• امروز : یکشنبه - ۲ اردیبهشت - ۱۴۰۳
 • برابر با : Sunday - 21 April - 2024

چگونه مهریه زن باطل می شود؟

 • ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۴
چگونه مهریه زن باطل می شود؟

همیشه درمورد مهریه شنیده ایم که در صورت مطالبه توسط زن، مرد موظف به پرداخت آن می باشد. اما در هر مسئله، استثنائاتی نیز وجود دارد که مهریه نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین با توجه به خاص بودن شرایط دریافت مهریه، تنها تحت شرایط خاصی با به اجرا گذاشتن مهریه، زن مهریه خود را مطالبه کند. برای مطالبه و دریافت مهریه بهتر است با وکیل مهریه خبره مشورت نمایید. حال شاید بپرسید هزینه وکیل مهریه چقدر است؟ باید گفت که هزینه وکیل مهریه با توجه به میزان مهریه وصول شده تعیین می گردد.

شرایطی که در آن مهریه به زن تعلق نمی گیرد

همانطور که پیش تر گفتیم زن درصورت مطالبه مهریه می تواند آن را دریافت کند اما استثنائاتی در زمینه دریافت مهریه وجود دارد که عبارتند از:

 1. پس از جاری شدن عقد نکاح، رابطه زناشویی بین زوجین صورت نگرفته و یا اینکه عقد موقتاً باطل شده باشد.
 2. اگر زمان جاری شدن خطبه عقد و بعد از آن، مهریه تعیین و توافقی نشده باشد، و رابطه زناشویی نیز صورت نگیرد، در این زمان دیگر مهریه ای به زن تعلق نخواهد گرفت. اما با همین شرایط اگر رابطه زناشویی صورت گیرد، زن مستحق دریافت مهریه خواهد بود.
 3. اگر یکی از زوجین فوت کند و پیش از آن توافقات لازم برای مهریه صورت نگرفته باشد، تحت هیچ شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد. حتی اگر رابطه زناشویی صورت گرفته باشد.
 4. اگر عقد نکاح به دلیل وجود عیب و نقص هایی، حق فسخ عقد را پدید آورده باشد، رابطه زناشویی نیز بین زوجین برقرار نشده باشد، در این زمان مهریه ای به زن تعلق نمی گیرد. در این زمینه استثنائی نیز مبنی بر اینکه اگر مرد توانایی برقراری رابطه زناشویی نداشته باشد (عنن)، نصف مهریه به زن تعلق خواهد گرفت.
 5. برخلاف باور عموم، طلاق در دوران نامزدی برای خانم باکره، دلیلی برای عدم دریافت مهریه نمی باشد بلکه می تواند نصف مهریه خود را دریافت کند.

تفاوت تعلق مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه به زن

مهریه عندالاستطاعه به معنی پرداخت مهریه در مدت ازدواج و در زمان تعیین شده است.

مهریه عندالمطالبه نیز به معنی پرداخت مهریه با مطالبه زن و پس از فسخ نکاح می باشد.

در مهریه عندالمطالبه مزیت بزرگی وجود دارد به این صورت که زن هر زمان که بخواهد، حتی پس از فسخ نکاح با به اجرا گذاشتن مهریه، می تواند آن را دریافت کند.

باطل شدن مهریه زن

رابطه میان خیانت زن و دریافت مهریه

تصور برخی بر این است که اگر زنی به همسر خود خیانت کند، دیگر مهریه به او تعلق نخواهد گرفت. اما مهریه، حتی با وجود خیانت و رابطه نامشروع زن نیز به ایشان تعلق می گیرد. اما گاهی در برخی قوانین و توافقنامه های ازدواج، درصورت خیانت زن، شرایطی برای لغو یا کاهش مهریه درنظر گرفته شده است. شرایط دریافت مهریه با وجود خیانت زن، پیچیدگی و چالش های زیادی در اختلافات خانوادگی به همراه دارد. به همین دلیل نیز بهتر است برای حل و رفع اختلافات موجود در این زمینه، با وکیل متخصص مهریه (دکتر رضا عبدالمحمد) مشورت کنید.

امکان بازگشت مهریه پس از بخشش آن توسط زوجه!

در حالت کلی، اگر مهریه توسط زوجه بخشیده شود، زوجه قادر به مطالبه مهریه نخواهد بود. اما استثنائاتی نیز در این رابطه وجود دارد که به شرح زیر می باشند:

 • هنگام بخشیدن مهریه توسط زوجه، اگر زن محجور یا دیوانه باشد، سند بخشیدن مهریه توسط او به رسمیت شناخته نمی شود و درواقع باطل است.
 • اگر زن از عدم دریافت مالی که به عنوان مهریه او بوده، ناراضی باشد، این امکان برای ایشان وجود دارد که از بخشش مهریه خویش رجوع کند.

شرایط لازم برای طلاق و عدم پرداخت مهریه توسط مرد

برای طلاق، روش های زیادی وجود دارد که یکی از آن ها اثبات یکی از دلایل ابطال نکاح مانند عدم برقراری رابطه زناشویی توسط مرد در دادگاه می باشد. اگر زن مهریه خود را ببخشد، مرد با ارائه سند آن به دادگاه، می تواند معافیت خود در پرداخت مهریه را اعلام و سپس دادخواست طلاق دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با عدم پرداخه مهریه توسط مرد با وکیل طلاق (lawyerrezaabdolmohammad.com) مشورت نمایید.

طلاق خلع یا مبارات و دریافت مهریه

یکی از مواردی که زن نمی تواند مهریه ای دریافت کند، طلاق خلع یا مبارات می باشد.

اگر زن از همسر خود اکراه داشته باشد، برای آنکه مراحل طلاق زودتر طی شود، می تواند بخشی از مهریه خود را بذل کرده تا از همسر خود طلاق گیرد. در طلاق خلع، می توان گفت که مهریه گرفتن یا نگرفتن زن، طبق درخواست خود او بوده و درواقع مرد خود، از پرداخت مهریه معاف نمی شود.

ارتکاب جرم و دریافت مهریه

هنگام ارتکاب جرم علی الخصوص جرایم منافی عفت زوجه، تصور اذعان عمومی بر آن است که دیگر مستحق دریافت مهریه نخواهد بود. اما حقیقت این است که در این شرایط نیز زن می تواند مهریه خود را مطالبه و دریافت کند، هرچند که زن با ارتکاب به جرم، مسئولیت های جزایی برای وی پدید خواهد آمد. در حالت کلی، تنها در صورت اسباب سقوط تعهدات مانند ابرا، پرداخت و …، مرد تعهدی نسبت به گرداخت مهریه نخواهد داشت.

لینک کوتاه : https://shoma-online.ir/?p=204757

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.