چین نسبت به “سیاسی‌شدن” مسئله حقوق بشر هشدار داد
چین نسبت به “سیاسی‌شدن” مسئله حقوق بشر هشدار داد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک،  ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین به خبرنگاران گفت: چین به‌ شدت مخالف استاندارهای دوگانه، مواجه و رویارویی با مسئله حقوق بشر و استفاده از این مسئله برای تحت فشار قرار دادن سایر کشورها است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۹۳ رای موافق، ۲۴ رای […]

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک،  ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین به خبرنگاران گفت: چین به‌ شدت مخالف استاندارهای دوگانه، مواجه و رویارویی با مسئله حقوق بشر و استفاده از این مسئله برای تحت فشار قرار دادن سایر کشورها است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۹۳ رای موافق، ۲۴ رای مخالف و ۵۸ رای ممتنع، عضویت روسیه را در شورای حقوق بشر سازمان ملل به حالت تعلیق درآورد.

لیجیان در این خصوص افزود: آماده سازی این قطعنامه شفاف نبوده و این اقدام صرفا تناقض‌ها را بین گروه‌ها افزایش می‌دهد و آتش را شعله‌ورتر می‌کند.

کشورهایی که به این تصمیم رای منفی دادند، عبارتند از: الجزایر، بلاروس، بولیوی، بوروندی، جمهوری آفریقای مرکزی، چین، جمهوری کنگو، کوبا، کره شمالی، اریتره، اتیوپی، گابن، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، لائوس، مالی، نیکاراگوئه، روسیه، سوریه، تاجیسکتان، ازبکستان، ویتنام و زیمبابوه.

مصر، کامرون، غنا، هند، کویت، مکزیک، مغولستان، پاکستان، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی و امارات از جمله کشورهایی هستند که رای ممتنع دادند.

صربستان، رژیم صهیونیستی و ترکیه از جمله طرف‌هایی بودند که از این اقدام حمایت کردند.

این اولین بار است که یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد “به زور” از هر نهاد سازمان ملل حذف می‌شود.

انتهای پیام

منبع