• امروز : دوشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 25 September - 2023

چرا و چگونه دو ماسک روی هم بزنیم؟

  • 23 اسفند 1399 - 11:21
چرا و چگونه دو ماسک روی هم بزنیم؟

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، استفاده از ماسک در کنار حفظ فاصله اجتماعی به عنوان جدی‌ترین شیوه مقابله با همه‌گیری کرونا معرفی شده است. پس از چند ماه از شیوع کرونا، همه متخصصین به این نتیجه رسیدند که ماسک تنها وسیله‌ای است که می‌تواند انتقال ویروس از افراد ناقل و بیمار به فرد سالم را تا حد زیادی کنترل کند.

با توجه به توافقی که دانشمندان روی استفاده از ماسک داشتند، فرهنگ استفاده از آن در تمام دنیا، به ویژه در کشورهای درگیر کرونا گسترش یافت و بسیاری از افراد جامعه شروع به استفاده از آن کردند.

اما چیزی که این روزها باز هم بحث ماسک و شیوه استفاده از آن را پیش کشید، درخواست مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده بود که استفاده از دو ماسک روی هم را به عنوان راهکاری قوی‌تر و کاربردی‌تر از یک ماسک تنها معرفی کرده است. این موضوع باعث شد تا بسیاری از هموطنانمان هم به استفاده از دو ماسک همزمان روی آورند و در نتیجه سوالات بسیاری در مورد نحوه و زمان استفاده از دو ماسک مطرح شود.

در این مقاله قصد داریم به همه سوالات در زمینه استفاده از دو ماسک روی هم پاسخ گوییم. پس تا انتهای آن با ما باشید!

چرا باید از دو ماسک روی هم استفاده کنیم؟

برای پاسخ به این سوال باید اول ببینیم وظیفه ماسک چیست؟

کار اصلی ماسک پالایش (فیلتر کردن) هوای تنفسی است. با هر دم شما حجمی از هوای اطراف را وارد ریه‌های خود و با هر بازدم، مقداری هوا را وارد محیط می‌کنید. کاری که ماسک انجام می‌دهد این است که به مولکول‌های هوا اجازه می‌دهد وارد دستگاه تنفسی شما شوند، اما جلوی ورود ویروس کرونا را می‌گیرد و ویروس‌ها در فیلتر ماسک گیر می‌افتند.

فیلتر ماسک در واقع همان لایه میانی ماسک است که کار فیلتراسیون را انجام می‌دهد. از متداول‌ترین انواع فیلترها می‌توان به ملت بلون اشاره کرد. فیلتر دیگری که اغلب در ماسک‌های نانو مورد استفاده قرار می‌گیرد، SMS (پارچه‌ای که از سه لایه اسپان باند، ملت بلون و اسپان باند به صورت پرس تشکیل شده) است.

اما در هفته‌های اخیر، انتشار ویروس‌های جهش یافته کرونا باعث شده است تا نیاز به فیلتراسیون (پالایش) قوی‌تری داشته باشیم. این ویروس‌ها نسبت به ویروس قبلی سرایت‌پذیرتر هستند و قدرت عفونی بالاتری هم دارند، در نتیجه نیاز به مقابله جدی‌تری دارند.

این موارد باعث شد تا متخصصان مسائل بهداشتی در جهان و ایران توصیه کنند که افراد در صورت امکان از دو ماسک روی هم استفاده کنند. اما در زدن دو ماسک همزمان هم باید نکات مهمی رعایت شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

نحوه و چگونگی استفاده همزمان از دو ماسک

در مورد استفاده از دو ماسک روی هم نکته مهمی که وجود دارد این است که باید تلاش کرد دو ماسک مکمل یکدیگر باشند و به کارایی یکدیگر کمک کنند.

بهترین انتخاب در این زمینه استفاده از یک ماسک پارچه‌ای روی یک ماسک سه لایه است.

ماسک سه لایه؛ یکی از متداول‌ترین ماسک‌های مورد استفاده در دوران کروناست. ماسک‌های پارچه‌ای معمولاً بخش زیادی از صورت را می‌پوشانند و با توجه به نرمی خود روی صورت می‌خوابند. این موضوع باعث می‌شود این ماسک ضمن کمک به فیلتراسیون ماسک سه لایه، نشتی هوا از اطراف ماسک ۳ لایه را هم کاهش دهد و باعث شود ترکیب این دو ماسک عملکردی بسیار بهتر از یک ماسک تنها داشته باشد.

از بهترین مزایای استفاده از ماسک پارچه‌ای روی ماسک سه لایه، اقتصادی بودن این ترکیب است. ماسک‌های پارچه‌ای چند بار مصرف هستند و می‌توان به صورتی نامحدود از آنها استفاده کرد. البته این ماسک‌ها با توجه به این که لایه فیلتر ندارند، چندان کاربردی نیستند. اما ترکیب آنها با ماسک سه لایه باعث می‌شود از یک سو هزینه اضافی به فرد تحمیل نشود و تنها لازم باشد همان یک ماسک سه لایه یک‌بار مصرف را تعویض کند و از طرف دیگر کارایی بسیار بالایی به دست آورد. البته توجه داشته باشید که گرچه ماسک‌های پارچه‌ای یک‌بار مصرف نیستند، اما باید هر شب آنها را با آب و مواد شوینده بشویید و خشک نمایید.

نکته مهم این است که در هنگام استفاده از دو ماسک همزمان، نباید تنفس شما دشوار شود.

چه زمانی از دو ماسک روی هم استفاده کنیم؟

همانطور که گفته شد استفاده از دو ماسک همزمان کار آسانی نیست و در نتیجه نمی‌توان توقع داشت همه افراد در همه زمان‌ها از آن استفاده کنند. پس زمان مناسب برای استفاده از ۲ ماسک چیست؟

استفاده از دو ماسک زمانی مناسب است که قصد حضور در مکانی شلوغ یا پرخطر را دارید. برای مثال، در صورتی که در شهر شما ویروس کرونا انگلیسی رواج یافته یا قصد حضور در بیمارستان، بانک‌های شلوغ و مانند آنها را دارید، بهتر است از ماسک‌های دولایه استفاده کنید.

نکات بسیار مهم در زدن دو ماسک روی هم

* از ماسکی استفاده کنید که گیره بینی داشته باشد. گیره بینی به فیکس شدن ماسک روی صورت کمک می‌کند. حواستان باشد که گیره ماسک رو به خوبی روی صورت خود خم کرده و متناسب با فرم صورتتان بکنید.

* مراقبت احساس امنیت کاذب خود باشید. بزرگ‌ترین مشکلی که استفاده از ماسک‌های حرفه‌ای یا دو ماسک روی هم برای افراد ایجاد می‌کند، احساس امنیت در برابر کرونا است. زدن دو ماسک همزمان نباید باعث شود احساس کنید که پشت یک سد نفوذناپذیر هستید.

حفظ فاصله اجتماعی و پرهیز از هر نوع تردد غیرضروری مهم‌ترین چیزی است که باید در این شرایط کرونایی و انتشار ویروس جهش‌یافته انگلیسی رعایت کنید.

* استفاده همزمان از دو ماسک معمولاً تنفس را دشوارتر می‌کند. طبیعی است که برخی افراد نتوانند این حالت را تحمل کنند. اگر جز این افراد هستید و استفاده از دو ماسک تنفسی روی هم باعث می‌شود گاهی مجبور شوید که ماسک‌ها را پایین آورده و به طور آزاد تنفس کنید، به هیچ وجه این کار را انجام ندهید. این کار ریسکی بالاتر از استفاده از یک ماسک دارد و پیشنهاد ما به شما این است که تنها از یک ماسک استفاده نمایید.

* سعی کنید از ماسک‌های مشابه هم استفاده نکنید. بهترین پیشنهاد در این زمینه استفاده از یک ماسک پارچه‌ای روی یک ماسک سه‌لایه است. استفاده از دو ماسک سه‌لایه روی هم اثر چندانی در بهبود فیلتراسیون ندارد. با توجه به این که کناره‌های دو ماسک مشابه هم هستند، همپوشانی خاصی رخ نمی‌دهد و نشت هوا از لبه‌های ماسک کاهش نمی‌یابد. برخی دانشمندان نیز پیشنهاد کرده‌اند که هیچ وقت از دو ماسک سه لایه بر روی هم استفاده نشود. چرا که استفاده همزمان از دو ماسک سه لایه، باعث می‌شود که فیت شدن ماسک‌ها روی صورت بدتر شود.

* با ماسک‌های N۹۵ و N۹۹ بدون سوپاپ، از ماسک دیگری استفاده نکنید. این گونه ماسک‌ها به طور طبیعی دارای قدرت پالایش ۹۵ درصدی و ۹۹ درصدی هستند که برای مقابله با کرونا کفایت می‌کند. استفاده از ماسک دیگری روی این ماسک‌ها هم کاری نسبتاً بی‌فایده است و هم تنفس را بسیار دشوار می‌کند که ممکن است عوارض جانبی ایجاد نماید.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=1818

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.