسی را دارد، می‌توان خون‌ریزی را در مغز تمیز کرد.

مقاله‌ای در Nature Communications منتشر شده است که در آن محققان یک روش درمانی جدید مبتنی بر نانوربات ارائه کرده‌اند. در این روش، میکروربات با قابلیت کنترل مغناطیسی استفاده شده تا با کمک ابزاری پاک‌کننده، سکته‌های مغزی ناشی از خون‌ریزی را درمان کند. نتایج به دست‌آمده از این روش نشان داده اند که این روش ۸۶ درصد در مدل‌های حیوانی موثر بوده است.

هیوون لی، از پژوهشگران دانشگاه پردو، که محقق اصلی این پروژه است، این ابزار میکرومقیاس قابل کنترل با مغناطیس را ایجاد کرده است تا خون انباشته شده در مغز در هنگام سکته را پاک می‌کند.

هیو لی این نوآوری را به دفتر تجاری‌سازی فناوری بنیاد تحقیقات پوردو، برای ثبت اختراع مالکیت معنوی ارائه کرده است. گام بعدی برای توسعه بیشتر دستگاه، دریافت تاییدیه از سازمان غذا و داروی آمریکا برای یک مطالعه اولیه در انسان است. این نوآوری با همکاری جراحان مغز و اعصاب دکتر تیموتی بنتلی از کالج دامپزشکی پوردو و دکتر آلبرت لی از مغز و ستون فقرات گودمن کمپبل در کارمل، ایندیانا، بر روی مدل‌های حیوانی آزمایش شد. این میکروربات‌ها با موفقیت خون شش حیوان از هفت حیوان را در مدل حیوانی تمیز کردند.

آلبرت لی گفت: بیماران مبتلا به خونریزی مغزی تا ۵۰ درصد مرگ و میر دارند. در حال حاضر هیچ راه حل درمانی کاملی برای خونریزی داخل بطنی وجود ندارد. تنها گزینه دارو‌های حل کننده لخته خون است که خطرات و عوارض نامطلوبی دارند.

نوآوری هیو لی می‌تواند از راه دور با استفاده از میدان‌های مغناطیسی اعمال شده خارجی فعال شود.

هیو لی گفت: نیازی به منبع تغذیه کاشته شده یا مدار مجتمع پیچیده نیست. همان طور که جهت میدان مغناطیسی را تغییر می‌دهید، این میکرودستگاه مانند یک سوزن قطب نما با یک آهنربا در نزدیکی آن حرکت می‌کند. آن‌ها می‌توانند بخشی از یک سیستم قابل کاشت یا بخشی از سیستم‌های تخلیه خارج بطنی باشند.

منبع