کارگروهی برای چگونگی تامین منابع مالی تجهیزات مورد نیاز ریلی تشکیل می‌شود
کارگروهی برای چگونگی تامین منابع مالی تجهیزات مورد نیاز ریلی تشکیل می‌شود

علی خضریان در گفت و گو با ایسنا در توضیح جلسه امروز کمیسیون اصل ۹۰، اظهار کرد: کمیسیون اصل نود در جلسه ای با حضور وزیر صمت، مدیرعامل راه آهن، شرکت‌های فعال در حوزه تولید تجهیزات ریلی و کشنده و همچنین سایر دستگاه‌های مرتبط موضوع بررسی نیازهای تولیدی کشور به ویژه تولید لوکوموتیو را در دستور […]

علی خضریان در گفت و گو با ایسنا در توضیح جلسه امروز کمیسیون اصل ۹۰، اظهار کرد: کمیسیون اصل نود در جلسه ای با حضور وزیر صمت، مدیرعامل راه آهن، شرکت‌های فعال در حوزه تولید تجهیزات ریلی و کشنده و همچنین سایر دستگاه‌های مرتبط موضوع بررسی نیازهای تولیدی کشور به ویژه تولید لوکوموتیو را در دستور کار قرار داد. این جلسه در راستای سیاست‌های کلان کشور و همچنین سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه ششم تشکیل شد که در آن بر اولویت بخش ریلی در توسعه حمل و نقل و ایجاد مزیت رقابتی برای آن و همچنین در توسعه حمل و نقل ریلی باری با اولویت تجهیز شبکه و پایانه‌های باری تاکید شده است.

وی افزود: شرکت‌های تولیدی داخلی با تکیه بر توان خود و با وجود برخی از محدودیت‌ها و موانع توانسته‌اند بخشی از نیازهای کشور در حوزه کشنده را تامین کنند و دستاوردهای خوبی در سال‌های اخیر در این حوزه بدست آمده البته از برنامه‌های توسعه‌ای عقب هستیم و با وجود تاکیدات مقام معظم رهبری در سیاست‌های ابلاغی به دلیل مشکلاتی نظیر کمبود کشنده هنوز نتوانسته‌ایم سهم مناسبی در حمل و نقل ریلی به ویژه در حوزه باری داشته باشیم.

خضریان ادامه داد: بنا به گزارش وزیر صنعت، با توجه به اهمیت موضوع، دفتر صنایع ریلی و دریایی در این وزارتخانه تشکیل شده است اما از آنجایی که صنایع سنگین نظیر لوکوموتیوسازی صنایعی وابسته به سفارش است، فاصله ثبت سفارش تا تامین تجهیزات ممکن است توسعه حمل و نقل ریلی را به تاخیر بیاندازد. البته که نباید این موضوع به معنای بی‌توجهی به تولید داخل و غفلت از ظرفیت ایجاد شده در این سال‌ها باشد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در شرایط موجود به دلیل کمبود امکانات تنها یک سوم از ظرفیت باری قابل حمل در حوزه ریلی از مسیرهای راه آهن، ترانزیت می‌شود که لازم است این ظرفیت هرچه سریع‌تر به نقطه مطلوب برسد، همچنین سرعت حمل بار در شبکه ریلی با استانداردهای بین المللی فاصله زیادی دارد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس تصریح کرد: با اولویت دادن به تولید داخل و انتقال تکنولوژی باید هر چه سریعتر تجهیزات مورد نظر صنعت ریلی کشور نظیر لوکوموتیو  تامین شود تا نیاز لحظه‌ای و فوری کشور برای توسعه حمل و نقل ریلی در نظر گرفته شده و فرصت اقتصادی و مزیت تجاری خوب کشورمان در این بخش از بین نرود. لذا مقرر شد کارگروهی با مشارکت کمیسیون برای بررسی چگونگی تامین منابع مالی تجهیزات مورد نیاز  ریلی با در نظر گرفتن اولویت انتقال تکنولوژی به بخش تولید داخلی تشکیل شود.

وی در پایان گفت: همچنین قرار شد این کارگروه بررسی‌های لازم را جهت تجهیز سریع شبکه ریلی به لوکوموتیوهای آماده و وارد کردن آن به داخل کشور انجام دهد و از ظرفیت شرکت‌های تولیدی داخلی در این حوزه نیز بهره‌برداری شود.

انتهای پیام

منبع