• امروز : دوشنبه - ۲۵ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 15 July - 2024

پزشکیان: باید کاری کنیم کشاورزان​​​​​​​ حاصل دسترنج خود را ببینند

  • ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۳۲
پزشکیان: باید کاری کنیم کشاورزان​​​​​​​ حاصل دسترنج خود را ببینند

به گزارش خبرنگار مهر «مسعود پزشکیان» نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شامگاه یکشنبه در مرحله دوم برنامه گفت‌وگوی خبری شبکه خبر به منظور پاسخ به تعدادی از سوالات مردمی اظهار داشت: امروز نیرم تعدادی از کارگران زحمت کش ما در معدن زیر آوار ماندند و تعدادی جان خود را از دست دادند. به خانواده شان تسلیت عرض می‌کنم. در دوران نوجوانی سابقه کارگری داشتم و درد و رنج و گرفتاری آنها قابل لمس است امیدوارم در آینده حقوق آنها پایمال نشود.
وی در رابطه با جلوگیری از حادثه‌های معادن عنوان کرد: تجربه‌های بین المللی زیادی وجود دارد. اگر چارچوب‌ها و استانداردها رعایت شود این مشکلات پیش نمی‌آید. حاکمیت باید نظارت کند امنیت و سلامت افرادی که در معادن کار می‌کنند تامین شود.
باید کاری کنیم کشاورزان حاصل دسترنج خود را ببینند
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «چرا همه ساله محصولات کشاورزی مانند گوجه فرنگی و هندوانه خوراک دام‌ها شود؟» بیان کرد: کشاورزان ما گروه زحمت کشی هستند. وزارت جهاد کشاورزی و سازمان‌های مربوطه اگر اطلاعات زمین و بازار داخلی و خارجی را داشته باشند می‌توانند به کشاورزان آموزش دهند چه چیزی بکارند و بدون واسطه آنها را به بازار ارسال کنند. خودم در آذربایجان غربی زمین کشاورزی‌ای داریم که بچه‌ها کار کشاورزی می‌کنند. مشکل این است که ما باید برای همه کارها اعم از محصول و دانشجو بدانیم چه بازاری داریم تا بدون واسطه به بازار خاص خود بروند.
پزشکیان خاطرنشان کرد: اگر کارگری کشاورزان را حذف کنیم حتی ضرر هم می‌کنند. ما باید کاری کنیم کشاورزان حاصل دسترنج خود را ببینند. طبیعتاً اگر چارچوب را درست کنیم دچار گرفتاری نخواهند شد. طبیعتاً با کارشناسان دانشگاهی باید به گفت‌وگو نشست تا کود و بذر با قیمت مناسب در اختیارشان قرار گیرد.
وی در پاسخ به عدم برخورداری از آموزش یکسان تحصیلی در کشور اضافه کرد: این حرف درست است. حاکمیت نباید کاری کند تا افراد از تحصیل و ابزار تحصیل برابر باز بمانند. در جلسات با وزرای آموزش و پرورش و مدیران کل و معاونین آنها جلسات زیادی داشتیم. دغدغه‌ها و نیازها طرح شده تا زمانی به قدرت رسیدیم بتوانیم خواست و تجربه‌ها را در میدان عمل پیاده کنیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری در رابطه با رتبه بندی و نارضایتی‌های آن گفت: مردم ناراضی هستند زیرا درست اجرا نشده است. ما هم پول خرج کردیم هم ناراضی کردیم. آنچه نوشته شده انجام نشده است می‌توانستند با صاحبان فرایند بنشینند و تصمیم گیری کنند. حاکمیت هر اقدامی انجام می‌دهد با مشارکت صاحبان فرآیند صورت گیرد. وقتی کسانی که باید برای آنها خدمت کنیم را وارد بازی نمی‌کنیم نتیجه مطلوب نخواهد بود. از آغاز کار با توجه به شعار سال باید در تمام سطوح اداری به آن توجه شود. این یک دستورالعمل است تا با افراد مشورت و همفکری شود و پول را میان آنها تقسیم کرد.
پزشکیان در رابطه با ساز و کارش برای تشخیص نظرات کارشناسان تصریح کرد: اینکه گفتم کارشناس نیستم اما من در رشته خود کارشناس هستم. این مجموعه دستورالعمل روشن دارد اما در مسایل دیگر اقتصادی چون چنین کارشناسانی را کنار هم قرار ندادیم و روش‌های علمی را مشخص نکردیم کار به نتیجه نرسیده. اولاً باید رفرنس نظرات کارشناسی مشخص شود و باید نتیجه موفق آن در کشور دیگر ارایه شود. نظریات کارشناسان برجسته باید مطرح شود. با مجموعه این کارها نظریات کارشناسی پذیرفته می‌شود. من می‌فهمم کدام نظریه کارشناسی پذیرفته است.
وی افزود: اقتصاد ۱۲۵ زیر مجموعه دارد. کارشناسی که دعوت می‌شود باید در آن موضوع کار کرده و نظر کارشناسان دیگر در این حیطه را دنبال کرده باشد و نتیجه آن را بداند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: دنیا در حوزه کارشناسی بسیار تغییر کرده است و آدم‌هایی که می‌گویند خودشان کارشناس شدند مردم را فریب می‌دهند. با توجه به اینکه سیستم و تشکیلاتی در کشور وجود ندارد و کار کارشناسی در چپ و راست وجود ندارد. بسته به موضوع مثلاً در کشاورزی ما متخصص اقتصاد کشاورزی یا در پزشکی اقتصاد دارو داریم.
پزشکیان در رابطه با اینکه در صورت اختلاف نظر در شورای امنیت ملی چه می‌کنید؟ گفت: بستگی به موضوع و نظرات دارد. نظرات مخالف باید با سند و مدرک و تجربه بین المللی اظهار نظر کند. همه نظرات باید بر اساس این چارچوب باشد. با توجه به عمل به این مستندات نباید مشکلی پیش بیاید.
وی در مورد افزایش حقوق کارمند و کارگر گفت: این ظلم ما علیه این دو گروه است. تا این را برطرف نکنیم فاصله کارمندان و کارگران بیشتر می‌شود و تورم رو به افزایش. باید کار و روندی را پیش بگیریم تا حقوق با تورم همسان باشد. اعتراض بازنشستگان و کارمندان مبنی بر مطالبات قانونی و اعتراض به عملی نشدن قانون است. لایحه دولت در بودجه همیشه با کسری مواجه است و به دلیل عدم جبران همیشه اعتراض وجود دارد.‌
تکمیل می‌شود…

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=211485

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.