کاهش هزینه کشاورزان با حمایت از ارقام کشاورزی پربازده
کاهش هزینه کشاورزان با حمایت از ارقام کشاورزی پربازده

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، علیرضا مهاجر، معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی در بازدید از مزارع شهرستان منوجان گفت: برای بهره‌وری بیشتر در محصولات کشاورزان همچون گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی، ارقام پربازده و به‌صرفه جایگزین می‌شود. وی افزود: در تلاش هستیم که بتوانیم ارقامی را در برخی مناطق از جمله کرمان […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، علیرضا مهاجر، معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی در بازدید از مزارع شهرستان منوجان گفت: برای بهره‌وری بیشتر در محصولات کشاورزان همچون گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی، ارقام پربازده و به‌صرفه جایگزین می‌شود.
وی افزود: در تلاش هستیم که بتوانیم ارقامی را در برخی مناطق از جمله کرمان وارد کنیم که میزان مصرف بذر سیب‌زمینی را کم کند، زیرا ۶ تا ۷ تن میزان بسیار بالایی است و هزینه بسیار زیادی را برای زارعان در بر دارد.
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در نظر داریم با تأمین ارقام جدیدتر از خارج و داخل کشور، مصرف بذر سیب‌زمینی را به حدود ۳ تا ۳.۵ تن برسانیم که بتواند هزینه اولیه زارعان را به شدت کاهش دهد.
به گفته وی، در مورد گوجه فرنگی هم ارقام مقاوم به ویروس و بیماری‌ها مد نظر است که خوشبختانه با توجه به شرایط فعلی مزارع از شرایط خوبی برخوردارند.
مهاجر با بیان این که گوجه‌فرنگی در حال رسیدن به بازار و سیب‌زمینی نیز در حال کشت است، افزود: کشت سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی فصلی در مناطقی مثل کرمان که کشور در سرما است، می‌تواند کمک زیادی در تأمین محصولات نوبرانه داشته و امنیت غذایی را در فصل زمستان و بهار تأمین کند.