کاربرد پکر تزریق به نقل از مانیسیل
کاربرد پکر تزریق به نقل از مانیسیل

از کاربرد پکر تزریق می توان به آب بندی سازه های ساختمانی و تعمیر کردن ترک ها اشاره کرد. پکرهای تزریقی بر اساس مواد، به سه دسته پکر پلاستیکی تزریق، پکر فلزی و آلومینیومی تزریق تقسیم بندی می شوند. پکرهای تزریق به عنوان قطعات اتصال بین عنصر ساختاری و دستگاه تزریق برای تزریق مواد مختلف […]

از کاربرد پکر تزریق می توان به آب بندی سازه های ساختمانی و تعمیر کردن ترک ها اشاره کرد. پکرهای تزریقی بر اساس مواد، به سه دسته پکر پلاستیکی تزریق، پکر فلزی و آلومینیومی تزریق تقسیم بندی می شوند. پکرهای تزریق به عنوان قطعات اتصال بین عنصر ساختاری و دستگاه تزریق برای تزریق مواد مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال از پکر فلزی یا پکر پلاستیکی هنگام آب‌بندی سازه‌های ساختمانی و تعمیر ترک‌ها استفاده می‌شود. اتصالات سرک یا دکمه ای که در سر بسته تزریق قرار دارند، اتصال به پمپ را تشکیل می دهند. بسته به فشار مورد نیاز، ماهیت عنصر ساختاری و مواد تزریقی، انواع مختلفی از پکرها موجود است.

images 1667368109 - کاربرد پکر تزریق به نقل از مانیسیل

پکر تزریق از فلز یا پلاستیک ساخته شده است و دارای یک آستین لاستیکی است که هنگام سفت شدن منبسط می شود تا بسته بندی را محکم در جای خود نگه دارد. مواد از طریق یک فیتینگ نوک گریس در نوک پکر و از طریق یک شیر یک طرفه به داخل شکاف جریان می‌یابند. پکرها را می توان همراه با گریس تفنگ پر شده یا پمپ فشار قوی استفاده کرد. پکر تزریق از خروج مواد از پکر پس از تزریق و در طول دوره پخت جلوگیری می کند. سوراخ هایی با اندازه مناسب در فواصل، عمق و زاویه مورد نیاز در بتن حفر می شوند تا ترک بتن را قطع کنند یا در برخی موارد از پشت بتن بیرون بزنند. سپس پکر در سوراخ قرار می گیرد و با یک آچار محکم می شود تا آستین لاستیکی یا پلاستیکی منبسط شود. این دهانه را می‌بندد تا از نشت مواد تزریقی جلوگیری شود. از آنجایی که مهر و موم در اطراف بسته بندی محکم است، فشار تزریق بسیار بالاتری ممکن است.

انواع مختلف پکرهای تزریقی که به عنوان گردن پرکننده عمل می کنند

بسته به نوع اتصال به عنصر سازه، بین بسته‌کننده‌های گمانه و بسته‌کننده‌های سطحی تمایز وجود دارد. پکرهای گمانه، پکرهای تزریقی استوانه ای شکل هستند. آنها در سوراخ های مته ای که مخصوص این منظور ساخته شده اند نصب می شوند تا به عنوان گردن پرکننده عمل کنند. بسته به روش نصب پکرهای گمانه، بین بسته‌کننده‌های مکانیکی و بسته‌کننده‌های چکشی تمایز قائل می‌شوند.

بسته‌کننده‌های سطحی ،گردن‌های پرکننده‌ای هستند که مستقیماً به ترک متصل می‌شوند. به عنوان مثال با استفاده از بتونه اپوکسی در صورتی که نیاز به فرآیند تزریق غیر مخرب باشد و ساخت گمانه‌ها ممنوع باشد از پکرهای سطحی استفاده می‌شود.از کاربرد پکر تزریق اینکه همه آن ها معمولاً به طور استاندارد به اتصالات فشار بالا مجهز هستند و آنها همچنین در صورت درخواست با اتصالات کم فشار در دسترس هستند.

images 1667368110 - کاربرد پکر تزریق به نقل از مانیسیل

دامنه کاربرد پکر تزریق

پکرهای تزریق گاهی اوقات به عنوان نازل تزریق شناخته می شوند. کاربرد پکر تزریق در طیف وسیعی از زمینه ها، از جمله عمران، صنعتی، ساخت و ساز شهری و تونل، برق آبی و حفاظت از آب می باشد. مهمترین کاربرد پکر تزریق در زمینه گروت های شیمیایی بتن می باشد. یکی از مهم ترین اجزای تکنولوژی دوغاب های شیمیایی فشار بالا را تشکیل می دهد. بسته‌کننده‌های تزریقی دارای کاربرد پیچیده‌ای برای مسدود کردن آب برای نشت ترک بتن، استخر تصفیه فاضلاب، مترو هستند. آنها ممکن است به طور متناوب برای زیرزمین ها، گاراژهای زیرزمینی و ترک های صفحه بتنی سقف استفاده شوند.

نحوه انجام تزریق ترک ها توسط پکرهای تزریق و اهداف ضروری آن

عمل تزریق، فرآیندی از اعمال مواد جدید در ترک ها ،حفره ها ، لانه زنبوری در سطوح بتنی است. این فرآیند برای تعمیر اعضای سازه بتنی قدیمی آسیب دیده و تقویت آنها اتخاذ می شود.

گروتینگ را می توان به روش های مختلفی انجام داد اما روش تزریق برای دقت و صرفه جویی در زمان استفاده می شود. این تکنیک به طور گسترده برای انواع سازه ها، سنگ تراشی ها، کارهای تعمیراتی برای حفظ استحکام و دوام استفاده می شود.

تزریق برای اهداف زیر ضروری است:

 • برای ترمیم سطوح بتنی آسیب دیده
 • برای تقویت پوشش ها ، سازه های تونل
 • برای جلوگیری از نشت آب در سنگ تراشی
 • سدسازی، دیوارهای حائل
 • تعمیر و مقاوم سازی سنگ تراشی غیر مسلح
 • برای عایق رطوبتی
 • جلوگیری از انتشار آلاینده های خطرناک
 • افتتاح سازه های زیرزمینی

اهداف پکرهای تزریق برای پر کردن ترک ها

 • جلوگیری از دسترسی مواد محرک خوردگی در اجزای بتن توسط ترک (بستن)
 • اتصال اجباری قفل قطعات ترک خورده
 • رفع نشتی های مربوط به ترک (آب بندی)
 • ایجاد یک اتصال قابل گسترش محدود

پکرهای تزریق در مانیسیل

گروه تخصصی مانیسیل، پکرهای تزریق را در چهار دسته پکر فلزی تزریق، پکر آلومینیومی تزریق، پکر پلاستیکی چکشی تزریق و پکر پلاستیکی سطحی تزریق(نیپل) ارائه می دهد. که کاربرد پکر تزریق فلزی و آلومینیومی در جهت تزریق رزین های پلی یورتان و اپوکسی با هدف متوقف کردن نشت های فعال هیدرواستاتیک آب، تحکیم و مقاوم سازی مقاطع بتنی در تونل ها، چاله های آسانسور، پارکینگ و.. می باشد. همچنین مقاوم سازی و آب بندی بتن از کاربرد پکر تزریق پلاستیکی می باشد.

گروه تخصصی عایق بندی سازه مانیسیل MANISEAL ارائه کننده و مجری تخصصی محصولات آببندی فشار مثبت و منفی شامل؛ تجهیزات تزریق مواد شیمیایی، پمپ های تزریق رزین پلی یورتان و اپوکسی، انواع پکر های فلزی و پلاستیکی تزریق، رزین فوم شونده و الاستیک پلی یورتان، آنی گیر آب بند و نفوذگر کریستال شونده، واتراستاپ هیدروفیلی، شلنگ تزریق، آب بند کننده پلیمری، آب بند نما و … می باشد. این گروه با در اختیار داشتن تیم مجرب اجرایی آماده اجرای پروژه های تخصصی آب بندی، مقاوم سازی و تزریق در مخازن آب، بام و روف گاردن ها، استخرهای شنا، نماهای ساختمانی، چاله های آسانسور، تونل ها، پارکینگ ها، طبقات منفی و ساخت و ساز های عمرانی می باشد.