پیشنهاد تشکیل کمیته دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور در سازمان محیط زیست
پیشنهاد تشکیل کمیته دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور در سازمان محیط زیست

به گزارش ایسنا دکتر علی سلاجقه در نشست تخصصی با جمعی از دانشجویان و دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور که پیش از ظهر امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اظهارکرد: همواره فعل و انفعالات کره زمین در جهت رسیدن به تعادل است اما اقداماتی که انسان‌ها انجام می‌دهند، این تعادل را به هم زده […]

به گزارش ایسنا دکتر علی سلاجقه در نشست تخصصی با جمعی از دانشجویان و دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور که پیش از ظهر امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اظهارکرد: همواره فعل و انفعالات کره زمین در جهت رسیدن به تعادل است اما اقداماتی که انسان‌ها انجام می‌دهند، این تعادل را به هم زده و آن‌ها را در معرض خطر قرار داده است.

وی با اشاره به اولویت‌بندی مخاطراتی که کشور ما را تهدید می کنند، گفت: عمده این مخاطرات در حوزه محیط زیست هستند. به عنوان مثال بسیاری از مشکلات روحی و روانی مردم ما ریشه در مساله کم‌آبی و خشکسالی دارد. 

معاون رییس جمهوری موضوع محیط زیست را یک موضوع چندبخشی دانست و اظهار: وقتی یک خبر خوب در حوزه محیط زیست منتشر می‌شود، یک همبستگی ملی به وجود می آید و وقتی یک اتفاق بد در این حوزه می‌افتد، حساسیت به وجود می‌آورد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اصل پنجاهم قانون اساسی در خصوص حفاظت از محیط زیست را یک اصل مترقی توصیف کرد و گفت: کشور ما از نظر تنوع اقلیمی، آب و هوایی، جغرافیایی، پوشش گیاهی و جانوری یکی از متنوع‌ترین کشورهای جهان است و طبیعی است که مدیریت این تنوع هم بسیار پیچیده و گسترده باشد.

سلاجقه تاکید کرد: قوانین متعدد محیط زیستی در سازمان حفاظت محیط زیست شکل گرفته و دستورالعمل‌های خوبی هم از آن‌ها استخراج شده است که هم اینک در حال اجراست.

وی با اشاره به دستور رییس جمهوری مبنی بر اینکه کلنگ هیچ پروژه‌ای در کشور بدون دریافت مجوز زیست‌محیطی بر زمین نخواهد خورد، تصریح کرد: یکی از مباحثی که در بحث محیط زیست در دولت سیزدهم بر آن اتفاق نظر داریم، «مردم پایه بودن محیط زیست» است.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه ۱۱.۵ درصد از مناطق کشور به عنوان مناطق حفاظت شده اعلام شده است، گفت: ما باید سطوح جدیدی از کشور را بر اساس استانداردها و ضوابط بین‌المللی به مناطق حفاظت شده بیفزاییم.

وی مشکل پسماند را یکی از معضلات زیست محیطی کشور به ویژه در استان‌های شمالی برشمرد و خاطرنشان کرد: ما هرهفته کارگروه ملی مدیریت پسماند را با حضور همه دستگاه‌های ذیربط در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می‌کنیم و به دنبال آن هستیم که مدیریت پسماند در استان‌های شمالی را با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی و روش‌های دانش بنیان طی چهار سال آینده مدیریت کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، پدیده گرد و غبار را از دیگر چالش‌های محیط زیستی کشور توصیف کرد و گفت: در بحث مدیریت گرد و غبار با تاکید ویژه رییس جمهوری با قدرت در حال کار هستیم و تاکنون نقشه‌های غبارخیزی منطقه و برنامه‌های زیرعمل منطقه‌ای را آماده کرده‌ایم. ضمن اینکه با سفیران و مقامات مسوول در کشورهای همسایه هم جلسات متعددی برای ایجاد هماهنگی و اجرای پروژه‌های مشترک برگزار کرده‌ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سلاجقه در پایان پیشنهاد کرد کمیته‌ای در معاونت آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط با حضور دانشجویان و دانش‌آموختگان ایرانی خارج کشور تشکیل شود تا بتوان از ظرفیت‌ها و راهکارهای آنان برای مدیریت مشکلات محیط زیستی استفاده کرد.
انتهای پیام

منبع