• امروز : شنبه - ۲۶ خرداد - ۱۴۰۳
 • برابر با : Saturday - 15 June - 2024

چطور بفهمیم ساعت گیربکسمون دچار مشکل شده؟ ۱۵ اخطار برای خرابی گیربکس

 • ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۰
چطور بفهمیم ساعت گیربکسمون دچار مشکل شده؟ ۱۵ اخطار برای خرابی گیربکس

ساعت گیربکس ها اصولا مغذ گیربکس هستند که باید آنهارا جدی گرفت و در حالت به وجود آمدن مشکل باید سریعا به آن رسیدگی کرد تا مشکل حل شود زیرا که ساعت گیربکس اگر با وجود مشکل به کار خود ادامه دهند مشکل بزرگ تری را به گیربکس منتقل میکنند و ممکن است گیربکس از کار بی اندازد.

ساعت گیربکس ها به نوعی جریان سوخت و هوارا کنتزل میکنند و تایین کننده مصرف سوخت هستند ، چراکه وقتی راننده پارا بر روی گاز میگذارد این کار ساعتی است که درصد مصرف سوخت را مشخص کند .

و اگر خرابی صورت بگیرد میتواند در بروز مشکل هایی مثل تعمیر گیربکس اتومات را برایتان به وجود بیاورد.

خرابی ها در گیربکس ها و ساعتی ها به راحتی قابل شناسایی نیستند و از طرفی هم بسته به نوع خودروی شما دارد که چگونه این خرابی را نشان دهد.

خرابی ها و علت آن چند دسته هستند که ما ۱۵ نمونه از آنهارا برای شما در این مقاله نام برده و توضیح می دهیم تا شما شناخت  کامل تری نسبت به خودروی خود و اجزای تشکیل دهنده حساس آن را پیدا کنید.

۱۵دلیل برای شناسایی خرابی ساعتی یا گیربکس:

 1. نشتی دادن مایع گیربکس 
 2. روشن شدن چراغ های چک 
 3. عملکرد اشتباه دنده 
 4. شنیدن صداهای غیر عادی در خودرو 
 5. بم شدن صدای ماشین یا صدای عجیبی که به نظرتون میاد 
 6. بوی سوختگی مثل سوختگی لاستیک اگر به مشامتان بخورد 
 7. مشکلاتی از قبیل تعویض دنده 
 8. لغزش یا لرزیدن دنده
 9. کشیده شدن کلاچ 
 10. قدرت شتاب ضعیف
 11. آلوده بودن روغن گیربکس
 12. مشکل در عقب رفتن خودرو
 13. دور موتور زیاد در سرعت کم
 14. مشکل در دنده عقب گرفتن خودرو
 15. افزایش مصرف سوخت نسبت به قبل

نشتی دادن مایع گیربکس:

در هنگام رانندگی با خودرو اتومات،اگر به نظر رسید در تعویض دنده مشکل دارید باید در جایی توقف کنید و زیر ماشین را چک کنید اگر مایع قرمز رنگی را دز زیر ماشین مشاهده کردیدگیربکس شما مشکل دارد اگر سطح روغن بسیار پایین باشد ممکن است شروع به سوختن کرده باشد و اگر سوخته باشد به رنگ قهوه ای یا مشکی تغیر رنگ میدهد.

بنابراین شما باید روغن را دوباره پر کرده و به یک مکانیک نزدیک بروید در بیشتر مواقع اما بهتر است خودرو را حرکت ندهید و با کارشناس تماس بگیرید تا به کمک شما بیاید یا خودروی خود را تا محل تعمیر بوکسور کنید.

تماس با ما چک شود.

روشن شدن چراغ های چک موتور ماشین:

روشن شدن چراغ چک ها میتواند به شما هشدار های مربوط با خرابی گیربکس یا کارکرد عجیب آن به شما بدهد هرگز این چراغ هارا نادیده نگیریرد.

سطح مایع خنک کننده و مایع گیربکس را برسی کنید و در صورت روشن بودن چراغ سریعا به تعمیرگاه بروید.

عملکرد اشتباه دنده:

اگر در تعویض دنده مشکلاتی را احساس میکنید احتمالا گربکس شما دچار مشکل شده.

در خودرو های اتومات ممکن است احساس کنید مدت طولانی خودرو در دنده پایین حرکت میکند و شتاب همیشگی خود را ندارد یا با سرعت کمتری نسبت به افزایش شتاب ها حرکت میکند.

شنیدن صداهای غیر عادی در خودرو :

در صورتی که صداهای غیر عادی را در خودروی خود شنیدید احتمال بروز مشکل از جعبه دنده ها میتوان باشد.(صداهای از قبیل کوبیده شدن یا زوزه کشیدن)

توجه داشته باشد که این صداها میتوان نشان دهنده بروز مشکلات دیگری هم باشد!!

اما اگر صداهای غیر عادی را از گیربکس خود شنیدید احتمالا زمان رفتن به تعمیرگاه فرا رسیده باشد!

بم شدن صدای ماشین یا شنیدن صدای عجیبی:

اگر مشکل بلبرینگ گیربکس داشته باشید ممکن است متوجه شوید که ماشین میلرزد ، تکان میخورد یا به جایی ساییده میشود.

علائم هشدار دهنده گیربکس اتومات شامل تردید لیز خوردن یا لرزش در هنگاه تعویض دنده است.

صداهای تند تند یا تلنگر های بیشتر به دلیل خرابی پایه های موتور و گیربس ایجاد میشود.

بوی سوختگی مثل سوختگی لاستیک:

اگر بویی مثل بوی سوختگی یا لاستیک سوخته به مشامتان خورد و همراه با ریخته شدن روغن بود معمولا به این معنی است که روغن گیربکس شما فاسد شده است و نیاز به تعویض دارد حتی در برخی از موارد میتواند دچار مشکلات بزرگ تر و جدی تر هم بشود بنابراین بهتر است از کارشناسان کار بلد درخواست چک کردن و کمک کنید.

اگر روغن گیربکس دچار سوختگی بشود گیربکس روغن مورد نیاز خود را تامین نمکند و اصطکاک باعث ایجاد گرما در چرخ دنده ها میشود که این بوی سوختنی را ایجاد میکند که خود دلیل نگرانی میشود که ممکن است شمارا مجبور به ماندن در جاده بکند .

مشکلاتی از قبیل تعویض دنده:

این مشکل زمانی رخ میدهد که راننده بخواهد ماشین را در حالت دنده بگذارد و احساس مقاومت در تعویض دنده احساس کند که این عمل نشان دهنده بروز مشکل در گیربکس شما می باشد.

که دلیل بروز این مشکل را هم میتوان روغن گیربکس نا مرغوب یا فیلتر های مسدود شده سنسور های معیوب یا خرابی شیر برقی باشد.

لغزش یا لرزیدن دنده:

اگر در هنگام رانندگی با خودروی خود لرزش در دنده یا تعویض دنده احساس کردید این خبر از بروز مشکل شایع از خرابی گیربکس شما میدهد که این امر هم در گیربکس های اتومات و هم در گیربکس های دستی عملی یکسان دارد که برای حل این مشکل نیاز به متخصص دارید.

کشیده شدن کلاچ :

این موضوع اصولا در خودرو های دستی رخ میدهد زمانی که دیسک کلاچ و فلایویل با فشار دادن پدال کلاچ به طور کامل از هم جدا نمیشوند.

در این حالت متوجه تغیرات دنده و پر سر صداشدن و مشکل در قرار دادن دنده بر روی دنده یک و عقب می شود.

قدرت شتاب ضعیف:

در این مرحله شما به مشکل شتاب گیری حتی وقتی پا بر روی پدال گاز قرار دارد مواجه میشوید که این به معنی مشکل در گیربکس شما میباشد.

همچنین ممکن است خودرو با سرعت کمتری نسبت به قبل شتاب بگیرد یا وقتی پدال گاز رو میگیرید رد وانش خودرو اختلال ایجاد میشود و یا تقه میزند.

آلوده بودن روغن گیربکس :

همانطور که در این مقاله چندین بار به روغن گیربکس اشاره شده است حتما متوجه مهم بودن این موضوع شده اید که روغن گیربکس در واقع در روند کار گیربکستون چه تاثیراتی را دارد .

در این قسمت هم باید توجه داشته باشید که روغن گیربکس تمیز باشد و آلودگی با خود نداشته باشد منظور از آلودگی روغن تعویض روغن نیست بلکه در این شرایط که روغن آلوده باشد شما بعد از تعویض روغن نیز باز هم روغن سالمی که وارد کردید هم آلوده خواهد شد

مشکل در دنده عقب گرفتن خودرو:

اگر در حرکت کردن خودرو یا عقب رفتن خودرو احساس مشکل دارید و این مشکل هی تکرار میشود باید گفت که احتمالا بروز این مشکل از گیربکس شما خواهد بود .

دور موتور زیاد در سرعت کم:

اگر در هنگام رانندگی دور موتور شما از حالت عادی خود بیشتر میشود ممکن است این مشکل از گیربکس باشد این موضوع باعث فشار زیاد از حد به موتور میشود و علاوه بر گیربکس به موتور ماشین هم آسیب های جدی میزند پس اگر در این حالت گیر افتادید سریعا اون رو جدی گرفته و به بهترین تعمیرگاهی که میشناسید ببرید.

افزایش مصرف سوخت نسبت به قبل:

خرابی گیربکس میتواند منجر به مصرف بیشتر سوخت خودروی شما بشود که دلیل آن هم انتقال نا کارآمد نیرو است.

بنابراین باید توجه داشته باشید که در چند کیلومتر چند لیتر بنزین از خودروی شما کم میشود.

که اکثرا در وجود این مشکل توجه زیادی به موضوع نمیشود و به تعمیرگاه رفتن را به تعویق می اندازند اما با نادید گرفتن این موضوع مصرف سوخت و هزینه سوخت شما بسیار زیاد شده و مشکلات گیربکس شما بیشتر و بیشتر میشود و ممکن است گیربکس شما را از کار بی اندازد که این موضوع هم از هزینه زیادی برای شما ایجاد میکند .

و در آخر هیچکس دوست ندارد با یک گیربکس خراب در جاده و اتوبانی گیر کند و برای پیگیری و تعمیر گیربکس نیازمند یک مجموعه کار بلد و کار درست است که همراه ضمانت و قیمت به صرفه بهترین کار را به مشتریان عرضه کند.

مجموعه تاپ گیربکس از سال ۱۳۷۳ تلاشش را در راستای بهبود کیفیت و واردات بهترین گیربکس ها و قطعات داخلی آن برای رضایت مشتریان عزیز ارائه ارائه میدهد .

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=210495

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.